A test, a lélek és a szellem harmóniáját állítja helyre ez az éteri, holisztikus gyógymód, amely rendkívül széles körben alkalmazható. A szakértőnk elmondja a legfontosabb tudnivalókat a módszerről!

Aromaterápia: így gyógyítanak az illóolajok

Az aromaterápia során az illóolajok mellett használnak növényi olajokat, aromavizeket és növényi kivonatokat is.

– A párologtatás az egyik legelterjedtebb felhasználási mód, de belélegzés útján szagló üvegcsék, illetve aroma-inhalátor segítségével is alkalmazhatjuk az aromákat, továbbá bőrön át, például masszázs, fürdő, krémek, kenőcsök, kozmetikumok formájában – vezet be e gyógymód rejtelmeibe Orosz Anna természetgyógyász, aromaterapeuta. – Az illóolajok között vannak olyanok, amelyek erőteljes hatást gyakorolnak a májra, az idegrendszerre, a hormonrendszerre, ezért az aromaterápia belsőleges használatát egyáltalán nem javaslom! Azonkívül, hogy veszélyes, Magyarországon nem is engedélyezett. Ugyanakkor bizonyos problémáknál felesleges is, hiszen sokkal hatékonyabban juttathatjuk be az illóolajokat a bőrön keresztül vagy belélegzéssel. Így másodpercek alatt bekerülnek a véráramba a hatóanyagok.

– Az illat kikerüli a tudatos agyat, így közvetlenül az érzelmi agy dolgozza fel, ezért nem tudjuk befolyásolni, hogy milyen hatással legyen a pszichénkre. Ez a magyarázata annak, hogy a pszichés problémák is hatékonyan gyógyíthatók illóolajokkal, az aromaterápia segítségével – folytatja az aromaterapeuta.

 

Külsőleg, házi gyógymódként

Kisebb problémákat szakképzettség nélkül kezelhetünk – szakkönyvek segítségével – gyerekeknél is az aromaterápia módszerével. Például megfázást, alvásproblémákat, tanulási nehézségeket, sebeket, vágásokat, égési sérüléseket. Tájékozódjunk, hogy melyek azok az illóolajok, amik akár gyermekeknél is biztonsággal alkalmazhatóak. Komolyabb problémákkal azonban forduljunk szakemberhez.

A külsőleges használat előtt végezzünk bőrtesztet!

Cseppentsünk a keverékből a könyökhajlatra és várjunk 24 órát. Ha ezt nem tettük meg és kiütések keletkeznek a bőrünkön, akkor jó minőségű növényi olajjal (például olíva, napraforgó) kenjük be. Hígítás nélkül csak orvosi levendulát alkalmazzunk például égési sérülésnél, minden más esetben hígítva használjuk az illóolajokat.

 

Vigyázat, foltot hagyhat!

Bizonyos illóolajok fényérzékenyítő hatásúak – ilyenek általában a citrusolajok, például a bergamott- és a köményillóolaj is. Ha az aromaterápia során a bőrön alkalmazzuk ezeket, és utána 24 órán belül napra vagy szoláriumba megyünk, akkor barna foltot hagynak. Vannak az idegrendszerre, a vérnyomásra ható olajok, és léteznek köztük olyanok, amelyek májkárosítók. Vigyázni kell a hormonrendszert befolyásoló olajokkal is. Az orbáncfű-macerátum – amit növényi olajként emlegetnek – gyengítheti a fogamzásgátló hatását.

Gyerekeknél, továbbá a várandósság és a szoptatás ideje alatt is figyelni kell az ellenjavallatokra, valamint természetesen az illóolaj minőségére is!

 

Csak óvatosan!

A várandósság különböző szakaszaiban használhatunk bizonyos illó-, illetve növényi olajokat, de óvatosan! Lehet kapni gyógyszertárakban kész keverékeket például striák megelőzésére, görcsök ellen, félelem leküzdésére, a gát puhítására, aranyeres panaszokra.

 

aromaterápia masszázs

Az aromaterápia bőrön át, például masszázs, fürdő, krémek, kenőcsök, kozmetikumok formájában is alkalmazható
Fotó: Shutterstock

 

Figyeljünk a minőségre

A minőségi, terápiás illóolajok legfőbb jellemzője az, hogy az olajat aromás növényekből nyerik ki. Ezzel szemben szintetikus úton bármilyen illóolaj előállítható, például almaillóolaj is, pedig az alma nem aromás növény. A vegyipar által gyártott illóolajok nem rendelkeznek terápiás hatással, sőt ártalmasak lehetnek. A szakember szerint a jelenlegi szabályozás nem elég szigorú, ezért, ha minőségi illóolajat szeretnénk vásárolni, akkor számos dologra figyelnünk kell:

  • A minőségi illóolajok ára nem azonos.
  • Olvassuk el a címkén lévő feliratot. Ha csak az áll rajta például, hogy levendula, akkor szinte biztos, hogy az illóolaj szintetikus – az aromaterápiában ugyanis sok fajta levendulát használnak. Fontos, hogy a címkén szerepeljen a növény teljes botanikai neve magyarul és latinul, a származási hely, a gyártási szám, a lejárati idő és az is, hogy az olaj 100%-os tisztaságú (utóbbi sajnos nem mindig fedi a valóságot).
  • Az első lepárlás során kinyert illóolaj a legjobb minőségű.
  • Az illóolajokat sötét üvegben kell tárolni.
  • Kizárólag megbízható márkákat vásároljunk!

 

Így teszteld le!

Letesztelhetjük a megvásárolt illóolajat. Cseppentsük vízbe, s ha a csepp egybefüggő, akkor – mivel az illóolaj nem oldódik vízben – valószínűleg jó minőségű.

 

Ez is érdekelhet:

 

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.

Ajánlataink