Elgondolkozott már valaha a baráti kapcsolatain? Egyre többen vannak, vagy épp ellenkezőleg, évről évre csökken azoknak a száma, akik közel állnak önhöz? Barátokra szükség van: vágyunk a közös nevetésekre és sírásokra, olyanok társaságára, akikkel megoszthatjuk a legbelsőbb gondolatainkat, félelmeinket. Egyszerűen kellenek olyan emberek, akik mellettünk állnak, ha az élet megtapos, és akkor is, ha éppen a tenyerén hordoz bennünket a sors. Mégis, az emberek nagy része magányosnak érzi magát, és míg a Facebookon egyre nő a barátok száma, a „valós” életben egyre kevesebb a működő barátság. Mi lehet a baj? Ennek próbáltunk utánajárni Shasta Nelson „barátságszakértő” segítségével.

Ugye mi jó barátok vagyunk?

LEHETSÉGES PROBLÉMA: A BARÁTSÁG SOHA NEM ÉLVEZ ELSŐBBSÉGET

Ahhoz, hogy egy baráti kapcsolat működjön, bizony sokat kell tenni érte: táplálni kell, figyelni, jelen lenni a fontos (és kevésbé fontos) pillanatoknál. Az élet azonban nem habos torta, és amikor rengeteg feladat hárul egy nőre a családban is és a munkahelyen is, legtöbbször a baráti kapcsolatok ápolására fordít kevesebb időt. A nők ráadásul hajlamosak arra, hogy hetekre, hónapokra eltűnjenek a barátaik életéből, ha éppen „nem érnek rá”. Nelson szerint ez hatalmas hiba, hiszen ahogy a párkapcsolatokban, úgy a baráti kapcsolatokban is vannak elvárások. Ahhoz, hogy egy baráti kapcsolat előnyeit élvezni lehessen, néha áldozatokat kell hozni.

Kati közel negyven éve tagja egy „ötös fogatnak”. A lányok együtt jártak gimnáziumba, és utána sem engedték el egymást. Minden hónapban egy vasárnap együtt reggeliznek, és évente kétszer – júliusban és januárban – pizsamapartit rendeznek. Tanúi voltak egymás életében minden fontos pillanatnak, és soha nem mondtak le találkozót, pedig ok – Kati állítása szerint – mindig lett volna.

LEHETSÉGES PROBLÉMA: NINCSENEK TÖBBÉ KÖZÖS PONTOK

Néha el kell engedni a barátságokat, akkor is, ha már több évtizede tartanak. Ha sajnálja a barátjával tölteni az idejét vagy úgy érzi, hogy hiába minden igyekezete, nincs közös témájuk, elveszett a kölcsönös érdeklődés, ideje lezárni a kapcsolatot.

Mari hét évig volt Luca barátnője. Kisgyermekes anyukaként találtak egymásra, megosztották a gyerekneveléssel kapcsolatos gondjaikat, tapasztalataikat. Aztán Kati visszament dolgozni, majd új hobbit talált – a sziklamászást –, ami Luca természetétől nagyon távol áll. Eleinte próbáltak még találkozgatni, de aztán rájöttek, hogy túl nagy lett kettejük között a szakadék.

LEHETSÉGES PROBLÉMA: NEM ELÉG SZERTEÁGAZÓ A KAPCSOLATRENDSZERE

Barátságok mindenhol kialakulhatnak: a lakóközösségben, ahol él, kutyasétáltatás közben, a munkahelyén, sportoláskor az edzőteremben vagy akár egy könyvtárban is. Ahhoz, hogy minél több embert megismerjen, nyitottnak kell lennie. Csatlakozzon különböző klubokhoz, csoportokhoz, járjon el rendezvényekre, hogy találkozhasson olyanokkal, akikkel közös az érdeklődési köre.

Johanna egyedül érezte magát, amikor a férjével külföldön vállaltak munkát. Egy téli nap unalmában elseperte a havat a szomszédja járdáján is – és ezzel megalapozta egy fantasztikus barátság kezdetét. Szomszédasszonyával aztán főzőtanfolyamra ment, ahol még több barátot szerzett. Azóta népes baráti köre van Svájcban.

LEHETSÉGES PROBLÉMA: A BARÁTSÁGOT ALÁRENDELI A SZERELEMNEK

Ha egy nő szerelmes lesz, hajlamos minden szabadidejét a partnerével tölteni, különösen a kapcsolat elején. Aztán a rózsaszín köd oszlásával lassan újra nyitottá válik, és feléleszti a baráti kapcsolatait – már amelyik túlélte a kényszerű szünetet. Ez nagyon nehéz helyzet, előfordul, hogy a másik fél olyan mélyen megbántódott, hogy esély sincs a kapcsolat rendezésére. Tovább nehezíti a helyzetet, ha a nő partnere nem szimpatizál a barátjával, nem „örül”, hogy olyasvalakivel barátkozik, akit ő nem kedvel. Nelson szerint a barátokhoz ragaszkodni kell, hiszen a szilárd barátságok jobb hatással vannak az érzelmi jólétre, mint egy nem jól működő házasság vagy egy korlátozó partner.

Hajni a barátainak köszönheti, hogy sikerült rendbe hoznia a kapcsolatát a férjével. Szerinte a barátai, barátnői azok, akik biztonsági hálót jelentettek a nehéz időszakban, és akik időt, energiát nem sajnálva ápolták a lelkét úgy, hogy közben rávilágítottak arra, ő is oka a házassága megromlásának.

Ezek is érdekelhetnek

Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb
Ez a tavaszi turmix segít legyőzni az édesség utáni vágyat
Friss zöld alma, spenót, kivi és egy csipet lime adja meg a tökéletes lendületet a napodhoz, mindezt természetes, finom és frissítő formában.
Puha, szaftos, diétás: így készül a banános répatorta
Szeretnél valami igazán finomat, de nem akarod felrúgni a diétádat? Ez a banános répatorta tökéletes választás, ha édességre vágysz, de egészségesebb alapanyagokkal dolgoznál.
3 recept a húsvéti ünnepre, ha kerülni akarod a szénhidrátot
A legszebb tavaszi ünnep elképzelhetetlen főtt sonka, tojás, torma nélkül. De a megrakott asztalon főszerephez jutnak a friss tavaszi zöldek is.
Életmódváltás: "Volt, hogy csak az XL-es nadrágok jöttek rám"
Az életmódváltás akkor lépett be Rafael Szonja életében, amikor minden szempontból mélyponton volt, egészségügyi problémák jelentkeztek nála és az akkori kapcsolata is tönkrement. A sokadik nekifutásra sikerült kialakítania egy olyan rendszert, amivel fokozatosan leadta a plusz kilókat…

Ajánlataink