1. Együnk korán!
Az alapanyagcserénk – vagyis, hogy mennyi kalóriát éget el a szervezetünk, ha nem csinálunk semmit – sok mindentől függ. Például az életkortól, a magasságtól és a genetikától is. Ezeken változtatni nem tudunk, annyit viszont megtehetünk, hogy rendszeresen reggelizünk. A korai étkezés ugyanis felgyorsíthatja az anyagcserét. Ha éhgyomorral hagyjuk el a lakást reggelente, az olyan, mintha megnyomnánk a pause gombot az anyagcserénken. Ugyanis, ha az agy érzékeli, hogy üres a gyomor, arra készteti a szervezetet, hogy raktározza az energiát – arra az esetre, ha nem jönne utánpótlás. Vagyis a szervezet tárolja és elraktározza a zsírt, ahelyett, hogy égetné azt. Ha viszont reggelizünk, beindul az anyagcsere, az ételt energiává alakítva át.
2. Együnk gyakran!
Hogy folyamatos működésben tartsuk az anyagcserénket, érdemes három-négy óránként étkeznünk, apróbb adagokat. Fontos, hogy ezen ételek legalább negyede fehérje legyen – az mindegy, hogy állati fehérje, tejtermék vagy éppen babféle. A magas cukortartalmú és a finomított szénhidrátokat tartalmazó ételeket azonban érdemes kerülni, hiszen csak a vércukrunkat emeli meg gyorsan, majd „le is dobja”, ezzel újabb éhségrohamot eredményezve. Az extra kalória és zsír pedig felborítja az anyagcsere természetes, egészséges folyamatát.
3. Izzadja le a súlyát!
Mozogjon minél többet, minél gyakrabban! Kutatások kimutatták, hogy nem csak a torna közben, de utána is fokozottabb ütemben égeti a kalóriát a szervezet – akár 24 órával az edzés után is, ugyanis a sport felgyorsítja az anyagcserét. Kifejezetten igaz ez akkor, ha valamilyen módon „próbára tesszük” tűrőképességünket. Érdemes intervall szakaszokat beiktatnunk az edzésbe: hetente egyszer fussunk rövidebbet, de gyorsabban; próbáljunk ki
új mozgásformákat. Különösen fontos a sport 40 év felett, amikor az anyagcsere a természetes folyamatok következtében lelassul.
4. Aludjon többet!
A kevés alvás hizlal, ez tény. És nemcsak azért, mert több időt töltünk a tévé előtt alvás helyett, hanem mert a kialvatlan szervezet több energiát igényel, ezért gyakrabban vagyunk éhesek. Egy svéd kutatásból az is kiderül, hogy ha rosszul alszunk, többször felébredünk éjszaka, a szervezetünk másnap 20 százalékkal kevesebbet éget el. Érdemes tehát legalább hét óra nyugodt alvást biztosítani magunknak éjszakánként – megérdemeljük –, az anyagcserénk pedig „meghálálja” a pihenést.