A balkezesség nem csak genetika
A tudósok sem tudják pontosan, hogy miért is lesz egy ember balkezes, annyi azonban biztos, hogy 25 százalékban a gének felelősek ezért a „másságért”. Az öröklés mindenképpen fontos tényező a balkezesség és az agyféltekedominancia kialakulásában, bár egyáltalán nem törvényszerű, hogy egy balkezes anyának és egy balkezes apának a gyereke is balkezes legyen. Nemrégiben azonosították az első olyan gént, amely a jelek szerint növeli a balkezesség esélyét, ám egyes feltételezések szerint még valamilyen magzati korban elszenvedett károsodásnak is szerepe lehet a jobb agyfélteke dominanciájában. (Az emberek nagy részénél, vagyis a jobbkezeseknél a bal agyfélteke dominál, míg a balkezeseknél az agy jobb fele – bár nagyon ritkán előfordul, hogy a balkezesség ellenére az agy bal féltekéje dominál.) De ettől az agy nem működik másképp!
A balkezesek okosabbak?
Ausztrál kutatók szerint nem, sőt a tízévesnél fiatalabb balkezes gyerekek rosszabbul teljesítenek számos területen, így az írás, olvasás, finom motoros készségek, társadalmi-szociális fejlődés területén, és a szókincsük is kisebb. Ezen csak ront, ha megpróbálják a balkezes gyereket átnevelni a jobb kéz használatára. Ilyen esetekben diszlexia, dadogás, sőt önértékelési zavar is kialakulhat. a balkezesek azonban képesek felzárkózni kortársaikhoz, és a gyerekkori rosszabb teljesítmény nem jelenti azt, hogy felnőttkorukra kevésbé lennének sikeresek, mint jobbkezes társaik.
Sikerek a sportban
A balkezesek jól teljesítenek, ha gyorsan kell dönteni, feladatokat megoldani. Sikeresebbek a sportban és a számítógépes játékokban is. Ennek az lehet a magyarázata, hogy a balkezesek agyféltekéi között gyorsabb a kapcsolat, így, ha egyszerre több inger éri őket, hatékonyabban tudnak reagálni. A balkezes sportolók, különösen a küzdősportokat űzők gyakran sikeresebbek jobbkezes társaiknál, hiszen könnyen meglephetik ellenfeleiket váratlan, balkezes megoldásokkal.
Tényleg kreatívabbak?
A balkezeseket gyakran úgy ítélik meg, hogy kreatívabbak jobbkezes embertársaiknál, de ennek mérése nehéz dolog. A tudósok szerint ezt semmiféle bizonyíték nem támasztja alá. azonban az kétségtelen, hogy a balkezesek hatékonyabban gondolkodnak bizonyos problémák esetén, képesek újabb és újabb elméleteket gyártani, és gyakran gyorsabban is gondolkodnak. Ebből következik, hogy ügyesebben találnak megoldási lehetőségeket egy adott problémára – így máris kreatívabbak, mint a jobbkezesek.
A balkezesek befelé fordulók
Ez (is) egy buta sztereotípia, ami természetesen nem tükrözi a valóságot. a bal- és jobbkezes emberek személyiségjegyei nem különböznek, tehát semmi nem támasztja alá azt az állítást, miszerint a balkezesek introvertáltabbak, befelé fordulóbbak, visszahúzódóbbak, érzékenyebbek lennének jobbkezes társaiknál.
A balkezesek korán halnak?
Egy angol kutató szerint rövidebb élethosszra számíthatnak a balkezesek jobbkezes társaikhoz képest. Ezt az állítást sokan kétségbe vonják, az azonban igaz, hogy a balkezesek bizonyos betegségekre vagy sérülésekre fogékonyabbak. A balkezesek között több a mellrákos megbetegedés, hajlamosabbak az allergiára, a Crohn-betegségre és különféle mentális betegségekre, például depresszióra. Mivel az az állítás sem nyert bizonyítást, hogy a balkezes sofőrök több balesetet okoznak, mint a jobbkezesek, a tudósok elfogadják azt a megállapítást, miszerint az ember várható élettartamát nem befolyásolja az, hogy melyik keze a domináns.