BEMELEGÍTÉS ÉS NYÚJTÁS
Mielőtt fő témánkra rátérünk, nem mehetünk el a bemelegítés taglalása mellett. A helyes bemelegítés célja nem a keringés fokozása, nem is a szív felkészítése a terhelésre – bár ez a „mellékhatás” nagyon fontos –, a legfontosabb az egyensúly megteremtése és a megfelelő ízületi, ínés izomállapot létrehozása. Bármilyen sportot űzünk is, a mindennapi életben nem az edzésnek megfelelő mozgásokat végezzük. Ismert, hogy a legkisebb mozdulatban is egyszerre több izom vesz részt. Márpedig ezen izmok nem egyforma állapotban vannak.
A sporthoz szükséges összetett mozgásokhoz pedig még több izom finom, összehangolt működése szükséges. Ha egyes izmok nem mozognak rendesen, akkor azok funkcióját más izmoknak kell ellátni. A bemelegítés célja tehát az is, hogy a mozgásban részt vevő összes izmot mozgásba hozza, mert így elkerülhető, hogy az aktívabb izmok terhelődjenek jobban. A bemelegítés fontos része a nyújtás, amelynek több célja van. Egyrészt az izmok mozgásterjedelmét növeli, ami önmagában segít a sérüléseket elkerülni, másrészt ingert gyakorol az izmokban és a tartóinakban található mozgás- és feszülésérzékelő receptorokra, melyek a mozgáskoordináció elengedhetetlen elemei. Vagyis idegi szinten is felkészít a mozgásra. És meg kell jegyezni, hogy lelkileg is felkészít, ami szintén fontos. Különösen fontos a fascia nyújtása, kiegyenlítése. (Erről az SMR-henger kapcsán olvashattak már többször bővebben.)
A lényeg, hogy az izomrostok és izmok közötti kötőszöveti réteg, a fascia olyan, mint egy pókháló, amely szintén tele van receptorokkal, és amelyben „gyűrődések” találhatók. Ezek kiegyenlítése, kiegyensúlyozása hengereléssel oldható meg.
FONTOS AZ EDZETTSÉG
Evidens, hogy ha valaki rendszeresen edz, akkor az izmai jobban felkészültek a mozgásra. Persze azt is meg kell jegyeznem, hogy túledzett, fájdalmas vagy izomlázas izmokat is próbál a testünk kímélni, és működésüket jobban kiegészíti a segédizmokkal. Tehát a „túledzettség” szintén probléma forrásalehet, megfelelő bemelegítés hiányában. Ez esetben a bemelegítés nem csak a mozgásra készít fel, de ha tudatosan végzi valaki és figyel a testére, akkor tudhatja belőle, hogy hol lesznek a határok. De ne menjünk el amellett sem, hogy ha sokáig nem mozgott vagy edzetlen, akkor a bemelegítés kulcskérdés. Itt már sokkal nagyobb szerepet kap a szív munkateljesítményének fokozása éppúgy, mint az izmok érzékelőreceptorainak (izomorsó, ínorsó) megfelelő ingerlése és az összes izom és segédizom megmozgatása, felkészítése a terhelésre.