Sárgarépa
A sárgarépa a benne levő béta-karotinnak – amely a szervezetben A-vitaminná alakul – köszönhetően tesz jót a látásnak és a bőrnek. Egy kutatás szerint azonban a főzés növeli a szervezet számára könnyen hasznosítható béta-karotin mennyiségét a zöldségben.
Paradicsom
A nyers paradicsommal mindössze a zöldségben benne levő, erőteljes antioxidáns hatású likopin 4 százalékát vesszük magunkhoz, mivel a vastag sejtfalak akadályozzák ennek a tápanyagnak a felszívódását. A főzés azonban megtöri a sejtfalakat, így a paradicsommártás és a paradicsomlé likopinja sokkal jobban hasznosul.
Spenót
A spenót nemcsak vastartalma miatt hasznos a szervezet számára, hanem a benne levő folsav miatt is, amely a sejtnövekedést és a szaporító szervek egészségét is támogatja. A párolás nem növeli a folsav mennyiségét a zöld levelekben, a jelentősége inkább annyi, hogy párolás közben a spenótlevelek összeesnek egy kicsit, így többet tudunk belőlük megenni.
Spárga
A spárgában sok a rákellenes hatású A-, C- és E-vitamin, ám a vastag sejtfalak akadályozzák ezek felszívódását. A főzés azonban segít megtörni a sejtfalakat.
Sütőtök
A sütőtök a répához hasonlóak kiváló béta-karotin forrás – ez a vegyület azonban sokkal jobban hasznosul a főtt zöldségben.