Nem csak relaxálni, tisztulni és felmelegedni lehet benne, de a légúti megbetegedéseket és az influenzát is könnyebb vele megelőzni. Lássuk, mik a szaunázás aranyszabályai!

Szauna-kisokos

Így kezdjünk szaunázni

Tapasztalt szaunázók biztosan tudják, hogy közvetlenül szaunázás előtt nem ajánlott sokat enni vagy inni, az alkoholról nem is beszélve! Az ékszereinket is tanácsos ilyenkor levenni, mert a magas hőfoktól úgy felforrósodhatnak, hogy sokáig a bőrünkön viselhetjük a gyűrűnk vagy a nyakláncunk nyomát. Itthon nincs nagy kultúrája, külföldön viszont abszolút dívik a pucér szaunázás – ezért, ha egy külföldi udvariasan megkérdi, miért van rajtunk bikini, ne szaladjunk a biztonsági őrhöz. Tudta, hogy ha fürdőruhában szaunázik, vegyi anyagok is kipárologhatnak a méregtelenítés közben? Ha a ruhánktól nem is, de a papucsunktól mindenképp szabaduljunk meg belépéskor, előtte pedig zuhanyozzunk le, törölközzünk meg alaposan.

Meddig maradjunk a szaunában?

Az átlagos testhőmérséklet a szaunában rövid idő alatt 37 fokról 39 fokra vagy akár magasabbra is emelkedhet, ezért első körben 8-12 percig ajánlatos bent maradni. Ha azonban valaki csak rövidebb ideig bírja a forróságot, nem szabad erőltetnie, lépjen ki nyugodtan a kabinból! Ezután jöhet a vacogás, a hideg zuhany, végül pedig a hideg medence – a bátrabbaknak. E nélkül ugyanis nincs értelme, mert csak a forró és a hideg hatások váltakozása hozza létre az igazi szaunaeffektust, az izzadás önmagában nem elegendő. Optimálisan három kör javasolt a szaunában, közöttük pedig ugyanannyi időt érdemes pihenéssel tölteni, mint amennyit bent ültünk, hogy a szervezetnek is legyen ideje regenerálódni.

Alapszabályok, amiket be kell tartani!

  • Nagyon fáradtan sose menjen szaunázni.
  • Minimum másfél-két órát szánjon rá.
  • Szaunázás előtt ne igyon túl sokat, utána viszont annál többet: ásványvizet, gyógyteákat, gyümölcsleveket.
  • Sportolni, úszni csak szaunázás előtt szabad, utána vagy közben nagyon megterhelné a szervezetet.
  • Tartson 5-10 perces szünetet minden menet között, az utolsó alkalom után pedig hosszabbat.
  • Lázasan, gyulladásos állapotban nem szabad szaunázni. Akinek egészségügyi problémája van (például visszeresség, magas vérnyomás), kérje ki szakorvos véleményét a szauna használatáról.

Mire jó a szauna?

Tudta, hogy száraz, hámló bőrrel is érdemes szaunázni, hiszen a hőhatás erősíti a verejtékmirigyeket, ezen keresztül pedig a bőr feszesebb, lágyabb lesz? Sőt, még a pattanások ellen is beválik ez a módszer. Egyes betegségek – mint például az influenza – megelőzésére is használhatjuk, ugyanis a forróságban elpusztulnak a kórokozók.

Ha kilépünk a kabinból

A szauna elhagyása után először mindig zuhanyozzunk le, hogy lemossuk magunkról a verítéket. Ezután kétféleképpen is lehűthetjük a testünket. Ha a merülőmedencét választjuk, intenzív ér- és pórusösszehúzó hatása lesz a testünkre. Ha a zuhany alatt hűlnénk le, fokozatosan változtassuk a vizet langyosról hidegre. A lábunktól felfelé haladjunk csak lassan a szív felé! A kevésbé bevállalósak fűtött kőágyakon is lehűthetik magukat – ha nem vágynak egy kis extra vacogásra!

Mire jó a hideg víz?

Bár önkínzásnak tűnik, a forró szaunából a jéghideg(nek tűnő) vízbe merülés igazi tréning az ereknek. Amikor ugyanis a forró kabinból kilépve a hideg tus alá állunk vagy kipróbáljuk a merülőmedencét, a kitágult véredények villámgyorsan összehúzódnak, a szív pedig egyre keményebben dolgozik, hogy megfeleljen a megnövekedett szükségleteknek. Így tehát a szaunázás éppolyan edzés a szívnek, mint például a futás a lábizmoknak.

Ez történik a bőröddel 24 óra alatt

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.

Ajánlataink