A napi többórás ülőmunka egészségkárosító hatása széles körben ismert. Az irodai munka nemcsak a fizikai és mentális egészséget veszélyezteti, de gátolhatja az életmód megváltoztatására irányuló törekvéseket is. Összegyűjtöttük a leggyakrabban jelentkező problémákat, és ötleteket adunk, hogyan előzheti meg a bajt.

Irodai veszélyek

Burnout- („kiégés”) szindróma

A kiégés tünetei hasonlóak a depresszióéhoz: érdektelenség a munka iránt és az emberi kapcsolatokban, állandósuló fáradtságérzet, cinizmus. Jellemző a koncentrációs és emlékezőképesség gyengülése, egy idő után elhatalmasodik a reménytelenség érzése. Az immunrendszer gyengül, alvászavarok, rémálmok léphetnek fel, megjelenik a mellkasi szorítás. A pulzus gyorsabbá válik, emésztési zavarok, émelygés tapasztalható, nőhet az alkohol-, kávé-, dohányfogyasztás és egyéb drogok használata.

Válasszon az érdeklődési körének, teherbírásának megfelelő munkát. Figyeljen a saját igényeire és őrizze a magánéletét: ne vigyen haza munkát estére és hétvégére. Ha teheti, kérje a kollégái támogatását, keressen segítő csoportokat. Tartsa tiszteletben a határait érzelmi és fizikai értelemben egyaránt.

Rossz testtartás

A rossz testtartás komoly panaszokat okozhat. Gyakori, hogy a számítógép előtti folyamatos görnyedés miatt a vállak megemelkednek, a fej előrebillen és a nyakban izomfeszülés alakul ki. Amikor ez az állapot állandósul, fejfájás, migrén jelentkezhet. A rossz testtartás miatt kevesebb oxigén jut a sejtekbe, lassítva a vérkeringést és az anyagcserét. A görnyedt testtartás miatt a belső szervek is összenyomódhatnak, megzavarva a létfontosságú szervek működését.

Ahhoz, hogy a helyes testtartás állandósuljon, elengedhetetlen a hátizmok megerősítése. Feküdjön hason, a kezeit tegye a tarkójára, majd emelje fel a felsőtestét annyira, amennyire tudja. Ügyeljen arra, hogy a nyaka egyenes legyen – mintegy a gerinc folytatása –, és a fejét ne próbálja felemelni. Ismételje a gyakorlatot harmincszor.

Egészségtelen étkezés

Az irodai munkát végzőknél kora délután szinte menetrendszerűen jelentkezik az édességéhség. Ilyenkor nagyon nehéz ellenállni a csábításnak, és a fiókok mélyéről előbb-utóbb előkerülnek a finom csokik és kekszek. A kalória- és szénhidrátdús nassok fogyasztása könnyen túlsúly kialakulásához vezet, növeli a 2-es típusú diabétesz kialakulásának esélyét.

Készítsen otthon egészséges délutáni nassolnivalót és vigye magával dobozban. A zöldségek, sajtok, olajos magvak és a házi készítésű kekszek, müzliszeletek segítenek az energiaszint növelésében.

Túl sok ülés

Az íróasztal mellett töltött hosszú órák károsan hatnak az egészségre. Különösen az elhízással összefüggő betegségek – 2-es típusú diabétesz, magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegségek – gyakoriak az ülőmunkát végzők között. A mozgáshiány eredményeképpen ugyanis a szervezet kevesebb kalóriát éget el, illetve csökkenti az inzulin azon képességét, hogy felvegye a glükózt a vérből. A vérkeringés és az anyagcsere-folyamatok ugyancsak sérülnek, aminek következtében a salakanyagok kiválasztása lelassul, elősegítve a gyulladásos folyamatok kialakulását.

Legalább óránként álljon fel az asztaltól és mozogjon pár percet. Töltse az ebédidő egy részét az utcán sétálgatva. Emellett nagyon fontos, hogy rendszeresen, hetente legalább 3 alkalommal sportoljon. Az aerob mozgásformák – például az úszás, a kocogás és a kerékpározás – fokozzák a vérkeringést és az anyagcserét.

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink