Ilyenkor év vége felé gyakran készülnek különféle listák az élet minden területén – nem kivétel ez alól a táplálkozás sem. Egy angol orvosi portál összegyűjtötte a legnépszerűbb diétákat. A lista összeállításánál figyelembe vették a netes keresések számát, és azt is, hogy a diétázók milyen visszajelzéseket adtak az életmódváltás után.

Az év legjobb diétái

1. ATKINS- DIÉTA

A diéta lényege a lipolízis (zsírégetés) folyamatának beindítása, vagyis annak elérése, hogy a szervezet a zsírok égetéséből nyerje a működéséhez szükséges energiát. A szervezet a mérsékelt szénhidrátbevitel következtében pár nap alatt átáll a lipolízisre, a zsírszövetekben tárolt zsírkészletet elkezdi energiaforrásként használni, ami automatikus fogyással, súlyvesztéssel jár. A kúra négy szakaszból áll: bevezető szakasz, a folyamatos súlyvesztés szakasza, az előkészítő súlymegtartás és az élethosszig tartó súlymegtartás.

2. ZÓNA DIÉTA

Kitalálója dr. Barry Sears biokémikus. Módszerének alapja, hogy az étrend 40 százalékban tartalmaz szénhidrátot, 30 százalékban fehérjét és 30 százalékban zsírt. A zóna diéta napi ötszöri étkezést írt elő, meghatározott időközökkel. A reggelinek például közvetlenül az ébredés után kell lennie, az utolsó, kis étkezésnek pedig közvetlenül lefekvés előtt. A diéta segítségével a szervezet ún. zsírégető módban marad, azaz nem tárolja a zsírt, hanem felhasználja. A zóna diéta a szervezet inzulinszintjét tartja megfelelő „zónában”, és ezáltal olyan folyamatok indulnak el a szervezetben, melyek elkezdik elégetni az elraktározott zsírt. A diéta sokféle élelmiszertípus fogyasztását megengedi. A szervezet rövid időn belül beáll arra, hogy optimálisan hasznosítsa a bevitt tápanyagokban lévő energiát, ami súlycsökkenést eredményez.

3. KETOGÉN ÉTREND

Alacsony szénhidrát- és magas zsírtartalmú diéta, a lényege az, hogy a szénhidrátok megvonásával arra kényszeríti a szervezetet, hogy zsírokból fedezze az energiaigényét. A diétát elsősorban az epilepsziás betegek – főként gyerekek – kezelésére fejlesztették ki. Normál esetben az élelmiszerek elfogyasztásával felvett szénhidrátot a szervezet glükózzá alakítja, majd pedig felhasználja. A ketogén diéta alatt, mivel kevés a szénhidrát, a máj a zsírokat zsírsavakká és ketonokká bontja le. A glükóz helyett így a ketonok játsszák az energiahordozó szerepét. A vér és az agy magas ketonszintje pedig hozzájárulhat az epilepsziás rohamok számának csökkenéséhez. A klasszikus ketogén diéta 4:1 arányban állapítja meg az étkezési zsírok, illetve a fehérjék + szénhidrátok arányát a táplálkozásban. Ezt elsősorban az összes, magas szénhidrát-tartalmú élelmiszer, így a gyümölcsök, keményítőt tartalmazó zöldségek, tésztafélék, kenyerek, cukor és más édesítőszerek kizárásával éri el. A megfelelő zsírbevitelt tej, tejszín, vaj fogyasztásával biztosítják.

4. VEGETÁRIÁNUS ÉTREND

A vegetáriánus étrend követői nem esznek húst. Legtöbben ovo-lakto vegetáriánusok, akik csak a húst mellőzik az étrendjükből, de tojást, tejet és tejterméket, mézet fogyasztanak. A laktovegetáriánusok sem húst, sem tojást nem fogyasztanak, tejterméket viszont igen. Sokan etikai okokból lesznek vegetáriánusok, az egészségügyi előnyök csak az életmódváltás után tudatosulnak. Az utóbbi években végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a jól összeállított vegetáriánus étrend követői között sokkal kevesebb a túlsúlyos, általánosan jobb egészségi állapotúak és jellemzően hoszszabb ideig élnek, mint azok, akik húst fogyasztanak.

5. VEGÁN ÉTREND

A vegán étrend csak növényi eredetű ételeket engedélyez, kerül minden állati eredetű összetevőt, a tojást, tejet, tejterméket, halat, sőt még a mézet is. A vegánizmus sokkal inkább életmód és filozófia, mint étrend. A vegán életmód követői általában nem egészségügyi, hanem környezetvédelmi és etikai okokból utasítják el az állatok árucikk státuszát. Úgy vélik, hogy a modern, intenzív gazdálkodási módszerek a környezet szempontjából károsak, és hosszú távon nem fenntarthatók. A növényi alapú étrend kedvezően hat a környezetre, követői fizikailag és mentálisan is egészségesebbek.

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink