1. MÍTOSZ: A szeméremszőrzet véd a nemi betegségek ellen
A valóság: Tulajdonképpen épp ellenkezőleg: a szeméremszőrzet remek táptalaja a baktériumoknak – bár igaz, hogy erre vonatkozóan nem végeztek vizsgálatokat. (Ellenben a férfiak szakálla valóban hemzseg a baktériumoktól.) Egyébként a fanszőrzet szerepe eredetileg tényleg az, hogy védje az érzékeny területet, de azért a kórokozókat nem tudja távol tartani. A szőrmentes területet könnyebb tisztán tartani. Mindezek ellenére mégis nagyon sok nő úgy gondolja, hogy a szeméremszőrzet megvédi a nemi szemölcsöktől, a HPV-től és más nemi betegségektől – de ez nem igaz.
2. MÍTOSZ: A szeméremszőrzet a végtelenségig nő
A valóság: Szerencsére nem. Ugyanúgy, ahogy a haj, ha elér egy bizonyos hosszúságot, akkor a növekedés megáll. Ez a hossz egyénenként változik, általában valahol 1,5–5 cm között van. Ezt követően cserélődnek a szőrszálak. Nőknél menopauza idején, illetve a hormonváltozások következtében az ágyéki területen ritkul a szőr, a szálak egyre gyengébbé, puhábbá válnak. Tudta? A szeméremszőrzet az elülső nemi szervek környékének, az ágyéknak és egyes esetekben a lábak belső oldalának tetején található szőrzet; ezek a területek alkotják a szeméremtájékot. Bár ezen a területen gyerekkorban is találhatók piheszőrök (korai testszőrzet), a szeméremszőrzeten általában azt az erősebb, hosszabb, durvább terminális szőrzetet értik, ami a pubertás során, az androgének emelkedő szintjével fejlődik ki.
3. MÍTOSZ: A szeméremszőrzet színe megegyezik a haj színével
A valóság: Kétségtelen, ritkán fordul elő, hogy egy fekete hajú hölgynek szőke a szeméremszőrzete, a haj színe mégsem árulkodik az ágyéki szőr színéről. Uraim, ha pontosabb előrejelzést szeretnének, érdemes inkább a hölgyek szemöldökszínét megfigyelni. Ez a kettő ugyanis sokkal jobban hasonlít egymásra.
4. MÍTOSZ: A szeméremszőrzet vágyromboló
A valóság: Teljes mértékben egyéni ízlés kérdése. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy a szeméremszőrzet tele lehet feromonokkal. A test a verejtéken keresztül ugyanis feromonokat választ ki, amelyeket a fanszőr megköt. Ez a vegyi anyag közvetlenül hat az érzékekre és a tudatalattira, segítve a párválasztást és a szaporodást. Tudta? A nemi szőrzet az ivarérettségünket fejezi ki, és a legtöbb kultúrában eltakarják a fanszőrzetet és a nemi szerveket az ivarérést követően. Ezzel csökkenthető a szexre való közvetlen felhívás. A fanszőrzet másik funkciója szintén a szexualitással függ össze, és elsősorban a négy lábon járás korában volt fontos. A nemi váladékok a nemi szervek körüli szőrzetre kerültek, a szőrszálak pedig szétoszlatták és felerősítették az illatanyagok – feromonok – hatását.
5. MÍTOSZ: A szeméremszőrzet kevésbé élvezhetővé teszi a szexet
A valóság: Ez minden nő esetében más és más, szóval abszolút egyénfüggő. Sokan úgy vélik, a szeméremszőrzet kisebb súrlódást tesz lehetővé, csökkentve az érzékenységet. A szőr eltávolításával a bőr sokkal védtelenebbé válik, előfordulhat, hogy kisebb sérülések keletkeznek a bőrön. A lényeg: mindenki maga tudja, hogy mennyi és milyen stimulációra van szüksége az orgazmus eléréséhez, ebben pedig a szőr nem lehet akadály.