Az elmúlt években, évtizedekben jelentősen felgyorsult az élet, és ez a párkeresést is megnehezítheti. Vajon mit kell szem előtt tartanunk, hogy a civilizációs tendenciák ellenére is megtaláljuk a társunkat? Tari Annamária pszichoterapeuta írása következik.

Változik a romantika? – Randevú a 21. században

Randevúnak álcázott interjú – a szellemes definíciót egy ismerősömtől hallottam, aki nem kevés iróniával kijelentette: egy mai randevú olyan, mintha az illető egy HR-es előtt ülve beszélne arról, miért gondolja, hogy ő a tökéletes választás a kijelölt pozícióra. És ebben bizony van igazság.

randevú, társkeresés

Fotó: Shutterstock

Az ezredforduló táján minden tekintetben felgyorsult az életünk, és ez a párkapcsolat indítására is igaz. A társkereső emberek árgus szemmel figyelik a másikat, hogy lehetőség szerint minél hamarabb kiderüljön, ő-e az igazi, avagy sem. Az információs kor előtt a felek általában több alkalmat szántak arra, hogy megismerjék a velük szemben ülő másikat.

 

A kölcsönösség és a gyorsaság nem mindig járnak párban…

Az első néhány találkozás lehetőséget ad arra, hogy átfogó képet alkossunk a másik emberről. Ám ha negatív előfeltevésekkel fordulunk felé („minden férfi/nő önző”), akkor öntudatlanul úgy alakíthatjuk a helyzetet, hogy beszéltetjük az illetőt – aztán mivel túl sokáig mesélt magáról, könnyen rásütjük a bélyeget, hogy ő is csak olyan, mint a többiek… Nyugtázzuk, hogy előfeltevésünk beigazolódott, de azt már nem akarjuk tudomásul venni, hogy tulajdonképpen mi komponáltuk meg előre az eseményeket.

Amikor két – lényegében idegen – ember beszélgetni kezd egymással, természetes módon felébred bennük a megismerkedés és a kölcsönös megnyílás iránti igény. Kérdés és visszakérdezés folyamán tudunk meg egyre többet a másikról.

Azonban ha két szorongó személy találkozik, gyakran megtörténik, hogy egyikük – saját feszültsége oldása érdekében – elkezdi ontani magáról az információt, a másik fél pedig némán hallgat.

Ilyenkor érdemes gondolni rá, hogy az illető talán csak zavarban van, és szeretné elkerülni a kínos hallgatást. Nem feltétlenül önző, aki sokat beszél: van, aki így szorong.

 

Mr. vagy Miss Tökéletes nem létezik

Az ideál iránti ősi vágyat a 21. századi civilizáció tökélyre fejlesztette – az individualizmus trendjének megfelelően. Sok társkereső jó előre leszögezi, hogy annyi csalódás után már nem akar mást, csak a tökéletes férfit/ nőt, és egyesek jogosnak is érzik, hogy ilyen irreális elvárásokat támasztanak. Csakhogy ez zsákutca, hiszen Mr. vagy Miss Tökéletes nem létezik.

Manapság a pszichoterápiás rendelőkben egyre gyakrabban halljuk, hogy „én már nem kötök kompromisszumot”, pedig tudnunk kellene, hogy minden párkapcsolat működéséhez elengedhetetlen ez a képesség. Sokan romantikus filmbe illő kapcsolatról álmodoznak, és Brad Pittet látják lelki szemeik előtt, amint karjába emeli a szeretett nőt – de a valóság prózaibb, nem a hollywoodi forgatókönyvek szerint alakulnak a dolgok. Alain de Botton angol filozófus hangsúlyozza:

korunkban a népszerű szerelmes filmek üzenetei jelentős befolyást gyakorolnak a gondolkodásunkra, nyomot hagynak vágyainkon, elképzeléseinken.

A tudós szerint a tökéletes illeszkedés élménye a valóságban nem azonnal jelentkezik külsődleges adottságként, hanem inkább a párkapcsolat fejlődésének eredménye.

Amikor egy ismeretlent megpillantva azt hisszük, hogy „ő az igazi”, csak saját fantáziaképeinket vetítjük ki egy utunkba kerülő személyre, azaz átrajzoljuk az illető valódi karakterét. Így nagyon valószínű, hogy csalódásban lesz részünk.

 

Amikor az érzelmi sérülések randevúznak

Miért keressük a tökéletes társat, aki olyannak szeret minket, amilyenek vagyunk? – merül fel a kérdés. Ennek az érzelmi igénynek természetes körülmények között a legkorábbi éveinkben kell teljesülnie. A kisgyermek számára a feltételek nélküli szeretet az anya személyéhez kötődik, aki mindig jelen van, tökéletesnek látja, és úgy szereti, ahogy van. Szerencsés esetben a harmonikus korai szülő-gyerek kapcsolat megalapozza az egészséges önbizalom, önbecsülés kialakulását, és utóbbi teszi lehetővé, hogy felnőttkorban ne vágyjunk folyamatos pozitív visszacsatolásra.

Az anya-gyerek viszonyban megélt érzelmi veszteséggel küzdő emberek esetében gyakori, hogy az illető – aki egyébként a felszínen rendezett életvitelt folytat – a megfelelő életkort elérve megpróbál olyan párkapcsolatot létesíteni, amelyben esélyt lát a régóta hiányolt érzelmek pótlására. Az persze nem világos számára, hogy ezáltal olyan érzelmi helyzetet hoz létre, amelyben ő maga destruktívvá válik, miközben a másik félre aggatja ezt a címkét. A narcisztikus karakterű férfi (de a nő is) jellemzően önmagát tartja áldozatnak, és áttolja az agresszor szerepét a másik félre. A „ha ő nem lenne ilyen” típusú vádak jól mutatják az áttolás folyamatát. Az ilyen párkapcsolatok sok csalódást és fájdalmat okozhatnak, annak ellenére, hogy gyorsan véget érnek, mert elég hamar kiderül, hogy az egyik fél teljesíthetetlen érzelmi elvárásokat támaszt a másikkal szemben. „Az igazinak” valójában látnia kellene, amit a másik érez és gondol, és ez ténylegesen a csecsemő élethelyzetét idézi, azt a törődést, odafigyelést, amit a kisgyerek kap az édesanyjától.

Egy meglett embernek viszont nyilvánvalóan másképp kellene működnie a párkapcsolatában. A partnerünk nem olvashat a gondolatainkban, és felnőttként már egyébként sem nyújthat nekünk senki olyan mértékű biztonságérzetet, amely a korai életkorból származó érzelmi hiányokat pótolhatná.

Összegzésként érdemes leszögezni: a jó kezdet ma sem jelent mást, mint régen, a kulcs a lassú ismerkedés, a kölcsönös érdeklődésen és odafigyelésen alapuló beszélgetés. Ha ezeket az alapvető dolgokat szem előtt tartjuk, a civilizációs tendenciák ellenére is találhatunk megfelelő társat.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink