A munkahelyi stressz érzésével szinte minden munkavállaló találkozott már. Ha a főnök négyszemközti beszélgetésre hívja beosztottját, az emberek többsége azonnal heves szívdobogást tapasztal, a testhőmérséklet emelkedik és a gyomor liftezni kezd. Ez csak néhány jele a stressznek, ami a tudósok szerint a szervezet válasza a „küzdj vagy menekülj!” felszólításra. Ennek azonban nem kell feltétlenül így lennie: sok gyakorlással, kidolgozott napi rutinnal a feszültség jól kezelhető.

Bye-bye, stressz!

1. Oldja a fizikai feszültséget!

Az érzelmi stressz megnyilvánulhat fizikai feszültségben is. ez a feszültség leggyakrabban az izmokban jelenik meg: görcsöt okoz a vádliban, fájdalmat derék- és nyaktájon, és gyakoriak a gerincproblémák is. A hosszú ideig tartó stressz komoly reumatológiai panaszokat okozhat, ezért a lazítás nagyon fontos. Naponta többször tornázzon: körözzön a vállával, majd emelje a füléhez és ejtse le a vállát. ismételje a gyakorlatot ötször. ezután közelítse az állát a mellkasához, majd fordítsa jobbra, aztán balra. ezzel az egyszerű gyakorlattal búcsút inthet a merev nyaknak. a séta, néhány guggolás jót tesz a megmerevedett, befeszült izmoknak. Ha teheti, hetente járjon stresszoldó masszázsra.

2. Gondolkodjon, mielőtt beszélni kezd!

A stressz gyakran vezet ingerlékenységhez, és ilyenkor nehéz megválogatni a szavakat. Az átgondolatlan mondatokkal könnyen megbánthatja a kollégáit, a következmény: bűntudat és szégyenkezés. Törekedjen arra, hogy mielőtt megszólalna, essen túl egy „belső párbeszéden”. Ne vádaskodjon, törekedjen építő jellegű kritikára. a „miattad késtem le a határidőt!” mondat helyett fogalmazzon így: „majdnem két órámba telt, amíg megtaláltam azt a fájlt, amivel dolgoznom kellett, és ezért lekéstem a leadási határidőt. Hogyan tudnánk létrehozni egy olyan rendszert, hogy ez többet ne fordulhasson elő?” próbálja elengedni az olyan általánosító szavakat, mint a „soha” és a „mindig”.

Használjon specifikus nyelvezetet, amely teret enged a javulásnak. A „mindig csalódást okoz!” mondat helyett használja a következőt: „Csalódott voltam, amikor elkésett a találkozónkról. Hogyan érhetjük el, hogy ez ne történjen meg újra?” ez a fajta konstruktív nyelvezet megakadályozza, hogy a partneréből rosszallást váltson ki.

3.  Fogalmazza meg a szándékait!

Amikor az ember túlterhelt, hajlamos úgy érezni, hogy minden kiesik az ellenőrzése alól. Ezen úgy segíthet, hogy megfogalmazza a szándékait. szeretné, ha nyugalomban zajlana a délelőtti konferenciabeszélgetés, vagy hogy minden újabb feladat előtt legyen egy lélegzetvételnyi ideje önmagára? Emlékeztesse magát ezekre a vágyaira. Mielőtt bekapcsolná a telefont, vegyen egy mély lélegzetet és gondoljon arra, hogy türelmes lesz, nyitott és támogató a beszélgetés alatt. Ha pedig éppen befejezett egy munkát, dőljön hátra és lazítson pár percig, mielőtt kinyitná a következő e-mailt. Ha unalmasnak talál egy munkát, gondoljon arra, ez is lehetőség, hogy segítsen másokon.

4. Vizsgálja felül a helyzetét!

Elgondolkodott már valaha azon, hogy miért feszült a munkahelyén? Itt az idő, hogy felülvizsgálja a helyzetét! Készítsen listát – papíron, a számítógépén vagy akár a telefonján – mindenről, amit stresszforrásnak tekint, majd készítsen egy másik listát arról, mi mindent csinál azért, hogy pihenjen, szórakozzon (zenehallgatás, főzés, vacsora a barátokkal, sportolás). Végül készítsen egy harmadik listát, amelyben ezeknek a tevékenységeknek a hatásait ismerteti. Ezek a listák tükrözik, hogy mennyit kell küzdeni, és/vagy mit kell változtatni azokon a módszereken, amelyek segítségével kezelheti a stresszt.

5. Legyen együttérző!

Az a képesség, hogy valaki kedvesen tudjon kommunikálni a munkatársaival, elengedhetetlen ahhoz, hogy jó munkahelyi légkör alakuljon ki. Fontos az empátia, azaz az embernek az a képessége, hogy egy másik ember szempontjait felfogja és megértse. az empátia és az érzelmi intelligencia segítségével gyakorlatilag minden nézeteltérés kezelhető.

Ezek is érdekelhetnek

Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb
Ez a tavaszi turmix segít legyőzni az édesség utáni vágyat
Friss zöld alma, spenót, kivi és egy csipet lime adja meg a tökéletes lendületet a napodhoz, mindezt természetes, finom és frissítő formában.
Puha, szaftos, diétás: így készül a banános répatorta
Szeretnél valami igazán finomat, de nem akarod felrúgni a diétádat? Ez a banános répatorta tökéletes választás, ha édességre vágysz, de egészségesebb alapanyagokkal dolgoznál.
3 recept a húsvéti ünnepre, ha kerülni akarod a szénhidrátot
A legszebb tavaszi ünnep elképzelhetetlen főtt sonka, tojás, torma nélkül. De a megrakott asztalon főszerephez jutnak a friss tavaszi zöldek is.
Életmódváltás: "Volt, hogy csak az XL-es nadrágok jöttek rám"
Az életmódváltás akkor lépett be Rafael Szonja életében, amikor minden szempontból mélyponton volt, egészségügyi problémák jelentkeztek nála és az akkori kapcsolata is tönkrement. A sokadik nekifutásra sikerült kialakítania egy olyan rendszert, amivel fokozatosan leadta a plusz kilókat…

Ajánlataink