Azok az emberek, akik bármit és bármikor elnéznek, megbocsátanak annak érdekében, hogy a párkapcsolat fennmaradjon, valójában társfüggők, kodependens társak.

Miért nem lehet ebből kilépni? – A társfüggőség, avagy kodependencia

Mi is a társfüggőség?

Ennek a párkapcsolati mintázatnak az egyik legjellemzőbb tünete, hogy az ebben a betegségben szenvedő személy szinte feladja önmagát a párkapcsolatában. Akaratát, érzéseit, igényeit, valójában az egész életét a partnerének rendeli alá. Állandósult tudattalan félelem jellemzi az ilyen karaktereket, hogy elveszítik a másikat. A párkapcsolatot tehát a mérhetetlenül erős szeparációs szorongás vezérli, ettől alakul ki a vágy, hogy szinte feltétel nélkül szeretne megfelelni a másik félnek. De ne gondoljuk, hogy ezt a kapcsolatot alapvetően a szeretet jellemzi.

Valójában a kölcsönös szorongás és indulat tartja egyben. A társfüggőség általában olyan párok esetében jön létre, ahol a párválasztás alapja már eleve a másik fél érzelmi sérülése, szenvedélybetegsége volt. Ez aztán előállítja azt az állapotot, ahol a társfüggő személy legfőbb életcéljának azt érzi, hogy meg kell mentenie a másikat, bármi áron.

A mindennapokban

Sokszor látjuk, hogy egy társfüggő karakter egy szenvedélybeteg partnerrel él, és bár valójában boldogtalan, mégsem képes kilépni ebből a mérgező kapcsolatból. Irracionális viselkedésére millió magyarázattal szolgál, ami azt mutatja, hogy a játszmázás és a manipulatív viselkedés egyfajta ideológiával tartható csak fenn. Azt már tudjuk, hogy a sérült párkapcsolati működések hátterében kora gyermekkori érzelmi élményeket találunk, ahol a szülők hozzáállása, személyisége és viselkedése problémás vagy traumát okozó volt.

Az érzelmileg elhanyagoló vagy agresszív légkör korai élménye megteszi a magáét, a felnőtté vált gyerek tudattalan ismétlési kényszernek engedelmeskedve, újra létrehozza azt a helyzetet, amely érzelmileg sérültté tette őt. Ennek következménye lesz aztán, hogy mivel önmaga is sérült intimitással jellemezhető, valódi kötődésre nem lesz képes, negatív önértékelése megakadályozza abban, hogy olyan partnere legyen, akire felnézhet és aki tiszteli őt. Ahogy egy ilyen párkapcsolatban a társfüggő él, az tehát sokszor ismétli a régi helyzetet, amikor a gyerek háttérbe szorult, mert a család minden energiáját felemésztette a szenvedélybetegséggel való küzdelem.

Gyakori, hogy gyerekkorban a szerepek felcserélődtek, mert a gyerekek voltak a felelős „szülők” a csak önmagukkal törődő felnőttek helyett, a párkapcsolatban pedig a szenvedélybeteg társból lesz a gyerek, akiről gondoskodni kell. Minden ilyen légkörben felnőtt kisgyerek azzal a tudattalan meggyőződéssel él, hogy „őt nem lehetett szeretni”. Így megteremti azt a felnőtt helyzetet, melyben a legfenyegetőbb a magány, vagy, hogy ezt elkerülje, jöhet a „nehéz” kapcsolat, amiben első perctől kezdve ott a rettegés, hogy mikor hagyják el.

A főbb érzelmi és magatartási jellemzők

A kényszeres gondoskodás az egyik ilyen jellemző, melyet az a meggyőződés tart fenn, hogy az illető úgy érzi, felelős a másik ember érzelmeiért, gondolataiért, cselekedeteiért, választásaiért, jólétéért vagy végzetéért. Az alacsony önértékelés következtében egy ilyen nő, például, gyakran hibáztathatja önmagát, de ezzel együtt felháborodhat, amikor mások bírálják a kapcsolatát és az életvezetését. Ellentmondásos személyiségnek látszik, aki ugyan elhárítja a dicséretet és méltánylást, de letörtté válik, ha nem dicsérik.

A negatív énképe miatt valósággal retteghet attól, hogy hibázni fog, és mindent tökéletesen szeretne elvégezni. Ha ilyen személy van a környezetünkben, érzékelhetjük, hogy valójában állandóan kontroll alatt tart mindenkit. Nem engedi, hogy a dolgok a maguk természetes útján történjenek meg körülötte. Úgy hiszi, ő tudja jobban, hogyan kellene másoknak viselkedniük.

Nehezen elviselhető munkatársak

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egészségesen finomat – Így készült a diétás répás cupcake
A répás sütemények régóta kedvencei az egészségtudatos sütögetőknek, hiszen a sárgarépa természetes édessége, nedvessége és tápanyagtartalma kiváló alapot ad egy puha, szaftos muffinhoz. De mi történik, ha a klasszikus receptet egy kicsit újragondoljuk?
Szabadulj meg a hasi zsírtól - 7 napos egyszerű mintaétrend
Eleged van a makacs hasi zsírból, ami nemcsak esztétikailag zavar, de az egészségedre is veszélyt jelenthet?
Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!

Ajánlataink