Lassan, fokozatosan
Ezt az elvet vallja Ariane Resnick táplálkozási tanácsadó, aki többek között gwyneth Paltrow és volt férje, Chris Martin táplálkozását is szemmel tartja. „Egyszerre csak egy változtatást vezessünk be az életünkbe, olyat, ami belefér a mindennapi rutinunkba. Ha például szeretnénk leszokni a cukorról, de anélkül képtelenek vagyunk meginni a kávét, fokozatosan hagyjuk el. Első héten a kettő helyett csak egykanálnyival ízesítsük italunkat, majd el is hagyhatjuk teljesen.” Ha pedig teljes életmódváltozásra szántuk el magunkat, fokozatosan cseréljük le a főzéshez használt egészségtelen alapanyagokat egészségesre: fehér cukor helyett jöhet a nyírfacukor, xilit, búzaliszt helyett a teljes kiőrlésű vagy más, gluténmentes liszt. Ne azonnal próbáljunk minden egészségtelen dolgot kiszorítani az életünkből – ennek könnyen sóvárgás, majd a diéta megszegése lehet a vége.
Csomagoljunk!
Vásároljunk és csomagoljunk el minél több zöldséget, gyümölcsöt! – javasolja Frank Miller, aki például Halle Berry és Mary J. Blige séfjeként is dolgozott. napközben, ha megéhezünk, egy almát vagy egy sárgarépát bármikor előkaphatunk. És otthon is tartsunk minél többet e rostokban gazdag élelmiszerekből: gazdagítsuk, például, a reggeli omlettet friss spenóttal, paradicsommal, paprikával. Ha pedig saját magunk által készített ebédet viszünk az irodába, a gyorséttermek bűvöletétől is könnyen szabadulhatunk. Arról nem is beszélve: biztosak lehetünk abban, hogy csak egészséges összetevőkből áll a menünk.
Kombináljunk!
A fehérje és a lassan felszívódó szénhidrát biztos kombójára esküszik Ellen Degeneres és Portia de Rossie séfje, David Silberkleit. „Az egyik kedvenc reggelim: este összekeverek 2 csészényi mandulatejet ¼ csészényi chia maggal. Éjszakára a hűtőbe teszem, reggelre tökéletesen összeáll az íze. Így egyszerre fogyaszthatunk reggelire lassan felszívódó szénhidrátot – aminek köszönhetően később leszünk éhesek –, fehérjét és sok-sok rostot.” nem meglepő a választása, hiszen nem csak az ebédig bírjuk ki könnyen, éhezés nélkül, de sok hasznos tápanyaghoz juttatjuk a szervezetünket, ha ilyen minőségi ételeket fogyasztunk.
Jöhetnek a fűszerek!
A legunalmasabb, legíztelenebb ételeket is feldobja egy-egy jól választott fűszer. (arról nem is beszélve, hogy a nagyon csípős, fűszeres ételek tisztítják a légutakat, felpörgetik az anyagcserénket.) „Legújabb kedvencem egy délkelet-ázsiai fűszerkeverék, a vadouvan” – magyarázza David Silberkleit. Otthon is elkészíthetjük: kömény, fokhagyma, póréhagyma, mustármag, curry, bors, ízlés szerint kevés szárított csilipaprika felhasználásával. Nagyszerű ízt ad a tenger gyümölcseinek, halaknak, zöldségeknek, de akár még a neutrális ízvilágú leveseknek is.
Ne féljünk a zsírtól!
„Nem szabad teljesen lemondanunk a zsírokról. Sőt! a »jó« zsírok, mint például az, amit az avokádó fogyasztása során viszünk be a szervezetünkbe, megóvnak a sóvárgástól – mondjuk a cukor iránti nagy vágyakozástól” – magyarázza James Berry, akit több szakácskönyv írójaként és például Mariska Hargitay séfjeként is számon tartanak.