Ha valaki sportol, akkor általában is kockázatosabban él, mint egy átlagember – legalábbis szeretnénk ezt hinni. Persze a rendszeresen mozgók védettebbek, mint a „kocasportolók”, de minden sportágnak megvan a maga veszélye.

Hogyan kerülje el a sportsérüléseket?

BEMELEGÍTÉS ÉS NYÚJTÁS

Mielőtt fő témánkra rátérünk, nem mehetünk el a bemelegítés taglalása mellett. A helyes bemelegítés célja nem a keringés fokozása, nem is a szív felkészítése a terhelésre – bár ez a „mellékhatás” nagyon fontos –, a legfontosabb az egyensúly megteremtése és a megfelelő ízületi, ínés izomállapot létrehozása. Bármilyen sportot űzünk is, a mindennapi életben nem az edzésnek megfelelő mozgásokat végezzük. Ismert, hogy a legkisebb mozdulatban is egyszerre több izom vesz részt. Márpedig ezen izmok nem egyforma állapotban vannak.

A sporthoz szükséges összetett mozgásokhoz pedig még több izom finom, összehangolt működése szükséges. Ha egyes izmok nem mozognak rendesen, akkor azok funkcióját más izmoknak kell ellátni. A bemelegítés célja tehát az is, hogy a mozgásban részt vevő összes izmot mozgásba hozza, mert így elkerülhető, hogy az aktívabb izmok terhelődjenek jobban. A bemelegítés fontos része a nyújtás, amelynek több célja van. Egyrészt az izmok mozgásterjedelmét növeli, ami önmagában segít a sérüléseket elkerülni, másrészt ingert gyakorol az izmokban és a tartóinakban található mozgás- és feszülésérzékelő receptorokra, melyek a mozgáskoordináció elengedhetetlen elemei. Vagyis idegi szinten is felkészít a mozgásra. És meg kell jegyezni, hogy lelkileg is felkészít, ami szintén fontos. Különösen fontos a fascia nyújtása, kiegyenlítése. (Erről az SMR-henger kapcsán olvashattak már többször bővebben.)

A lényeg, hogy az izomrostok és izmok közötti kötőszöveti réteg, a fascia olyan, mint egy pókháló, amely szintén tele van receptorokkal, és amelyben „gyűrődések” találhatók. Ezek kiegyenlítése, kiegyensúlyozása hengereléssel oldható meg.

FONTOS AZ EDZETTSÉG

Evidens, hogy ha valaki rendszeresen edz, akkor az izmai jobban felkészültek a mozgásra. Persze azt is meg kell jegyeznem, hogy túledzett, fájdalmas vagy izomlázas izmokat is próbál a testünk kímélni, és működésüket jobban kiegészíti a segédizmokkal. Tehát a „túledzettség” szintén probléma forrásalehet, megfelelő bemelegítés hiányában. Ez esetben a bemelegítés nem csak a mozgásra készít fel, de ha tudatosan végzi valaki és figyel a testére, akkor tudhatja belőle, hogy hol lesznek a határok. De ne menjünk el amellett sem, hogy ha sokáig nem mozgott vagy edzetlen, akkor a bemelegítés kulcskérdés. Itt már sokkal nagyobb szerepet kap a szív munkateljesítményének fokozása éppúgy, mint az izmok érzékelőreceptorainak (izomorsó, ínorsó) megfelelő ingerlése és az összes izom és segédizom megmozgatása, felkészítése a terhelésre.

Ezek is érdekelhetnek

Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!
Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.

Ajánlataink