A legtöbb kúraszerűen végzett diéta valahol hibádzik. Vannak olyan fogyókúrák, amelyek egész ételtípusokat tesznek tiltólistára. Például szigorúan tiltják a szénhidrátfogyasztást vagy nem engedélyezik a zsírt. Vannak olyan módszerek, amelyek túl sok fehérjét iktatnak a menübe. Ez működhet sportolóknál, atlétáknál, fitneszversenyzőknél – bár nekik is szükségük van valamennyi szénhidrátra –, de egy átlagember esetében igen káros lehet. Az biztos, hogy a fogyókúrák nagy része bizonyos ételek fogyasztását ellenzi vagy minimalizálja.
Ezekkel a módszerekkel az a probléma, hogy amint tilos egy étel vagy ételcsoport fogyasztása, máris éhezni fog rá a szervezet. Ráadásul, ha bármilyen ételcsoportból kevesebbet fogyasztunk a szükségesnél, akkor könnyen hiánybetegségek léphetnek fel. Másik nagy veszélyük a túl szigorú kúráknak, hogy súlyos falásrohamokat idézhetnek elő. A kiéhezett szervezet ugyanis egy idő után feladja a harcot és bármire képes azért, hogy megszerezze, ami jár neki. Ilyenkor fordul elő, hogy pillanatok alatt túl nagy mennyiségű, többnyire tiltólistás ételt tömünk magunkba.
Szintén probléma lehet, hogy amikor elérjük a célsúlyt és a szigorú diéta véget ér, akkor enyhítünk az étrenden, ám az addigra kiéhezett és kizsigerelt szervezet már minden plusz bevitt kalóriát villámgyorsan elraktároz – természetesen zsír formájában. Vagyis: azonnal elkezdődik a leadott kilók visszakúszása.
Komplex étkezések
A testnek és a szervezetnek egyaránt szüksége van fehérjére, szénhidrátra és zsírra, finomított cukorra viszont nincs. Minden tápanyagból el kell fogyasztani az alapvetően szükséges mennyiséget, az éhezést pedig kerülni kell.
Hiba!
Hiba, ha éhezik. Tévhit, hogy ettől majd megindul a fogyás. Az éhezéstől a szervezet csak raktározó üzemmódra kapcsol, és ahelyett, hogy a következő adag elfogyasztott ételt energiaként használná fel, vagyis elégetné, inkább elraktározza a nehezebb időkre. Tehát, nincs fogyás, ellenben van megmagyarázhatatlannak tűnő zsírréteg. Hiba, ha túl sok gyümölcsöt fogyaszt. Kétségtelen, hogy gyümölcsökben rengeteg a vitamin, magas a víz- és a rosttartalmuk, de nagyon sok cukor is van bennük.
Márpedig, ha sok cukrot fogyasztunk, az csak újabb cukoréhséget generál, és egyre többet kívánunk majd enni belőle. Igyekezzünk a savanykásabb, minél alacsonyabb cukortartalmú gyümölcsöket választani, például a C-vitaminban gazdag citrusféléket vagy a savanyúbb almákat. Nem tilos a gyümölcsfogyasztás, csak ügyelni kell a mennyiségre.
Ami működik
Mindennap fogyasszon a három alapvető élelmiszercsoportból. Tehát egyen naponta fehérjét, zsírt és szénhidrátot. Válassza a minőségi, gazdag fehérjéket, a halakat, rákot, kagylót, pulyka- vagy csirkemellet, tojást, feta sajtot, a lágy sajtokat, mint a mozzarella, a joghurtot – de csak a natúr változatot – , a bab- és lencse-, illetve a dióféléket. Reformálja meg szénhidrátfogyasztását. Vásároljon olyan minőségi szénhidrátokat, mint a quinoa, mogyoróféléket, teljes kiőrlésű termékeket, kuszkuszt, bulgurt, barna rizst. Egyen minél több szezonális zöldséget és naponta egyszer gyümölcsöt! Arra azonban ügyeljen, hogy sokkal több zöldséget fogyasszon, mint gyümölcsöt!
Egyen minél több ropogós, zöld salátát, paradicsomot, kígyóuborkát, paprikaféléket. Ezeknek nagyon magas a víz- és a rosttartalmuk, kellemesen, hosszú időn át telítenek. Lassan és egyenletesen szívódnak fel, stabilan tartják a vércukorszintet. Ezenkívül nagyon jót tesznek az emésztésnek, segítenek megtisztítani a bélfalakat, serkentik az anyagcserét. Ha eddig nem tette volna, kóstolja meg salátaként a spenótot, bébispenótot, spárgát vagy az articsókát is.
Élvezze a szardíniában, makrélában vagy a lazacban található ómega 3 zsírsav jótékony hatását.