A munkahelyi stressz érzésével szinte minden munkavállaló találkozott már. Ha a főnök négyszemközti beszélgetésre hívja beosztottját, az emberek többsége azonnal heves szívdobogást tapasztal, a testhőmérséklet emelkedik és a gyomor liftezni kezd. Ez csak néhány jele a stressznek, ami a tudósok szerint a szervezet válasza a „küzdj vagy menekülj!” felszólításra. Ennek azonban nem kell feltétlenül így lennie: sok gyakorlással, kidolgozott napi rutinnal a feszültség jól kezelhető.

Bye-bye, stressz!

1. Oldja a fizikai feszültséget!

Az érzelmi stressz megnyilvánulhat fizikai feszültségben is. ez a feszültség leggyakrabban az izmokban jelenik meg: görcsöt okoz a vádliban, fájdalmat derék- és nyaktájon, és gyakoriak a gerincproblémák is. A hosszú ideig tartó stressz komoly reumatológiai panaszokat okozhat, ezért a lazítás nagyon fontos. Naponta többször tornázzon: körözzön a vállával, majd emelje a füléhez és ejtse le a vállát. ismételje a gyakorlatot ötször. ezután közelítse az állát a mellkasához, majd fordítsa jobbra, aztán balra. ezzel az egyszerű gyakorlattal búcsút inthet a merev nyaknak. a séta, néhány guggolás jót tesz a megmerevedett, befeszült izmoknak. Ha teheti, hetente járjon stresszoldó masszázsra.

2. Gondolkodjon, mielőtt beszélni kezd!

A stressz gyakran vezet ingerlékenységhez, és ilyenkor nehéz megválogatni a szavakat. Az átgondolatlan mondatokkal könnyen megbánthatja a kollégáit, a következmény: bűntudat és szégyenkezés. Törekedjen arra, hogy mielőtt megszólalna, essen túl egy „belső párbeszéden”. Ne vádaskodjon, törekedjen építő jellegű kritikára. a „miattad késtem le a határidőt!” mondat helyett fogalmazzon így: „majdnem két órámba telt, amíg megtaláltam azt a fájlt, amivel dolgoznom kellett, és ezért lekéstem a leadási határidőt. Hogyan tudnánk létrehozni egy olyan rendszert, hogy ez többet ne fordulhasson elő?” próbálja elengedni az olyan általánosító szavakat, mint a „soha” és a „mindig”.

Használjon specifikus nyelvezetet, amely teret enged a javulásnak. A „mindig csalódást okoz!” mondat helyett használja a következőt: „Csalódott voltam, amikor elkésett a találkozónkról. Hogyan érhetjük el, hogy ez ne történjen meg újra?” ez a fajta konstruktív nyelvezet megakadályozza, hogy a partneréből rosszallást váltson ki.

3.  Fogalmazza meg a szándékait!

Amikor az ember túlterhelt, hajlamos úgy érezni, hogy minden kiesik az ellenőrzése alól. Ezen úgy segíthet, hogy megfogalmazza a szándékait. szeretné, ha nyugalomban zajlana a délelőtti konferenciabeszélgetés, vagy hogy minden újabb feladat előtt legyen egy lélegzetvételnyi ideje önmagára? Emlékeztesse magát ezekre a vágyaira. Mielőtt bekapcsolná a telefont, vegyen egy mély lélegzetet és gondoljon arra, hogy türelmes lesz, nyitott és támogató a beszélgetés alatt. Ha pedig éppen befejezett egy munkát, dőljön hátra és lazítson pár percig, mielőtt kinyitná a következő e-mailt. Ha unalmasnak talál egy munkát, gondoljon arra, ez is lehetőség, hogy segítsen másokon.

4. Vizsgálja felül a helyzetét!

Elgondolkodott már valaha azon, hogy miért feszült a munkahelyén? Itt az idő, hogy felülvizsgálja a helyzetét! Készítsen listát – papíron, a számítógépén vagy akár a telefonján – mindenről, amit stresszforrásnak tekint, majd készítsen egy másik listát arról, mi mindent csinál azért, hogy pihenjen, szórakozzon (zenehallgatás, főzés, vacsora a barátokkal, sportolás). Végül készítsen egy harmadik listát, amelyben ezeknek a tevékenységeknek a hatásait ismerteti. Ezek a listák tükrözik, hogy mennyit kell küzdeni, és/vagy mit kell változtatni azokon a módszereken, amelyek segítségével kezelheti a stresszt.

5. Legyen együttérző!

Az a képesség, hogy valaki kedvesen tudjon kommunikálni a munkatársaival, elengedhetetlen ahhoz, hogy jó munkahelyi légkör alakuljon ki. Fontos az empátia, azaz az embernek az a képessége, hogy egy másik ember szempontjait felfogja és megértse. az empátia és az érzelmi intelligencia segítségével gyakorlatilag minden nézeteltérés kezelhető.

Ezek is érdekelhetnek

Cukros üdítők helyett: erjesztett gyömbérital egyszerűen
10 perces diétás barackleves - ennél jobb a melegben nem kell!
A nyár legízletesebb gyógyító gyümölcse a barack. Ez a rostokban gazdag, lédús csemege tisztítja és méregteleníti az egész testet és rengeteg variációban elkészíthető. Most egy levest készítettünk belőle.
Hűsítő édesség, amit nyáron is ehetsz – így csináld!
Nyáron sem kell lemondanod az édességről, csak okosan válassz! Ez a könnyű, hűsítő finomság pár perc alatt elkészül, tele van friss gyümölccsel, mégis barátságos a diétádhoz – próbáld ki, és élvezd a nyár minden falatját bűntudat nélkül!
15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.
A legjobb diétás nyári limonádék
Ha nyáron is figyelsz az alakodra, de nem szeretnél lemondani a hűsítő finomságokról, akkor ez a diétás limonádéválogatás neked szól. Könnyű, frissítő, kalóriaszegény italok, amelyeket pár perc alatt elkészíthetsz otthon – és még a diétádat sem veszélyeztetik.

Ajánlataink