Nem is olyan régen az volt a normális, ha az ember évtizedeket töltött el egy munkahelyen. Ma természetes, hogy akár 3-5 évenként változtatunk nemcsak munkahelyet, hanem lakhelyet is. Pedig munkahelyet váltani kockázatos, tele vagyunk kételyekkel és kérdésekkel, mégis megtesszük. Miért? Az egyik fő oka a burnout, vagyis a kiégés előli menekülés. Nézzük, hogyan ismerhetjük fel, ha nekünk is váltani kellene.

Burnout – az új népbetegség

Testi és lelki tünetek

Ha kiégésben szenvedünk, annak nem csak lelki, de testi tünetei is vannak, például erős fejfájás, folyamatos fáradtság, alvászavar, gyakori betegeskedés vagy testsúlyváltozás. Árulkodó jel lehet a levertség, ingerlékenység, szorongás, önértékelési zavar, tehetetlenség érzése, de előfordulhat agresszió, dühkitörés, cinizmus vagy közömbösség is; a kollégákhoz, családtagokhoz, barátokhoz való negatív hozzáállás. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, tartsunk egy kis önvizsgálatot, hogy megtudjuk, mi a kiváltó ok.

Ez az új népbetegség?

Nem egy olyan fiatal pályakezdővel találkozhatunk, akik pár év után motiválatlanná, fásulttá válnak, folyamatos robotüzemmódban járnak dolgozni. Ez maga a burnout, vagyis a teljes testi és lelki kimerülés, amit állandó érzelmi megterhelés és stressz okoz. „Bár korábban úgy gondolták, hogy a kiégés leginkább a középkorú, segítő szakmábandolgozókat érinti, a mai teljesítményorientált munkaerőpiacon a kiégés bármilyen korú és bármilyen területen dolgozó embert érinthet. További rossz hír, hogy a burnout-nak hosszú távon súlyos egészségromboló hatása van, nemcsak testi, de mentális betegségek kialakulásához is vezethet. Okozhat krónikus depressziót, pánikbetegséget, de függőséget is, például serkentő- vagy nyugtatószerektől” – figyelmeztet Viniczai Andrea lifecoach.

Bizonyítástól a személyiségváltozásig

„A kiégéshez vezető út első szakaszában a legjellemzőbb viselkedés a bizonyításkényszer („majd én megmutatom!”), a fokozott munkatempó („mindjárt indulok haza, csak még ezt befejezem”), és a saját igények elhanyagolása („ha egy projekt miatt kihagyom a mai edzést, nem lesz baj)” – magyarázza a szakértő, aki szerint, ha ekkor felébredünk és cselekszünk, még megállíthatjuk a folyamatot pusztán egyszerű belátással, pár apró életviteli változtatással. Viszont, ha már az értékrendünk is megváltozott, és saját magunk kevésbé válunk fontossá, akkor már súlyosabb a helyzet. A végső fázis pedig az, amikor már a személyiségünk is megváltozik, eltűnik az életkedvünk, és üresnek, lehangoltnak érezzük magunkat. Ilyenkor már erősen ajánlott szakember segítségét kérni a kilábaláshoz.

Ki segíthet?

Ha felismertük, hogy baj van, de továbbra sem szólunk róla senkinek, és nem fordulunk szakemberhez, hamar a gödör alján találjuk magunkat. Háttérbe kerülnek a saját igényeink, arra sem figyelünk, hogy mennyit eszünk, nincs magunkra időnk, könnyen elhízhatunk, megváltozhatunk, ami pedig egy jól működő párkapcsolat – akár egy házasság – végét is jelentheti. A burnout bármely szakaszában van lehetőség arra, hogy segítséget kérjünk, például egy pszichológustól, egy mentálhigiénés szakembertől vagy egy coachtól, aki segíthet lelassítani a mókuskereket, és támogathat abban, hogy kilépve belőle, visszataláljunk a saját ritmusunkhoz.

Ezek is érdekelhetnek

Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb
Ez a tavaszi turmix segít legyőzni az édesség utáni vágyat
Friss zöld alma, spenót, kivi és egy csipet lime adja meg a tökéletes lendületet a napodhoz, mindezt természetes, finom és frissítő formában.
Puha, szaftos, diétás: így készül a banános répatorta
Szeretnél valami igazán finomat, de nem akarod felrúgni a diétádat? Ez a banános répatorta tökéletes választás, ha édességre vágysz, de egészségesebb alapanyagokkal dolgoznál.
3 recept a húsvéti ünnepre, ha kerülni akarod a szénhidrátot
A legszebb tavaszi ünnep elképzelhetetlen főtt sonka, tojás, torma nélkül. De a megrakott asztalon főszerephez jutnak a friss tavaszi zöldek is.
Életmódváltás: "Volt, hogy csak az XL-es nadrágok jöttek rám"
Az életmódváltás akkor lépett be Rafael Szonja életében, amikor minden szempontból mélyponton volt, egészségügyi problémák jelentkeztek nála és az akkori kapcsolata is tönkrement. A sokadik nekifutásra sikerült kialakítania egy olyan rendszert, amivel fokozatosan leadta a plusz kilókat…

Ajánlataink