„Mondtam a lányomnak, hogy nem kell napi hat órát randevúzni, és utána még négy órát chatelni a barátjával, mert kiürül a kapcsolatuk. Nem hitte el. Vége is lett...” (41 éves nő)

Állandóan együtt?

Ha elgondolkodunk azon, mennyire más volt az élet régebben a párkapcsolatok terén, azt láthatjuk, hogy a régi, lassúbb életben több bizalommal fordultak egymás felé az emberek. Ma úgy tűnik, a gyorsaság és a közösségi média elérte azt, amitől a kutatók a legjobban tartottak, az érzelmek változását. Egy személyiség párkapcsolati működését leginkább az szabályozza, mennyire képes megtartani saját realitását, és hogyan kezeli az egyedülléttől való félelmét, szeparációs szorongásait.

A közösségi média korában az azonnali érzelmi szükségletkielégítés igénye, az állandó kapcsolatban levés és a holding lassú eltűnése (a megtartás, tartalmazás képessége, mellyel magunkban tartjuk a velünk történteket, amíg nem bizalmas barátunknak mondjuk el) elérte, hogy a mai párkapcsolatok szoros együtt járással jellemezhetők. Azonban mindig együtt lenni nemcsak a nagy szerelemről szól, hanem arról is, hogy a másik jelenléte adja a biztonságot, a hiánya viszont bizalmatlansággal teli szorongásokkal fenyeget.

A saját erőforrás fontossága

Elég sok olyan szituációt átélhetünk az életben, amikor valóban segítségre van szükségünk, de ezt mindenki másképp oldja meg. Ha baj van és jó lenne valami segítség, minden személyiség először a saját készleteihez nyúl. Ezek a tudattalan tartományban lévő megoldó stratégiák abban segítenek, hogy a legnehezebb szituációt is átvészeljük. Előfordulhat, hogy többszöri próbálkozásra sikerül csak az átmeneti nyugalmat megteremteni, de az is megtörténhet, hogy csődöt mondanak a saját erőforrásaink, és kritikus állapotban lévén, úgy érezzük, összeomlik a fejünk felett a tető.

Minden attól függ, ki és hogyan képes kezelni a saját pszichés feszültségét, mennyire ijed meg attól az állapottól, amibe került és mennyire él át szeparációs szorongást, ami a legmagányosabb érzés a világon. Aki nem képes egyedül lenni egy pillanatra sem, ha bajban van, mert szinte kisgyerekként kapaszkodik másokba, rajta láthatjuk, hogy talán az egyedüllét jobban rémiszti, mint maga a probléma.

Ahogy felcseperedünk, egyre inkább jellemzővé válnak ezek a viselkedési szokásaink, hiszen ez is egy tanulási folyamat, amiben, bár többféle megoldást kipróbálunk, a végére mindig nagyjából egy igazán jellemző marad. A digitális generációk életében a felgyorsult kommunikációs tempó sokszor okoz párkapcsolati konfliktusokat, mert a „miért nem teszi, amikor pedig tehetné” álláspontra csábít, figyelmen kívül hagyva a realitást. Még az internet előtti időkben is volt olyan élethelyzet, amikor jó lett volna az azonnali érzelmi megerősítés, mégsem szaladt be senki váratlanul a másik munkahelyére, iskolájába vagy a szülei lakására, hogy „most azonnal mondjon valamit!”.

Ez a 21. század kommunikációs helyzetében már nosztalgikusnak hat és úgy fest talán, mintha a régi nemzedékek mind jellemhősök lettek volna, akik bármit kibírtak. Pedig nyilván inkább arról van szó, hogy a lehetőségek akkor nagyon mások voltak, és csak azokat ehetett használni. A távkapcsolatban élők heteket vártak egy-egy levélre vagy „interurbán” telefonhívásra, akiknek meg nem volt telefonjuk, azok egy egész napot is külön töltöttek a szerelmüktől/ barátaiktól/szüleiktől, mire megbizonyosodhattak azok érzelmeiről. Mindez azt is jelentette, hogy fokozott szükség volt egy olyan képességre, mely a belső biztonságérzés, lelki egyensúly állapotát képes volt fenntartani.

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink