1. PATTANÁSOK NYOMKODÁSA
Nagy önuralmat igényel, de nagyon fontos lenne, hogy az arcon – és a test más területein – megjelenő pattanásokat ne nyomkodja. Az otthoni nyomkodás még mélyebbre viszi a gyulladást, ami az állapot további romlását, a kiürülés útjának elzáródását okozhatja és hegesedést eredményezhet. A legtöbb esetben nem maga a pattanás gyógyul heggel, hanem a szakszerűtlen nyomkodás miatt kialakuló fertőzés nyoma marad meg hosszú ideig vagy akár egy életen át.
2. NEM MEGFELELŐ FÉNYVÉDELEM
Az UV-sugarak nagymértékben hozzájárulnak a bőr korai öregedéséhez: A ráncok, a barna foltok megjelenéséhez, illetve felelősek a bőrrák kialakulásáért. A bőrt nemcsak nyáron, a strandon kell fényvédő krémekkel óvni, hanem tavasztól őszig a hétköznapok során is, bármilyen szabadtéri tevékenység közben. Télen is nagyon fontos a fényvédelem, különösen azoknak, akik valamilyen téli sportnak – síelés, snowboardozás, szánkózás stb. – hódolnak. A téli sportok ugyanis nagyon igénybe veszik a bőrt, hiszen hosszú ideig van kitéve erős sugárzásnak. A sugárzás ráadásul két irányból érkezik: felülről, a nap felől, és a hó általi visszatükröződés révén alulról. A bőrt ért sugárzás így megfelel a tengerparton tapasztalhatónak.
3. MITESSZEREK ELTÁVOLÍTÁSA
A pattanások mellett a mitesszerek eltávolítására is nagy a kísértés. A mitesszerek nyomkodása azonban cseppet sem veszélytelen, ez a ciszták, különböző fertőzések és az arcbőr hegesedésének egyik leggyakoribb oka. A mitesszerek agresszív eltávolításának amúgy sincs sok értelme: megfigyelések szerint átlagosan 48 órán belül újra feltöltődnek. (Mitesszerek egyébként akkor alakulnak ki, amikor a pórusok kitágulnak és szennyeződés jut beléjük. A mitesszer faggyúból és elhalt hámsejtmaradványokból áll.) A mitesszerek ellen hatékony a szalicilsavas kezelés, az ugyanis képes a pórusok belsejébe hatolni, és az elhalt hámsejteket eltávolítani onnan. Ráadásul gyulladáscsökkentő hatású.
4. ERŐS SZEREK PATTANÁS ELLENI HASZNÁLATA
A legtöbb pattanás elleni készítmény igazi bőrgyilkos, hiszen irritálja, szárítja az aknés bőrt. A dehidratáció azonban extra faggyútermelésre ösztönzi a bőrt, tovább rontva a helyzeten. A hidratálás tehát nagyon fontos: az akne különböző fokozataiban speciális hidratáló krémekre van szükség. Ezek tartalmazhatnak gyulladáscsökkentő, faggyútermelést normalizáló, pórusösszehúzó stb. hatóanyagot. Vannak készen kapható készítmények, de legtöbbször a bőrgyógyász által összeállított krémek, lemosók a leghatásosabbak.
5. PROFESSZIONÁLIS GÉPEK HASZNÁLATA OTTHON
Az elmúlt években egyre többen vásárolnak különböző kozmetikai gépeket otthoni kezelésekhez. Ezek a gépek azonban csak szakemberek hozzáértő kezeiben válnak hasznára a bőrnek, egyébként pedig jobb esetben semmit sem használnak, rosszabb esetben viszont bőrirritációt, súlyos sérüléseket okoznak. A különböző kozmetikai, bőrgyógyászati kezeléseket mindig bízza szakemberre!
6. TÚL SOK BŐRÁPOLÓ HASZNÁLATA
Gyakori hiba, hogy a nők túl sok terméket alkalmaznak az arcápolás során. Ezzel nem csak az a baj, hogy időt rabló és fárasztó a sok lemosó, tonik, krém és szérum használata, de a bőrnek sem tesz jót: irritációt okozhat, gyulladáshoz vezethet. A bőrgyógyász szerint bőven elég, ha egy kíméletes arctisztítót, egy tápláló nappali krémet és egy UV-védős nappali arckrémet használ a mindennapok során. Természetesen a bőrtípustól függően használhatók egyéb krémek és pattanás elleni szerek, magas antioxidáns tartalmú szérumok, de ezeket nem kell napi szinten alkalmazni.