A szülői stílus kialakítása
A legtöbb ember magában hordozza azt, hogy milyen szülő lesz, még ha nem is tud róla. Az első kézből szerzett tapasztalatok – az, hogy milyen családban nevelkedtünk, a szüleink milyen nevelési módszereket követtek – meghatározóak. Az első benyomások kora gyermekkorban érnek minket, amikor még fogékonyak vagyunk, így szüleink nevelési stílusa tudat alatt nagy hatással van ránk. Amikor szülők leszünk, vannak elképzeléseink arról, mi hogyan szeretnénk, de a terv hátterében ott munkál a múltunk.
„Nem tudatos szülők”
Vannak, akik nem sokat gondolkoznak azon, milyen szülőkké szeretnének válni. Ők úgy vélik, a saját szüleik nevelési stílusa megfelelő és hatékony. A jelszavuk: „Ha nekem jó volt, a gyerekemnek is megfelel!” Az alapul szolgáló értékeket, értékrendszert nem kérdőjelezik meg, automatikusan elfogadják a látott szülői mintát anélkül, hogy kétségbe vonnák hatékonyságát. Minden fekete és fehér, az ilyen típusú szülőknek nincsenek belső harcaik döntéseik miatt. Tipikus példája ennek a testi fenyítés: gyakori, hogy akit gyermekkorában bántalmaztak, később felnőttként elfogadja és használja a verést mint nevelési eszközt. Nincsenek aggályai és nem lát problémát abban, hogy ezt a stílust használja a saját gyerekeivel szemben.
„Tervező szülők”
Ők azok, akik konkrét tervet készítenek a gyereknevelésről. Küzdenek, ha kell, általában nem a legegyszerűbb megoldást választják. Készek változtatni az elképzeléseiken, ha szükséges, de valamennyire azért követik a saját mintáikat. Előfordulhat, hogy elítélik a testi fenyítést, de mivel szükségesnek érzik más fegyelmi stratégia kialakítását, létrehoznak alternatív fegyelmi taktikákat. Az ilyen szülők nem szeretik, ha a nevelési módszerük hatékonyságát kutatják, mert egy ilyen felmérés szorongást okozna bennük és eltávolítaná őket a család többi tagjától.
„Tudatos szülők”
A tudatos szülők csoportjába azok a szülők tartoznak, akik minden tőlük telhetőt megtesznek azért, hogy jó szülőkké váljanak. Tudatosan kutatnak a gyermeknevelés témájában, a fegyelmezéstől a testvéri rivalizáláson át a serdülőkori fejlődésig. Világosan meghatározzák az értékeket és célokat maguk és gyermekeik számára. Ők maguk döntik el, mit tartanak a legjobb ötletnek és a leghatékonyabb eszköznek ezek végrehajtásához. Követik a terveiket, de nem félnek eltérni tőlük, ha szükségét érzik.
„Félig tudatos szülők”
A legnagyobb csoportot ők teszik ki. Vannak elképzeléseik arról, hogyan nevelnének, de sajnos sok esetben csak megismétlik, amit tanultak. A megszokás vezeti őket, például a fegyelem-büntetés vagy az individualizáció kérdésében.