A nők – talán nem meglepő módon – leggyakrabban két dolog miatt stresszelnek: a háztartásukban uralkodó állapotok és a családi viszonyok (párkapcsolat és a gyerekneveléssel kapcsolatos problémák) miatt. Az előbbi azért komoly baj, mert éppen az a hely a stresszforrás, amelynek a nyugalmat és a regenerálódást kellene biztosítania. Hogy ez miért alakul így? A magyarázat egyszerű: általában az esti időszak az, amikor a test kortizolszintje lecsökken, felkészítve a szervezetet a pihenésre – legalábbis egy ideális világban. A valóságban azonban a legtöbb nő a kora esti órákban érkezik haza a munkából, hadakozik a gyerekekkel és döbben rá, hogy megint egy csatatér maradt a reggeli rohanás után. Ilyenkor egyszerűen nem tudnak lazítani, a gondolataik csak e körül forognak. Ez a kapcsolatokra is hatással van, hiszen a férfiak agya nem ugyanúgy reagál a rendetlenségre, mint a nőké, azaz őket nem hozza lázba egy kaotikus nappali vagy konyha látványa. Nézzük, mit tehet a stressz csökkentésére.
MOZOGJON!
A nőknek receptre kellene felírni a mozgást – állítják a szakemberek. Különösen a jóga megfelelő a stresszoldásra. Egyrészt a különféle pózok rendszeres gyakorlásának köszönhetően a test hajlékonyabbá, rugalmasabbá, erősebbé válik, másrészt a jóga fontos része a meditáció és a légzés is, amely segít az elcsendesedésben, a szorongás csökkentésében.
GONDOLJA ÁT A RENDRAKÁST!
El kell fogadni, hogy az otthona nem mindig Instára való tökéletes képet mutat. Nézzen körbe, és készítsen haditervet gondolatban! A legtöbben rossz döntést hoznak és a nappaliban kezdenek el pakolni, holott nagy valószínűséggel az a család bázisa, így ott teljesen feleslegesen dolgozik. Mivel a főzés, vacsorakészítés „kötelező”, így érdemes a konyhával kezdeni, majd áttérni a hálószobára.
A ház összes helyisége közül ugyanis ez a legfontosabb, az oázis, ahol egy fárasztó nap után nyugovóra tér. Úgy biztosan nem fog pihenni, ha a sarokba halmozott vasalatlan ruhákat bámulja lefekvéskor…
KÉRJEN SEGÍTSÉGET!
Manapság a gyerekek sokkal kevesebbet segítenek a házimunkában, mint régen. Egy 2014-es felmérés szerint a megkérdezett szülők 82 százaléka mondta, hogy gyerekkorában rendszeresen segített a szüleinek, de mindössze 28 százalékuk adott gyakran feladatot saját gyermekének. Ez elkeserítő adat, mivel a gyerekek a ház körüli teendők elvégzésével határozottabbá válnak, értékesebbnek érzik magukat, megnő az önbecsülésük és az önbizalmuk. Az is ismert, hogy a lányok kétszer annyi időt töltenek takarítással és főzéssel, mint a fiúk, eszerint újabb generáció nő fel úgy, hogy a házimunka marad az elsődleges stresszforrás az életükben.
A CIKK FOLYTATÁSÁT MEGTALÁLJA A JANUÁRI DIÉTA ÉS FITNESZ MAGAZINBAN!