Az erős fény, a hangos zene, a tömeg, a zsibongás – gyakorlatilag szinte minden, ami a 21. századi embert körülveszi – egy érzékeny ember számára nehezen elviselhető. Mint ahogyan sok más erőteljes inger is, például, egy hosszúra nyúló, mozgalmas nap is megterhelheti „finoman huzalozott” idegrendszerét. Az érzékeny emberek másként reagálnak a világ dolgaira, ugyanakkor sokkal több árnyalatot érzékelnek, mint a többség. Hogyan élhetnek harmóniában a külvilággal és önmagukkal ezek az értékes, mély belső életet élő emberek?

Érzékenyen e zajos világban

Nehéz, de nem megoldhatatlan feladat elé állítja őket az élet, hiszen világunk nem az ő érzékenységükre van szabva. Életünk minden területét betölti a versengés, a teljesítmény-központúság, a szerzés szelleme, áthatja a kommunikációnkat, az érzelmi életünket, a tevékenységeinket, az emberi kapcsolatainkat. A nagyon érzékeny emberek, vagy ahogyan a téma szakértője, Elaine N. Aron pszichoterapeuta nevezi őket: a szuperérzékenyek természetüknél fogva távol állnak e zajos „méhkastól”. Többségük introvertált – befelé forduló –, de vannak extrovertált beállítottságúak is közöttük.

AZ ÉRTÉKEK TUDATOSÍTÁSA

Nagyon fontos, az érintettek tisztában legyenek azzal, hogy nem problémásak és nem „kevesebbek”, mint a nem érzékeny többség, sőt nagyon sok olyan tulajdonsággal rendelkeznek – például képesek bizonyos helyzetek, lelki rezdülések finom érzékelésére –, amivel mások nem. Ha a külvilág nem veszi észre ezeket az értékeket, akkor érdemes tudatniuk a többiekkel, hogy e kincsek bennük vannak és a külvilág hasznára lehetnek. Azt is jó, ha elmondják adott esetben, hogy az az ingertenger, ami épp körülveszi őket, számukra már túl sok, ezért félrevonulnak vagy eltávoznak a helyszínről.

A megfelelő kommunikáció azért lényeges, mert a többségnek nincsenek olyan érzékeny „csápjaik” – mint nekik –, amelyekkel érzékelnék a bennük zajló érzelmi folyamatokat. A kevésbé vagy nem érzékeny emberek pedig például azzal segíthetnek a szuperérzékenyeknek, hogy szülőként, társként, munkaadóként biztonságos környezetet teremtenek számukra, ahol szeretetteli, elfogadó légkörben élhetnek és dolgozhatnak. Olyan közeget, ahol nem kell megtagadniuk, elfojtaniuk valódi énjüket és zavartalanul kibontakoztathatják azokat a képességeiket, amelyek fokozott érzékenységükből fakadnak.

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink