Bár a tartós stressz egészségre káros hatásai egyre több ember számára ismertek, a hétköznapok során mégsem szentelnek elég időt és energiát a stressz csökkentésére. Valószínűleg úgy gondolják, hogy amíg a kimerültségtől el nem ájulnak, addig nincs nagy baj. pedig a stressz alattomos módon emészti fel az embert, és nem csak mentális problémákat, érzelmi zavarokat okoz, hanem jól látható fizikai tünetek is megjelenhetnek.

A stressz látható jelei

Stressz és egészség

A mindennapi élet során számos helyzetre eltérő viselkedéssel reagál az ember. Az eseményre adott válasz a stressz, és hogy ez milyen erős reakció, az attól függ, mennyire veszélyes a helyzet. Nem mindenkinek a szervezete reagál egyformán: míg bizonyos helyzetek valakinek nagy, addig másoknak enyhe mértékű stresszt jelentenek. Stresszhelyzetben a vegetatív idegrendszer lép aktivitásba: az izmok megfeszülnek, a szívverés szapora lesz, a légzés felgyorsul. A feszültség csökkenésével a tünetek is csillapodnak. Ha a feszültség állandósul, a stressz nemcsak a lelket „támadja”, hanem testi panaszokat is okoz. A fizikai tünetek megjelenése további stresszt okozhat – könnyen ördögi kör alakul ki. A legjobb módja a stressz csökkentésének, ha eleget alszik, egészségesen táplálkozik, rendszeresen mozog és támogató családdal, barátokkal veszi körül magát. Tanulja meg a teste jelzéseit, hogy hosszú távon megóvja egészségét.

Emésztőrendszeri panaszok

A gyomor rendkívül érzékenyen reagál a stresszhatásokra. Az emésztőrendszer falában található komplex idegi hálózat működése szorosan kapcsolódik a vegetatív idegrendszerhez, amely a stresszválaszokat is közvetíti. A tünetek változatosak lehetnek: puffadás, hasmenés, székrekedés, görcsös hasi fájdalom. Hosszú távon irritábilis bél szindróma is kialakulhat. Sokaknál már kismértékű feszültség is hányingert, gyomorfájdalmat, gyomorgörcsöket okozhat.

Kerülje a fűszeres ételeket, a kávét és az alkoholt. Egyen rendszeresen és igyon bőségesen folyadékot. Ügyeljen arra, hogy az étrendje sok rostban gazdag ételt tartalmazzon és kerülje a félkész, feldolgozott élelmiszereket.

Hajhullás

Stresszreakció során az agyalapi mirigy fokozza a mellékvese-stimuláló hormon termelését, amely aztán fokozza a fő stresszhormon, a kortizol előállítását. A vegetatív idegrendszer aktiválódása következtében a szervezetben adrenalin és noradrenalin szabadul fel. A bőr erei összeszűkülnek, a felszíne hideggé, nyirkossá válik, a pórusok összehúzódnak. romlik a bőr és a bőrfüggelékek, a hajhagymák és a szőrtüszők tápanyag- és oxigénellátása. A leggyakoribb, stressz által kiváltott jelenség a hajhullás. Ilyen esetben a hajhullás diffúz, azaz a teljes hajas fejbőrön egységesen jelenik meg és lehet akut vagy krónikus jellegű. Akut hajhullásnak a stresszállapotot kiváltó egyszeri hatást követően három hónapon belül megjelenő, majd újabb három hónap múlva elmúló hajhullást nevezik, és ez orvosolható könnyebben. Komolyabb problémát a krónikus hajhullás jelent, ami hat hónapnál tovább tart.

Hat hónapnál tovább tartó hajhullás esetén érdemes teljes körű kivizsgálást végeztetni, hiszen akár jelentősebb, a stressztől független betegség tünete is lehet.

Szemhéj rángatózása

A szemhéj izmai akaratlan görcsös összehúzódásának oka pontosan nem ismert, de azt gondolják, hogy az agytörzs egyes idegi területeinek kóros működése okozhatja a kellemetlen panaszokat. (ez a terület végzi az izommozgás koordinálását.) Gyakori, hogy a stresszre valaki szemrángással reagál.

Ha észleli a szemhéj rángását, csukja be a szemét és próbáljon lazítani. Lélegezzen lassan mélyet, tartsa vissza a lélegzetét, majd nagyon lassan fújja ki a levegőt. Közben egy ujjal gyakoroljon enyhe nyomást a szemhéjára.

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink