Burnout- („kiégés”) szindróma
A kiégés tünetei hasonlóak a depresszióéhoz: érdektelenség a munka iránt és az emberi kapcsolatokban, állandósuló fáradtságérzet, cinizmus. Jellemző a koncentrációs és emlékezőképesség gyengülése, egy idő után elhatalmasodik a reménytelenség érzése. Az immunrendszer gyengül, alvászavarok, rémálmok léphetnek fel, megjelenik a mellkasi szorítás. A pulzus gyorsabbá válik, emésztési zavarok, émelygés tapasztalható, nőhet az alkohol-, kávé-, dohányfogyasztás és egyéb drogok használata.
Válasszon az érdeklődési körének, teherbírásának megfelelő munkát. Figyeljen a saját igényeire és őrizze a magánéletét: ne vigyen haza munkát estére és hétvégére. Ha teheti, kérje a kollégái támogatását, keressen segítő csoportokat. Tartsa tiszteletben a határait érzelmi és fizikai értelemben egyaránt.
Rossz testtartás
A rossz testtartás komoly panaszokat okozhat. Gyakori, hogy a számítógép előtti folyamatos görnyedés miatt a vállak megemelkednek, a fej előrebillen és a nyakban izomfeszülés alakul ki. Amikor ez az állapot állandósul, fejfájás, migrén jelentkezhet. A rossz testtartás miatt kevesebb oxigén jut a sejtekbe, lassítva a vérkeringést és az anyagcserét. A görnyedt testtartás miatt a belső szervek is összenyomódhatnak, megzavarva a létfontosságú szervek működését.
Ahhoz, hogy a helyes testtartás állandósuljon, elengedhetetlen a hátizmok megerősítése. Feküdjön hason, a kezeit tegye a tarkójára, majd emelje fel a felsőtestét annyira, amennyire tudja. Ügyeljen arra, hogy a nyaka egyenes legyen – mintegy a gerinc folytatása –, és a fejét ne próbálja felemelni. Ismételje a gyakorlatot harmincszor.
Egészségtelen étkezés
Az irodai munkát végzőknél kora délután szinte menetrendszerűen jelentkezik az édességéhség. Ilyenkor nagyon nehéz ellenállni a csábításnak, és a fiókok mélyéről előbb-utóbb előkerülnek a finom csokik és kekszek. A kalória- és szénhidrátdús nassok fogyasztása könnyen túlsúly kialakulásához vezet, növeli a 2-es típusú diabétesz kialakulásának esélyét.
Készítsen otthon egészséges délutáni nassolnivalót és vigye magával dobozban. A zöldségek, sajtok, olajos magvak és a házi készítésű kekszek, müzliszeletek segítenek az energiaszint növelésében.
Túl sok ülés
Az íróasztal mellett töltött hosszú órák károsan hatnak az egészségre. Különösen az elhízással összefüggő betegségek – 2-es típusú diabétesz, magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegségek – gyakoriak az ülőmunkát végzők között. A mozgáshiány eredményeképpen ugyanis a szervezet kevesebb kalóriát éget el, illetve csökkenti az inzulin azon képességét, hogy felvegye a glükózt a vérből. A vérkeringés és az anyagcsere-folyamatok ugyancsak sérülnek, aminek következtében a salakanyagok kiválasztása lelassul, elősegítve a gyulladásos folyamatok kialakulását.
Legalább óránként álljon fel az asztaltól és mozogjon pár percet. Töltse az ebédidő egy részét az utcán sétálgatva. Emellett nagyon fontos, hogy rendszeresen, hetente legalább 3 alkalommal sportoljon. Az aerob mozgásformák – például az úszás, a kocogás és a kerékpározás – fokozzák a vérkeringést és az anyagcserét.