Miért izzadunk?
A verejtékezés természetes folyamat, nélküle nem si kerülne a test optimális hőháztartásának fenntartása. A bőrben 2–5 millió verejtékmirigy van, az izzadás mértéke nagyban függ a számuktól. kétféle típusuk van: az úgynevezett ekkrin mirigyek a szimpatikus idegrendszer szabályozása alatt állnak, az apokrin mirigyeket pedig a hormonális rendszer irányítja. Míg az előbbiek főként a tenyéren és a talpon, az arcon és a hajtöveknél találhatók és színtelen, szagtalan, magas víztartalmú váladékot termelnek, addig az apokrin mirigyek a nemi szervek, az emlő, a hónalj területén helyezkednek el és cseppszerű, erősebb szagú váladékot termelnek, amelyet a szőrtüszők nyílásához vezetnek ki.
Amennyiben ez a váladék a bőrfelszínen marad, elszaporodnak benne a baktériumok és ezek okozzák a kellemetlen szagokat. Ezért az izzadás elleni harc legfontosabb eleme a rendszeres tisztálkodás. Melegben tanácsos naponta többször is lezuhanyozni és az érintett területeket – hónalj, láb – behintőporozni.
Amikor aggódni kell
A legtöbb ember szappannal, vízzel és izzadásgátló dezodorokkal kordában tudja tartani az izzadást még a legnagyobb melegben és stresszes helyzetekben is. Akadnak azonban olyanok, akik kóros izzadástól szenvednek. A túlzott verejtékezés hátterében szervi betegségek, pszichés okok állhatnak, de különböző gyógyszerek kísérő tüneteként is megjelenhet. A kóros izzadást nehéz pusztán dezodorokkal elfedni, és viszonylag nehéz megtalálni a tökéletes megoldást.
Milyen dezodorok közül választhat?
Izzadásgátló dezodorok
Hogyan működnek?
Az izzadásgátló dezodorok közömbösítik a testszagot és csökkentik az izzadás mértékét. Az izzadásgátlók fő hatóanyagai a különböző alumíniumsók. Az izzadás gátlók aktív összetevői a bőr verejtékében feloldódva olyan réteget képeznek, amely meggátolja, hogy még nagyobb mennyiségű izzadtság szabaduljon ki a bőrből. Ha alkoholt is tartalmaz a készítmény, az aktívhatóanyag még gyorsabban szárad és kellemesebb, szárazabb érzést biztosít.
Mikor ajánlott?
Normál mértékű verejtékezés esetén.
Mire ügyeljen?
Ha érzékeny a bőre, keressen illatanyag-mentes vagy hipoallergén izzadásgátlót és próbálja ki egy kis bőrfelületen. Várjon 24 órát, és ha nem jelentkezik bőrpír, kiütés, használhatja a terméket.
Klinikai védelmet biztosító izzadásgátlók
Hogyan működnek?
Ezek a készítmények magasabb koncentrációjú alumínium-cirkóniumot tartalmaznak. Összehúzzák a pórusokat, így azok nem tudnak kiürülni. Alkalmazásuk leginkább éjszaka ajánlott, amikor a test pihen, és a mirigyek nem működnek, így az összetevőknek van idejük kifejteni a hatásukat. 24 óráig hatnak, így reggel zuhanyzás után nincs szükség dezodor használatára.
Mikor ajánlott?
Fokozott mértékű verejtékezés esetén.
Mire ügyeljen?
Fürdés vagy zuhanyozás után vigye fel száraz bőrre. Ha szükséges, szárítsa meg a hónalját hajszárítóval és használjon hintőport. Az alumínium ugyanis nedvességgel keveredve irritációt okozhat.
Természetes, natúr dezodorok
Hogyan működnek?
Nem izzadásgátlók, a természetes párolgást nem akadályozzák. Hidratálnak és nedvességmegkötő hatással rendelkeznek. Leginkább illatosítanak és semlegesítik a szagokat, a pórusokat nem tömítik el. Rendszeres használatukkal csökkenhet az izzadás erőssége és szaga, mert az összetevők nem engedik a testszagot okozó baktériumok elszaporodását.
Mikor ajánlott?
Kisebb mértékű izzadás esetén.
Mire ügyeljen?
Ezek a termékek inkább a kellemetlen szagokat semlegesítik, a verejtékezés mértékét az első időben nem csökkentik. Az összetevők miatt előfordulhat allergiás reakció.