Sötét levelű zöldségek
A spenót, a kelkáposzta vagy a mángold a táplálkozási piramis legfontosabb elemei közé tartoznak. A zöld növények jellemzően rengeteg Kvitamint tartalmaznak, amely segít leküzdeni a gyulladásokat. A mángold és a spenót vitaminokban, ásványi anyagokban, nyomelemekben, kalciumban, káliumban, magnéziumban gazdag. A kelkáposzta pedig kiváló csonterősítő, és a vérnyomás normalizálására is jó választás. Ráadásul ezek a zöldségek könnyen elkészíthetők és sokféleképpen fogyaszthatók! Készülhet belőlük főzelék, köret, leves vagy saláta, amit a szendvicsre pakolunk álmos reggeleken. És persze ne feledkezzünk meg a smoothiekról, amelyekben mindezeket összekeverve igazi vitaminbombát viszünk be a szervezetünkbe.
Szemes bab
A jó kis zöld színű zöldségek mellé remek választás a szemes bab. amolyan szuper kaja, nem csak finom, de nagyon egészséges is, ráadásul – csakúgy, mint a spenót vagy a kelkáposzta – sokféle képpen elkészíthető. nem véletlenül ették eleink az év elején a lencse mellett a babot is. Ha szerencsét nem is garantál, de talán egészségesebb lesz az év, ha sok babot eszünk. Mivel jól tárolható, egész télen fogyaszthatjuk. És jobb, ha így teszünk, hiszen fehérjében, rostban gazdag növény – viszont szénhidrátban is, ezért érdemes az adagok méretére is ügyelnünk.
Marhapörkölt
Egy adag friss meleg marhapörkölt a hideg estéken… Jó, nem az a tipikus diétás vacsora, de garantáltan felmelegít és kellemesen eltelít. Nem javasoljuk, hogy mindennap ez legyen a menü, érdemes azonban olykor a marhahúst is beépíteni az étkezéseinkbe. Az egyik legjobb B12vitaminforrás, és mint a többi vörös hús, Dvitamint is tartalmaz. Azt pedig talán mondani sem kell, hogy a vitaminhiány több pszichológiai problémához is vezethet, például depresszióhoz. És hogy csak a vitaminraktáraink töltődjenek, a zsírpárnák ne, inkább hagyjuk el a galuskát és a fehér kenyeret a pörkölt mellől.
Gomba
És annak majdnem minden fajtája. A tél a gombák ideje, mint a bab, jól eláll, hosszú ideig. A gombafélék tele vannak B2, B3, B5, B12vitaminnal, amelyek hiánya szintén hatással van a kedvünkre. Sőt, a gomba még a fogyásban is segítségünkre lehet – ha például a húsokat helyettesítjük vele. Fehérjében, Dvitaminban gazdag, a szívünket védő rezet is tartalmaz, kálium és antioxidánstartalma magas. De persze nem feledkezhetünk meg a tényről: nem csak gyógyít, de egyes fajtái mérgezhetnek is, ezért mindig csak ellenőrzött gombát vásároljunk, ha pedig magunk gyűjtünk, vizsgáltassuk be.
Kávé
A forró fekete ital fogyasztása talán nem sokaknak okoz gondot. Kutatások kimutat ták, hogy nem csak testileg, de lelkileg is feldob: egy 2014es felmérés szerint azok, akik naponta négy csésze kávét ittak, kisebb eséllyel lettek depressziósak, mint azok, akik egyáltalán nem ittak kávét. Persze jobb, ha az édesítőket elhagyjuk a koffeines italból, így még a fogyókúránkat sem teszi tönkre. az édes, tejeshabos kávékülönlegességek helyett maradjunk inkább a klasszikus feketénél, egy kis tejjel.
Lazac
Ismét egy D, illetve B12 vitaminban gazdag étel, amely ómega 3 zsírsavat is tartalmaz nagy mennyiségben. Heti egyszer kétszer fogyasztani ezt a zsírban gazdag halat kifejezetten egészséges. Nem csak a depresszió kialakulásának kockázatát csökkenti, de a szívünkre is jó hatással van. Mindemellett pedig nagyon gyorsan elkészíthető, fűszeres ízesítéssel az egyik legjobb választás lehet vacsorára hideg téli estéken.
Citrusfélék
Már az illatuktól is jobb kedvünk lesz, ráadásul nagyon finomak. És sokfélék: az édesszájúaknak jöhet a narancs vagy mandarin, a fanyar ízek kedvelőinek a grépfrút meg a citrom. A Cvitamin mellett folsavban is gazdag citrusfélék segítenek a depresszió megelőzésében, illetve annak legyőzésében. Együnk naponta egykét citrusfélét – ha másképp nem, facsarjunk ki reggel egy egész citromot, és éhgyomorra, langyos vízzel igyuk meg.