Nem is olyan régen az volt a normális, ha az ember évtizedeket töltött el egy munkahelyen. Ma természetes, hogy akár 3-5 évenként változtatunk nemcsak munkahelyet, hanem lakhelyet is. Pedig munkahelyet váltani kockázatos, tele vagyunk kételyekkel és kérdésekkel, mégis megtesszük. Miért? Az egyik fő oka a burnout, vagyis a kiégés előli menekülés. Nézzük, hogyan ismerhetjük fel, ha nekünk is váltani kellene.

Burnout – az új népbetegség

Testi és lelki tünetek

Ha kiégésben szenvedünk, annak nem csak lelki, de testi tünetei is vannak, például erős fejfájás, folyamatos fáradtság, alvászavar, gyakori betegeskedés vagy testsúlyváltozás. Árulkodó jel lehet a levertség, ingerlékenység, szorongás, önértékelési zavar, tehetetlenség érzése, de előfordulhat agresszió, dühkitörés, cinizmus vagy közömbösség is; a kollégákhoz, családtagokhoz, barátokhoz való negatív hozzáállás. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, tartsunk egy kis önvizsgálatot, hogy megtudjuk, mi a kiváltó ok.

Ez az új népbetegség?

Nem egy olyan fiatal pályakezdővel találkozhatunk, akik pár év után motiválatlanná, fásulttá válnak, folyamatos robotüzemmódban járnak dolgozni. Ez maga a burnout, vagyis a teljes testi és lelki kimerülés, amit állandó érzelmi megterhelés és stressz okoz. „Bár korábban úgy gondolták, hogy a kiégés leginkább a középkorú, segítő szakmábandolgozókat érinti, a mai teljesítményorientált munkaerőpiacon a kiégés bármilyen korú és bármilyen területen dolgozó embert érinthet. További rossz hír, hogy a burnout-nak hosszú távon súlyos egészségromboló hatása van, nemcsak testi, de mentális betegségek kialakulásához is vezethet. Okozhat krónikus depressziót, pánikbetegséget, de függőséget is, például serkentő- vagy nyugtatószerektől” – figyelmeztet Viniczai Andrea lifecoach.

Bizonyítástól a személyiségváltozásig

„A kiégéshez vezető út első szakaszában a legjellemzőbb viselkedés a bizonyításkényszer („majd én megmutatom!”), a fokozott munkatempó („mindjárt indulok haza, csak még ezt befejezem”), és a saját igények elhanyagolása („ha egy projekt miatt kihagyom a mai edzést, nem lesz baj)” – magyarázza a szakértő, aki szerint, ha ekkor felébredünk és cselekszünk, még megállíthatjuk a folyamatot pusztán egyszerű belátással, pár apró életviteli változtatással. Viszont, ha már az értékrendünk is megváltozott, és saját magunk kevésbé válunk fontossá, akkor már súlyosabb a helyzet. A végső fázis pedig az, amikor már a személyiségünk is megváltozik, eltűnik az életkedvünk, és üresnek, lehangoltnak érezzük magunkat. Ilyenkor már erősen ajánlott szakember segítségét kérni a kilábaláshoz.

Ki segíthet?

Ha felismertük, hogy baj van, de továbbra sem szólunk róla senkinek, és nem fordulunk szakemberhez, hamar a gödör alján találjuk magunkat. Háttérbe kerülnek a saját igényeink, arra sem figyelünk, hogy mennyit eszünk, nincs magunkra időnk, könnyen elhízhatunk, megváltozhatunk, ami pedig egy jól működő párkapcsolat – akár egy házasság – végét is jelentheti. A burnout bármely szakaszában van lehetőség arra, hogy segítséget kérjünk, például egy pszichológustól, egy mentálhigiénés szakembertől vagy egy coachtól, aki segíthet lelassítani a mókuskereket, és támogathat abban, hogy kilépve belőle, visszataláljunk a saját ritmusunkhoz.

Ezek is érdekelhetnek

Így alakítsd át a karácsonyi kedvenc ételeket, hogy ne hizlaljanak
Szeretnéd élvezni a nagyi kedvenc receptjeit anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? Tippek és trükkök, hogyan alakítsd át a klasszikus fogásokat diétás, de ízletes verziókra!
A legjobb 5 gyógytea, ami csökkenti a koleszterint
A magas koleszterinszint növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, de a természetes megoldások, mint a gyógyteák, hatékonyan támogathatják az egészséges szint elérését. Ismerd meg az öt leghatékonyabb gyógyteát, amelyek segíthetnek ebben!
Honnan tudod, hogy nem eszel elég szénhidrátot? Ezek az egyértelmű jelek!
A szénhidrátok nem ellenségek, de nem mindegy, milyeneket fogyasztunk! Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon fogyáshoz vezethet, de hosszú távon egészségügyi problémákat, például fáradtságot, emésztési gondokat és rosszkedvet okozhat. Az egyensúly és a megfelelő források megválasztása a kulcs!
Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.

Ajánlataink