A mozgás fejben dől el, és oda is hat
Vajon csak komoly szellemi munkával tudjuk karbantartani agyunkat? A kutatások azt állapították meg, hogy a rendszeres testmozgás legalább olyan fontos a szellemi képességeink megőrzéséhez, mint a rejtvényfejtés. Ahogy idősödünk, az agyunkat felépítő sejtek közötti kapcsolatok kopnak, elvesznek. Márpedig ahhoz, hogy gondolat szülessen a fejünkben, ez a kapcsolat, a szinapszis nélkülözhetetlen. már 30 éves korunktól megindul a hanyatlás. Ha nem mozgunk, hamar észre is vesszük, először a rövid távú memóriánk romlásán. Kutatások igazolták, hogy az aerob mozgással jobb lesz az agy vérellátása, felélénkül a hormonműködés, több oxigén és több tápanyag jut be. A fitt embereknek élesebb marad az agyuk is, és a depresszió is elkerüli őket.
Agyunkra menjen az étel
A vitaminok, különösen az A-, B-, C- és az E-vitamin erősítik az idegrendszert és javítják a keringést; az ásványi anyagok és nyomelemek (például a magnézium, a kalcium, a vas) vérképző hatásúak és fontos anyagcsere-folyamatokat irányítanak. Az olajos magvak különösen gazdagok nyomelemekben, mindennap fogyasszunk belőlük. emellett a kiegyensúlyozott, színes, sokoldalúan egészséges táplálkozás is alapvető a mentális, szellemi és testi egészségünk szempontjából. Ezt leginkább a mediterrán típusú étrend testesíti meg.
Játszunk rendszeresen
Minden játékos tevékenység serkenti az agyműködést, legyen az társasjáték, pingpong, kártyázás, kirakózás, sakk, de nagyon jól serkenti az agyat a tánc is. Sosem késő újat tanulni, válasszunk egy szimpatikus idegen nyelvet vagy hobbit, tanuljunk új szakmát vagy járjunk el az érdeklődésünknek megfelelő képzésekre. A rendszeres olvasás, rejtvényfejtés, a kvízjátékok mind hozzájárulnak a gondolkodás gyorsaságának megőrzéséhez.
Maradjunk nyugalomban
A tudatos pihenés, a lazítás megtanulása is része az egészséges életmódnak. Nem lehet állandóan pörögni, zizegni, élményeket gyűjteni, mert az mentálisan nagyon fárasztó. Hagyni kell, hogy néha kevesebb információt kapjon az agy, hogy tudja raktározni, majd törölni a felesleget. Ha folyamatos stresszben élünk, az rontja a tanulási folyamatokat, a memóriát, és megakadályozza a minőségi életet, mondják a szakemberek.
Aludjunk rá egyet
A legnagyobb döntésekre érdemes aludni egyet, ahogy a mondás is tartja. De a kreativitásnak is jót tesz a megfelelő mennyiségű alvás, másnap jobban fog menni a problémamegoldás. A kutatók azt mondják, az alvó agy képes szintetizálni a szükséges információkat. Nevetni kell a humor serkenti agyunkban a dopamin keletkezését, amely a jó érzésekért, az örömérzetért felelős. A humoros emberek könnyedebben veszik a nehézségeket, a stresszt is jobban kezelik.