A-vitamin
Az A-vitamint legtöbbször az éles látás, a szép bőr és az erős immunrendszer megőrzésének érdekében ajánlják, de arról sem szabad elfeledkezni, hogy ez a vitamin segít fenntartani a megfelelő nyáltermelést a szájban, és nagyban hozzájárul a nyálkahártyák, valamint a fogzománc egészségének megőrzéséhez. Hiányában a tejfog és a maradandó fog fejlődésének idején a zománc károsodik, a bőr és a nyálkahártya szárazzá, fertőzésre, gyulladásra hajlamosabbá válik. A-vitamin-hiányra utalhat az is, ha a nyelv berepedezett.
MIBEN TALÁLHATÓ A-VITAMIN?
Az A-vitamin zsírban oldódó, így nagy mennyiségben található a halolajban, a tojássárgájában, a májban, a vajban, a tejszínben, továbbá a zöld leveles (kelkáposzta, spenót) és a sárga zöldségekben (sárgarépa, édesburgonya).
B-vitaminok
A B-vitaminok segítenek a stressz leküzdésében, és fontos szerepet töltenek be a bőr egészségének megőrzésében. A B6-vitamin elengedhetetlen az egészséges sejtműködéshez, a kiegyensúlyozott anyagcseréhez. Hiányában a nyelv rücskössé válik, sorvadni kezdhet, és a szájüregben gyulladások keletkezhetnek. A gyulladás nem kíméli a szájüreg lágy szöveteit sem, így a fogínyt is megtámadja. A B12-vitamin hiánya is megmutatkozhat a szájüregben: a nyelv élénkvörössé és simává válik, akár fájdalmas is lehet, miközben a nyálelválasztás csökken.
MIBEN TALÁLHATÓK B-VITAMINOK?
B6-vitaminban gazdag a szárított élesztő, a máj, a halak húsa, a bab, a borsó, a lencse. Nagy mennyiségű B12-vitamint tartalmaz a máj, a sertéshús, a tojás, a sajtok, a halak, a rákfélék, és például a joghurt is.
C-vitamin
Elengedhetetlen a fogágy egészségéhez. Segít felépíteni és regenerálni a kötőszövetet, megakadályozva a fogínygyulladás kialakulását. Hiányában az ínyvérzés mindennapossá válhat. Különösen fontos szerepe van a C-vitaminnak a sebgyógyulásban, segíti a fogíny regenerációját. Figyelem: a citrom C-vitamin-bomba, de a fogyasztását ne vigye túlzásba. A sok citromsav ugyanis megtámadhatja a fogzománcot, ami sérül és elkezdhet lebomlani.
MIBEN TALÁLHATÓ C-VITAMIN?
Különösen magas az eper, a citrom, a kivi, a karfiol, a brokkoli, a karalábé, a paprika, a kelbimbó, a savanyú káposzta C-vitamin-tartalma.
D-vitamin
A D-vitaminnak jelentős szerepe van a fogak és csontok képződésében. Segíti a kalcium felszívódását és beépülését a fogba, ezáltal védve a fogzománc egészségét. A D-vitamin előanyagát a szervezet maga képes előállítani, azonban ez csak UV-fény hatására alakul át D-vitaminná. A D-vitamin-hiány oka többnyire a fényhiányban keresendő. Ha a fogzománc a fejlődési ideje alatt nem kap elég D-vitamint, akkor fehér foltok jelenhetnek meg a fogakon, főként a nagyőrlőkön, a metsző- és a szemfogakon. Fogaink egészsége érdekében is érdemes naponta legalább 10-15 percet a napon tartózkodni.
MIBEN TALÁLHATÓ D-VITAMIN?
Nagyon nehéz természetes úton pótolni, de érdemes több vajat, tejet, tojássárgáját, gombát, kaviárt, csukamájolajat, tofut fogyasztani.
K-vitamin
Fontos az egészséges fogak, a csontképződés, a véralvadás és a sebgyógyulás szempontjából. Hiányában gyakori a fogínyvérzés. Egyes kutatások szerint a csontok felépítéséhez is szükséges. Mivel fontos szerepe van a normális véralvadásban, hiánya vérzést okozhat a szájüregben is.
MIBEN TALÁLHATÓ K-VITAMIN?
Növényi olajokban, gyógynövényekben, spenótban, brokkoliban, káposztában, aszalt szilvában, tejben, zöld salátákban.