Mindannyian szeretnénk kicsit gyorsítani az anyagcserénken, ám többnyire úgy gondoljuk, a megváltoztathatatlant minek bolygatni. Bár a genetikán és az életkoron valóban nagyon sok múlik, apró trükkökkel felgyorsíthatjuk a folyamatot.

Gyorsabb anyagcsere – gyorsabb fogyás

1. Együnk korán!

Az alapanyagcserénk – vagyis, hogy mennyi kalóriát éget el a szervezetünk, ha nem csinálunk semmit – sok mindentől függ. Például az életkortól, a magasságtól és a genetikától is. Ezeken változtatni nem tudunk, annyit viszont megtehetünk, hogy rendszeresen reggelizünk. A korai étkezés ugyanis felgyorsíthatja az anyagcserét. Ha éhgyomorral hagyjuk el a lakást reggelente, az olyan, mintha megnyomnánk a pause gombot az anyagcserénken. Ugyanis, ha az agy érzékeli, hogy üres a gyomor, arra készteti a szervezetet, hogy raktározza az energiát – arra az esetre, ha nem jönne utánpótlás. Vagyis a szervezet tárolja és elraktározza a zsírt, ahelyett, hogy égetné azt. Ha viszont reggelizünk, beindul az anyagcsere, az ételt energiává alakítva át.

2. Együnk gyakran!

Hogy folyamatos működésben tartsuk az anyagcserénket, érdemes három-négy óránként étkeznünk, apróbb adagokat. Fontos, hogy ezen ételek legalább negyede fehérje legyen – az mindegy, hogy állati fehérje, tejtermék vagy éppen babféle. A magas cukortartalmú és a finomított szénhidrátokat tartalmazó ételeket azonban érdemes kerülni, hiszen csak a vércukrunkat emeli meg gyorsan, majd „le is dobja”, ezzel újabb éhségrohamot eredményezve. Az extra kalória és zsír pedig felborítja az anyagcsere természetes, egészséges folyamatát.

3. Izzadja le a súlyát!

Mozogjon minél többet, minél gyakrabban! Kutatások kimutatták, hogy nem csak a torna közben, de utána is fokozottabb ütemben égeti a kalóriát a szervezet – akár 24 órával az edzés után is, ugyanis a sport felgyorsítja az anyagcserét. Kifejezetten igaz ez akkor, ha valamilyen módon „próbára tesszük” tűrőképességünket. Érdemes intervall szakaszokat beiktatnunk az edzésbe: hetente egyszer fussunk rövidebbet, de gyorsabban; próbáljunk ki
új mozgásformákat. Különösen fontos a sport 40 év felett, amikor az anyagcsere a természetes folyamatok következtében lelassul.

4. Aludjon többet!

A kevés alvás hizlal, ez tény. És nemcsak azért, mert több időt töltünk a tévé előtt alvás helyett, hanem mert a kialvatlan szervezet több energiát igényel, ezért gyakrabban vagyunk éhesek. Egy svéd kutatásból az is kiderül, hogy ha rosszul alszunk, többször felébredünk éjszaka, a szervezetünk másnap 20 százalékkal kevesebbet éget el. Érdemes tehát legalább hét óra nyugodt alvást biztosítani magunknak éjszakánként – megérdemeljük –, az anyagcserénk pedig „meghálálja” a pihenést.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink