Nem is olyan régen az volt a normális, ha az ember évtizedeket töltött el egy munkahelyen. Ma természetes, hogy akár 3-5 évenként változtatunk nemcsak munkahelyet, hanem lakhelyet is. Pedig munkahelyet váltani kockázatos, tele vagyunk kételyekkel és kérdésekkel, mégis megtesszük. Miért? Az egyik fő oka a burnout, vagyis a kiégés előli menekülés. Nézzük, hogyan ismerhetjük fel, ha nekünk is váltani kellene.

Burnout – az új népbetegség

Testi és lelki tünetek

Ha kiégésben szenvedünk, annak nem csak lelki, de testi tünetei is vannak, például erős fejfájás, folyamatos fáradtság, alvászavar, gyakori betegeskedés vagy testsúlyváltozás. Árulkodó jel lehet a levertség, ingerlékenység, szorongás, önértékelési zavar, tehetetlenség érzése, de előfordulhat agresszió, dühkitörés, cinizmus vagy közömbösség is; a kollégákhoz, családtagokhoz, barátokhoz való negatív hozzáállás. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, tartsunk egy kis önvizsgálatot, hogy megtudjuk, mi a kiváltó ok.

Ez az új népbetegség?

Nem egy olyan fiatal pályakezdővel találkozhatunk, akik pár év után motiválatlanná, fásulttá válnak, folyamatos robotüzemmódban járnak dolgozni. Ez maga a burnout, vagyis a teljes testi és lelki kimerülés, amit állandó érzelmi megterhelés és stressz okoz. „Bár korábban úgy gondolták, hogy a kiégés leginkább a középkorú, segítő szakmábandolgozókat érinti, a mai teljesítményorientált munkaerőpiacon a kiégés bármilyen korú és bármilyen területen dolgozó embert érinthet. További rossz hír, hogy a burnout-nak hosszú távon súlyos egészségromboló hatása van, nemcsak testi, de mentális betegségek kialakulásához is vezethet. Okozhat krónikus depressziót, pánikbetegséget, de függőséget is, például serkentő- vagy nyugtatószerektől” – figyelmeztet Viniczai Andrea lifecoach.

Bizonyítástól a személyiségváltozásig

„A kiégéshez vezető út első szakaszában a legjellemzőbb viselkedés a bizonyításkényszer („majd én megmutatom!”), a fokozott munkatempó („mindjárt indulok haza, csak még ezt befejezem”), és a saját igények elhanyagolása („ha egy projekt miatt kihagyom a mai edzést, nem lesz baj)” – magyarázza a szakértő, aki szerint, ha ekkor felébredünk és cselekszünk, még megállíthatjuk a folyamatot pusztán egyszerű belátással, pár apró életviteli változtatással. Viszont, ha már az értékrendünk is megváltozott, és saját magunk kevésbé válunk fontossá, akkor már súlyosabb a helyzet. A végső fázis pedig az, amikor már a személyiségünk is megváltozik, eltűnik az életkedvünk, és üresnek, lehangoltnak érezzük magunkat. Ilyenkor már erősen ajánlott szakember segítségét kérni a kilábaláshoz.

Ki segíthet?

Ha felismertük, hogy baj van, de továbbra sem szólunk róla senkinek, és nem fordulunk szakemberhez, hamar a gödör alján találjuk magunkat. Háttérbe kerülnek a saját igényeink, arra sem figyelünk, hogy mennyit eszünk, nincs magunkra időnk, könnyen elhízhatunk, megváltozhatunk, ami pedig egy jól működő párkapcsolat – akár egy házasság – végét is jelentheti. A burnout bármely szakaszában van lehetőség arra, hogy segítséget kérjünk, például egy pszichológustól, egy mentálhigiénés szakembertől vagy egy coachtól, aki segíthet lelassítani a mókuskereket, és támogathat abban, hogy kilépve belőle, visszataláljunk a saját ritmusunkhoz.

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink