Az, hogy mindenkinek vannak rossz szokásai, nem kérdés. Kinek több, kinek kevesebb. Vannak olyanok, amelyek kevésbé zavaróak, vannak, amelyek megőrjítik a környezetet, és olyanok is, amelyek idővel rombolják a kapcsolatainkat, az előmenetelünket. Hogyan lehetne ezektől megszabadulni?

Viszlát, rossz szokások!

A rossz szokásoktól nem annyira nehéz megválni, mint hinnénk, hiszen többségük automatikusan működik, mintha a robotpilóta venné át az irányítást. Mindegyik rossz szokás korábbi rossz vagy rossznak vélt tapasztalatokban gyökeredzik. Akit gyerekkorában a szigorú nevelés folyamatos magyarázkodásra kényszerített, az felnőttként is könnyen beleragad ebbe a viselkedésmintába, és idővel gondolkodás nélkül csinálja. Aztán vannak olyan rossz szokások is, amelyek kifejezetten kellemesek, a neten szörfölgetést mindenki élvezi, ám ha ez a munkától veszi el az időt és rontja a teljesítményt, akkor ideje változtatni rajta. A rossz szokásokat úgy lehet megtörni, ha pozitívra cseréljük őket.

Persze ne áltassuk magunkat, ez nem megy egyik napról a másikra, kell hozzá néhány hónap, hogy az új gondolati minta rögzüljön és aktiválódjon. A kutatók szerint átlagosan 66 napra van szükség, de ez személytől és viselkedéstől függően változhat, lehet, hogy elég 18 nap, de az sem kizárt, hogy valakinek 254 napra lesz szüksége. Ha azt gondolja, hogy ez reménytelen, jusson eszébe, mennyi kellemetlenséget élt át miattuk. A kapcsolataink, a presztízsünk és a karrierünk talán megér ennyi energiabefektetést.

Mindig kell egy terv!

Egy tudatos terv mindig segít az elindulásban. Nem elég azt mondani, hogy na, mától nem netezek órákat, és akkor rögtön sikerülni is fog. A tervben írjuk le részletesen a céljainkat, határozzunk meg mérföldköveket, kövessük nyomon a fejlődésünket. Írjuk össze a tennivalók listáját vagy készítsünk cselekvési programot, emlékeztetőt.

Önfegyelem, hol vesztél el?

Csak folyamatos önellenőrzéssel leszünk képesek megszakítani a rossz szokásokat. Ez azt jelenti, hogy éberen kell figyelni magunkat, és amikor be akar kapcsolni a rossz szokás, erőt kell kifejteni és le kell állítani. Ha nehézséget okoz, akkor emlékeztetnünk kell magunkat, miért akarunk leszokni. De nyugodtan kitehetünk színes matricát az íróasztalunkra, a monitorra, a hűtőszekrényre vagy arra a területre, ahol a rossz szokásunk jelentkezni szokott.

Az önfegyelem folyamatos gyakorlása egyúttal az akaraterőt is fejleszti, így növekszik a motiváció is, amire nagy szükségünk van, hogy leállítsuk a nem megfelelő viselkedést. Fokozatosan erősödik és épül a tudatosságunk. Már az apró sikerek is új kapukat nyitnak meg, ha meg sikerül megszabadulnunk valamelyik rossz szokásunktól, az sem kizárt, hogy másik kettő is eltűnik ebben az önfejlesztő folyamatban.

De mi lesz, ha lázadok?

Magunk ellen a legkönnyebb fellázadni. Ha más üti a fejünket, akkor hajlamosak vagyunk szinte bármit megtenni, de magunkkal szemben szívesen szabotáljuk a változásokat. ahhoz, hogy valóban hatékony legyen a munkánk, érdemes megvizsgálni, nekünk melyik módszer válik be igazán. Könnyebb-e a gyorsan radikálisat lépni, vagy inkább apró lépésenként haladjunk? Ha a netes szörfözés példájánál maradunk, akkor a teljes tiltás nyilván nem reális. De mondjuk az járható, ha a reggeli irodai kávé mellett elolvassuk a híreket. Ezt limitáljuk 10 percben. Utána legközelebb az ebéd utáni kávénál tegyük meg újra, a következő rövidke pihenőt meg tartogassuk elindulás előttre.

De vannak pszichológusok, akik azt javasolják, legjobb, ha blokkoljuk a hozzáférést munkaidő alatt, vagy úgy helyezzük el az asztalunkat, hogy mindenki lássa a monitort, így kénytelenek leszünk otthonra halasztani a receptek válogatását vagy az árverezést. Ha a pletyka a gyenge pontunk, és már többször keményen ráfáztunk erre, akkor a legjobb, ha kerüljük a pletykaéhes kollégákat, vagy, ha meghallunk valami szóbeszédet valakiről, akkor kezdjük el dicsérni az illetőt, így a többiek is abbahagyják a csámcsogást. A rendszeresen későknek hasznos fél órával előbb kelni, és akár az órát is átállítani 10 perccel korábbra. Előre elkészíteni a holmikat, ruhákat, nem reggel tétovázni a szekrény előtt.

Ezek is érdekelhetnek

Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb
Ez a tavaszi turmix segít legyőzni az édesség utáni vágyat
Friss zöld alma, spenót, kivi és egy csipet lime adja meg a tökéletes lendületet a napodhoz, mindezt természetes, finom és frissítő formában.
Puha, szaftos, diétás: így készül a banános répatorta
Szeretnél valami igazán finomat, de nem akarod felrúgni a diétádat? Ez a banános répatorta tökéletes választás, ha édességre vágysz, de egészségesebb alapanyagokkal dolgoznál.
3 recept a húsvéti ünnepre, ha kerülni akarod a szénhidrátot
A legszebb tavaszi ünnep elképzelhetetlen főtt sonka, tojás, torma nélkül. De a megrakott asztalon főszerephez jutnak a friss tavaszi zöldek is.
Életmódváltás: "Volt, hogy csak az XL-es nadrágok jöttek rám"
Az életmódváltás akkor lépett be Rafael Szonja életében, amikor minden szempontból mélyponton volt, egészségügyi problémák jelentkeztek nála és az akkori kapcsolata is tönkrement. A sokadik nekifutásra sikerült kialakítania egy olyan rendszert, amivel fokozatosan leadta a plusz kilókat…

Ajánlataink