Elgondolkozott már valaha a baráti kapcsolatain? Egyre többen vannak, vagy épp ellenkezőleg, évről évre csökken azoknak a száma, akik közel állnak önhöz? Barátokra szükség van: vágyunk a közös nevetésekre és sírásokra, olyanok társaságára, akikkel megoszthatjuk a legbelsőbb gondolatainkat, félelmeinket. Egyszerűen kellenek olyan emberek, akik mellettünk állnak, ha az élet megtapos, és akkor is, ha éppen a tenyerén hordoz bennünket a sors. Mégis, az emberek nagy része magányosnak érzi magát, és míg a Facebookon egyre nő a barátok száma, a „valós” életben egyre kevesebb a működő barátság. Mi lehet a baj? Ennek próbáltunk utánajárni Shasta Nelson „barátságszakértő” segítségével.

Ugye mi jó barátok vagyunk?

LEHETSÉGES PROBLÉMA: A BARÁTSÁG SOHA NEM ÉLVEZ ELSŐBBSÉGET

Ahhoz, hogy egy baráti kapcsolat működjön, bizony sokat kell tenni érte: táplálni kell, figyelni, jelen lenni a fontos (és kevésbé fontos) pillanatoknál. Az élet azonban nem habos torta, és amikor rengeteg feladat hárul egy nőre a családban is és a munkahelyen is, legtöbbször a baráti kapcsolatok ápolására fordít kevesebb időt. A nők ráadásul hajlamosak arra, hogy hetekre, hónapokra eltűnjenek a barátaik életéből, ha éppen „nem érnek rá”. Nelson szerint ez hatalmas hiba, hiszen ahogy a párkapcsolatokban, úgy a baráti kapcsolatokban is vannak elvárások. Ahhoz, hogy egy baráti kapcsolat előnyeit élvezni lehessen, néha áldozatokat kell hozni.

Kati közel negyven éve tagja egy „ötös fogatnak”. A lányok együtt jártak gimnáziumba, és utána sem engedték el egymást. Minden hónapban egy vasárnap együtt reggeliznek, és évente kétszer – júliusban és januárban – pizsamapartit rendeznek. Tanúi voltak egymás életében minden fontos pillanatnak, és soha nem mondtak le találkozót, pedig ok – Kati állítása szerint – mindig lett volna.

LEHETSÉGES PROBLÉMA: NINCSENEK TÖBBÉ KÖZÖS PONTOK

Néha el kell engedni a barátságokat, akkor is, ha már több évtizede tartanak. Ha sajnálja a barátjával tölteni az idejét vagy úgy érzi, hogy hiába minden igyekezete, nincs közös témájuk, elveszett a kölcsönös érdeklődés, ideje lezárni a kapcsolatot.

Mari hét évig volt Luca barátnője. Kisgyermekes anyukaként találtak egymásra, megosztották a gyerekneveléssel kapcsolatos gondjaikat, tapasztalataikat. Aztán Kati visszament dolgozni, majd új hobbit talált – a sziklamászást –, ami Luca természetétől nagyon távol áll. Eleinte próbáltak még találkozgatni, de aztán rájöttek, hogy túl nagy lett kettejük között a szakadék.

LEHETSÉGES PROBLÉMA: NEM ELÉG SZERTEÁGAZÓ A KAPCSOLATRENDSZERE

Barátságok mindenhol kialakulhatnak: a lakóközösségben, ahol él, kutyasétáltatás közben, a munkahelyén, sportoláskor az edzőteremben vagy akár egy könyvtárban is. Ahhoz, hogy minél több embert megismerjen, nyitottnak kell lennie. Csatlakozzon különböző klubokhoz, csoportokhoz, járjon el rendezvényekre, hogy találkozhasson olyanokkal, akikkel közös az érdeklődési köre.

Johanna egyedül érezte magát, amikor a férjével külföldön vállaltak munkát. Egy téli nap unalmában elseperte a havat a szomszédja járdáján is – és ezzel megalapozta egy fantasztikus barátság kezdetét. Szomszédasszonyával aztán főzőtanfolyamra ment, ahol még több barátot szerzett. Azóta népes baráti köre van Svájcban.

LEHETSÉGES PROBLÉMA: A BARÁTSÁGOT ALÁRENDELI A SZERELEMNEK

Ha egy nő szerelmes lesz, hajlamos minden szabadidejét a partnerével tölteni, különösen a kapcsolat elején. Aztán a rózsaszín köd oszlásával lassan újra nyitottá válik, és feléleszti a baráti kapcsolatait – már amelyik túlélte a kényszerű szünetet. Ez nagyon nehéz helyzet, előfordul, hogy a másik fél olyan mélyen megbántódott, hogy esély sincs a kapcsolat rendezésére. Tovább nehezíti a helyzetet, ha a nő partnere nem szimpatizál a barátjával, nem „örül”, hogy olyasvalakivel barátkozik, akit ő nem kedvel. Nelson szerint a barátokhoz ragaszkodni kell, hiszen a szilárd barátságok jobb hatással vannak az érzelmi jólétre, mint egy nem jól működő házasság vagy egy korlátozó partner.

Hajni a barátainak köszönheti, hogy sikerült rendbe hoznia a kapcsolatát a férjével. Szerinte a barátai, barátnői azok, akik biztonsági hálót jelentettek a nehéz időszakban, és akik időt, energiát nem sajnálva ápolták a lelkét úgy, hogy közben rávilágítottak arra, ő is oka a házassága megromlásának.

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink