Nincs is jobb, mint egy pihentető forró fürdővel zárni a napot, vagy éppen így kezdeni a hétvégét, mindezért pedig nemcsak a lelkünk, de a testünk is hálás lesz. Eláruljuk, milyen egészségügyi előnyei vannak a kádban való lazításnak.

Egészséges vagy sem? A forró fürdő titkai

Mindannyiunknak van valamilyen fürdési rutinja a hétköznapokban, amibe akár a hosszabb lubickolások is beleférhetnek. A meleg vízben való időtöltés sok tekintetben előnyös, ám két fontos szabályt érdemes betartani: a víz ne legyen 36-38 foknál magasabb hőmérsékletű, és 20 percnél tovább ne időzzünk benne. Kutatások szerint akkor hat igazán pozitívan a szervezetünkre a szokás, ha hetente legalább 3-4 alkalommal alkalmazzuk.

A feszültségoldás mestere

A meleg vízben való ücsörgés vagy fekvés az egész testet ellazítja, ha pedig csökken a benned felgyülemlett feszültség, az elméd is megnyugodhat. Egy esti ázással leteheted a nap nehézségeit, relaxált állapotba kerülhetsz, főleg, ha olyan kiegészítőket is használsz, mint az illóolaj, fürdősó, hangulatos világítás és kellemes zene. Edzés és bármilyen fizikai aktivitás után is kiváló levezető, mivel a meleg az izmokat és ízületeket is lazítja, pihenteti. Ezáltal csökken az izomfájdalom, fokozódik az izomfehérje szintézis, ami hat az izomnövekedésre, és beindul a regenerálódás.
Ráadásul a kádban töltött idő mérsékli a stresszhormon, vagyis a kortizol szintjét, és fokozza a szerotoninét, ami a hangulatszabályozásért felelős. A tevékenység hatására aktiválódik a paraszimpatikus idegrendszer, amely a test relaxációs és helyreállító folyamataiért felelős, a szívverés és a légzés is lassul, elősegítve a pihenést.

Jobban alszunk tőle


A forró fürdőzés hatása a cirkadián ritmussal is összeköthető: a napi belső óránk szerint zajló biológiai folyamatokat, mint amilyen a testhőmérsékletünk szabályozása, a környezet is befolyásolja. Elalvás idején pár fokkal lehűl a test, egy kellemes fürdő azonban meggyorsíthatja ezt: mivel a vér a bőrfelszín közelébe kerül, a vízből kiszállva hűvösebbnek érezzük a levegőt.
A jótékony hatást vizsgálatok is megerősítették: 2019-ben 13 különféle tanulmány elemzéséből vonták le a következtetést, miszerint a lefekvés előtti meleg fürdőzés hosszabb idejű és jobb minőségű alváshoz vezet. A kutatás szerint, ha 1-2 órával elalvás előtt 10 percet töltünk 40 fokhoz közelítő hőmérsékleten, az mintegy 9 perccel megrövidíti az elszunnyadás idejét.

Turbó a keringésnek

A meleg fürdő élénkíti a vérkeringést, az erek kitágulnak, megnő a pulzusszám, csökken a vérnyomás, mindez jótékonyan hat a szív működésére. Egy 2020-as, 20 évig zajló japán kutatás eredményei alátámasztották mindezt: azoknál a személyeknél, akik 1-2 naponta fürdőztek, 28%-kal kevesebb eséllyel alakultak ki szív- és érrendszeri megbetegedések.

Fájdalom és betegségek ellen

Meghűléses panaszok enyhítésére is remek módszer a forró fürdő, de érdemes figyelni a testünk jelzéseit. Ilyenkor maximum 10 percig maradj a vízben, amit felturbózhatsz illóolajokkal, melyekkel mérsékelheted a tüneteket. A borsmenta segíti a légzést és felszabadítja a légutakat, a kámfor antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású, akárcsak az eukaliptusz, ami jó fájdalomcsillapító is. A menta olaja remek inhaláló, a rozmaring pedig enyhíti a köhögési ingert, nyugtat és tisztítja a légutakat. A vízgőzt mindegyik esetén érdemes belélegezni. Az ilyen fürdőket estére időzítsd, utána pedig mihamarabb bújj ágyba jól betakarózva. Ne alkalmazd a módszert asztma, láz, magas vérnyomás, nyílt sebek, várandósság esetén.

Télen különösen nagy szüksége van bőrödnek az odafigyelésre, erről pedig a fürdőzés kapcsán se feledkezz meg. A túl meleg víz megbontja a bőr természetes olajrétegét, ami egyébként védene a kiszáradástól, ezért is fontos, hogy megőrizd nedvességtartalmát. Tegyél természetes olajokat, sókat a vízbe, amik segíthetnek a hidratálásban. Jó módszer az olíva-, teafa- vagy eukaliptuszolaj, melyek kifejezetten puhítják a bőrt. Kerüld a mesterséges illatanyagokat, színezéket, alkoholt, parabéneket, flatátokat, és egyéb vegyszereket tartalmazó készítményeket. A szakértők a habfürdőt sem javasolják: az olyan habképző anyagok, mint a szulfát irritáló hatással lehetnek. Ha valakinek érzékeny a bőre, inkább ne áztassa magát minden nap.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb
Ez a tavaszi turmix segít legyőzni az édesség utáni vágyat
Friss zöld alma, spenót, kivi és egy csipet lime adja meg a tökéletes lendületet a napodhoz, mindezt természetes, finom és frissítő formában.
Puha, szaftos, diétás: így készül a banános répatorta
Szeretnél valami igazán finomat, de nem akarod felrúgni a diétádat? Ez a banános répatorta tökéletes választás, ha édességre vágysz, de egészségesebb alapanyagokkal dolgoznál.
3 recept a húsvéti ünnepre, ha kerülni akarod a szénhidrátot
A legszebb tavaszi ünnep elképzelhetetlen főtt sonka, tojás, torma nélkül. De a megrakott asztalon főszerephez jutnak a friss tavaszi zöldek is.
Életmódváltás: "Volt, hogy csak az XL-es nadrágok jöttek rám"
Az életmódváltás akkor lépett be Rafael Szonja életében, amikor minden szempontból mélyponton volt, egészségügyi problémák jelentkeztek nála és az akkori kapcsolata is tönkrement. A sokadik nekifutásra sikerült kialakítania egy olyan rendszert, amivel fokozatosan leadta a plusz kilókat…

Ajánlataink