1. SMS-nyak
Az SMS-nyak elsősorban a gyermekek és a fiatalok körében terjed, de természetesen azokat a felnőtteket sem kíméli, akik sok időt töltenek táblagép vagy mobiltelefon használatával. A gerinc íve ugyanis a hosszas görnyedéstől, a leszegett fejjel való pötyögéstől jelentősen megváltozik: A rugalmasságot és a terhelhetőséget biztosító kettős S alakú görbület megszűnik, helyette C alakban görbül a gerinc. Ez nemcsak a derékra, de a nyakra is nagy többletterhet ró. A fej 60 fokos szögben történő megdöntése közben 30 kilogrammnak megfelelő nyomást gyakorol a nyaki gerincre és minél jobban előre döntjük a fejet, annál nagyobb lesz ez a többletteher. Ennek következménye a gyakori fejfájás, a nyak- és vállmerevség, a fájdalom, és később olyan gerinckárosodások, mint a meszesedés, a porckopás vagy a porckorongsérv.
Hogyan kerülheti el?
A legfontosabb, hogy ügyeljen a megfelelő testtartásra! SMS-ezés és tabletezés közben ne a fejét döntse előre, hanem emelje fel az eszközt a szeme elé. Fontos az is, hogy korlátozza azt az időt, amit a gépek előtt tölt. Napi minimum 30 perces mozgás, illetve heti legalább egy óra célzottan a gerincet átmozgató mozgásforma segít kompenzálni a drasztikus túlterhelést.
2. Közúti balesetek
Egy SMS küldésénél átlagosan 5 másodpercig a telefon kijelzője van a szem előtt, ennyi idő alatt, 50 km/órás sebességgel számolva 70 métert tesz meg a jármű – felesleges ecsetelni, ennyi idő alatt mi minden történhet az úton. A Texting and Driving Safety weboldala szerint az SMS-ezés 23-szor valószínűbbé teszi a balesetet: egy kutatásban 18-20 év közötti, közúti balesetet szenvedett fiatalok 13 százaléka mondta azt, hogy üzenetet írt vagy telefonált, amikor a baj megtörtént.
Hogyan kerülheti el?
Önuralommal. Várja meg, míg megérkezik az úti céljához, vagy álljon félre egy parkolóba, és csak utána küldjön szöveges üzeneteket vagy kezdeményezzen hívásokat a mobiljáról. Álljon ellen a késztetésnek, és ne ellenőrizze az üzeneteit vezetés közben.
3. Ismétlődő terhelés az ízületekre
A telefon gombjainak nyomogatása ugyan csak kis igénybevételt jelent, de ez az apró mozdulat sokszor ismételve már rossz hatással van az ízületekre a válltól a karon át az ujjakig.
Hogyan kerülheti el?
Tartsa egyenesen a vállait, és támassza meg a könyökét. Két-három percenként tartson szünetet, nyújtsa meg a nyakát. Használja a telefon azon funkcióját, mely diktálás után készít szöveges üzenetet.
4. A nyugtalan alvás
Egy 2008-as svéd tanulmány szerint a mobiltelefonok lefekvés előtti használata gátolja a pihentető, nyugodt éjszakai alvást. Ennek oka egyrészt a hordozható elektronikus képernyők által kibocsátott fény. Az energiatakarékos képernyők kék fényét ugyanis a szervezet a nappallal hozza összefüggésbe, ezért éberebbé válunk. Elnyomja a melatonin termelődését, mely hormon az alvást szabályozza, és amely napközben nem termelődik. Másrészt számolni kell azzal, hogy aki még elalvás előtt is a mobilján pötyög, nem tud ellazulni, így feszült és ideges lesz.
Hogyan kerülheti el?
Száműzze a telefont a hálószobából! Használjon ébresztőórát, vagy ha ezt visszalépésnek érzi, szerezzen be a telefonjára egy szűrőt, amely csökkenti a fényerősséget.
5. Fáradt szem
A gyakori SMS-ezés okozhat kellemetlen szemészeti panaszokat is, mint például homályos látást, fejfájást, a szem kiszáradását. A helytelen látótávolság, a rossz világítás vagy a tükröződés a készülék képernyőjén elváltozásokat okozhat a szemben.
Hogyan kerülheti el?
Próbálja minimalizálni a telefon használatát, SMSpartik közben tartson szünetet. Használjon fényszűrőt és szabályozza a fényerőt szükség szerint.