Mi legyen a tányéron és a tányér mellett?
Keményítő nélküli zöldségek
Ezekből bátran lehet fogyasztani, sőt ezek a zöldségek tegyék ki a tányér nagy részét a főétkezésekkor. A magas víztartalmú zöldségek rostban gazdagok, víztartalmuk miatt kitöltik a gyomrot, és hosszan tartó jóllakottságérzést biztosítanak. jól párosíthatók zsírral és fehérjével, húsok, tojás, sajtok mellé ideálisak.
Keményítőtartalmú zöldségek
A szervezetnek szüksége van a hüvelyesekre, mint ahogyan a lúgosító hatású burgonyafélékre is. Mindössze csak a mennyiségre kell ügyelnünk. Kis adagokban jó hatással vannak a szervezetre.
Keményítőt tartalmazó egyéb élelmiszerek, gabonafélék, magvak
A keményítőt tartalmazó élelmiszerek természetes energiaforrások, amelyekre a szervezetnek szüksége van. Ezek fontos rostforrások, kalciumot, vasat és B-vitamint tartalmaznak. Részesítsük előnyben a teljes kiőrlésű élelmiszereket, ezeknek ugyanis még nagyobb a tápanyagtartalmuk. Az elkészítési módra azonban ügyeljünk, kerüljük a bő zsírban sütést, a túlzott mennyiségű olaj hozzáadását, mert az így elkészített ételek bizony nagyon hizlalnak.
Hús és húshelyettesítők
A hús a legkoncentráltabb, legteljesebb, legjobban hasznosuló fehérjeforrásunk. Ha húst fogyasztunk, ügyeljünk arra, hogy jobbára zsírszegény kerüljön a tányérunkra, ügyelve a koleszterinszintünkre. időnként persze megízlelhetünk egy-egy zsírosabb fajtát, kényeztethetjük magunkat vadakkal, halakkal is. Mindig válasszuk a megbízható minőséget!
Gyümölcsök
A gyümölcsfélék ugyan nagyon egészségesek, de az elfogyasztott mennyiséggel csínján kell bánni. Magas cukortartalmuk miatt a gyümölcsök akadályoztathatják a fogyást. A gyümölcsöket érdemes reggel vagy a délelőtti órákban fogyasztani, hogy ne keveredjenek más típusú étellel a gyomorban, így könnyebben szívódnak fel, nem okoznak gyomor- vagy bélpanaszokat.
Tej/joghurt
Mindkettőnek elég magas a szénhidráttartalma. Éppen ezért mindegyik jó választás reggelre, mert könnyen felszívódik, gyorsan energiát lehet nyerni belőlük. Érdemes a zsírszegény fajtákat választani. Azok is éppen annyi tápanyagot és vitamint tartalmaznak, mint a zsírosabb változatok, de kevésbé terhelik meg a gyomrot.
Zsírok, olajok
Zsírra szintén nagy szüksége van a szervezetnek, hiszen számos fontos vitamin és ásványi anyag csak ezen keresztül tud felszívódni. Érdemes azonban a jó minőségű zsiradékokat és olajokat előnyben részesíteni. ilyen az extraszűz olívaolaj, a repceolaj, amelyekkel kiválóan lehet főzni. időnként adjunk az ételeinkhez olaj- vagy kapribogyót, dobjuk fel a salátákat avokádóval vagy szórjunk a tetejére magféleségeket. Kerüljük azonban a transz zsírsavakat, azok igencsak megterhelik az érrendszert.