Teljes kiőrlésű
Egy liszt akkor teljes kiőrlésű, ha a gabona magbelső mellett a gabonaszem külsejét, azaz a héját (korpa), valamint a gabonacsírát is beleőrlik. Sokan hiszik azt, hogy ami teljes kiőrlésű, az kevesebb kalóriát tartalmaz. Ez azonban nem igaz, de tény, hogy a teljes kiőrlésű termékek beilleszthetőek a diétába. Köszönhető ez annak, hogy rostokban gazdag élelmiszerekről beszélünk, melyek a lassabb felszívódásuk miatt tovább eltelítenek, és számos olyan ásványi anyagot tartalmaznak, amik a gyorsan felszívódó fehér lisztben nem találhatóak meg.
Szénhidrátcsökkentett
Az alacsony szénhidráttartalmú étrend John Rollo skót sebésztől ered, aki az egyik cukorbeteg katona étrendjét alakította át úgy, hogy az alacsony szénhidráttartalmú élelmiszerekből álljon. Ennek jótékony hatását figyelte meg és jegyezte fel. A diéta lényege, hogy korlátozni kell a szénhidrátbevitelt, főleg a keményítőtartalmú élelmiszerek (kenyerek, tészták, fehér liszt, fehét rizs stb.) fogyasztását kell elhagyni, mert ezek a finomított formában elfogyasztott alapanyagok gyorsan megemelik a vércukorszintet. De bizonyos gyümölcsök is ide sorolhatóak.
A szénhidrátcsökkentett termékekről általánosságban elmondható, hogy cukor helyett alacsonyabb kalóriatartalmú édesítővel készültek, alternatív lisztet használtak hozzájuk, és magas fehérje- és élelmirost-tartalommal rendelkeznek. Fogyasztásuk csak lassan emeli meg a vércukorszintet.
Ez is érdekelhet! – Ezért veszélyes, ha túlságosan lecsökkented a szénhidrátbevitelt!
Diabetikus élelmiszerek
A diabetikus termékek általában ugyanannyi szénhidrátot, kalóriát tartalmaznak, mint a „hagyományos” társaik, viszont lassú felszívódású termékek (alacsonyabb a glikémiás indexük), vagyis azoknál kevésbé emelik meg a vércukorszintet, így beilleszthetők a cukorbetegek étrendjébe! Nagyon fontos: a diabetikus jelző nem jelenti azt, hogy az adott termék kalóriában szegény, sőt!
Cukormentes
Egy ételt akkor lehet cukormentesnek nevezni, ha egy adagja 0,5 g-nál kevesebb cukrot tartalmaz. Ehhez nem kell rögtön a cukros üdítőkre gondolni! Még 20 dkg főtt spenótban is van kb. 1,5 g cukor, így már nem nevezhető cukormentesnek.
Ez is érdekelhet! – 10 diétamítosz, amit ideje megdönteni
Hozzáadott cukrot nem tartalmaz
Gyakran találkozunk ezzel a jelöléssel élelmiszereken, de mit jelent pontosan? Az MDOSZ szakembereinek megfogalmazása szerint ez a jelölés „akkor alkalmazható, ha a termék nem tartalmaz hozzáadott mono- vagy diszacharidokat vagy egyéb, az édesítő hatása miatt használt összetevőt”. Vagyis az adott ételt nem ízesíttették kristálycukorral, mézzel, melasszal, fruktóz tartalmú kukoricasziruppal, malátasziruppal vagy cukornádsziruppal.