Élettani szerepe
Valóban, a kalcium szerepet játszik a csontok és a fogak felépítésében, nélkülözhetetlen az idegrendszer működéséhez, a véralvadáshoz, de például a normális szívritmus biztosításában szintén kiemelkedő szerepet játszik. A kalcium mintegy 99%-a a csontszövetben raktározódik. A megfelelő kalciumbevitelnek mindenekelőtt gyermekkorban van nagy jelentősége, mivel a csontok felépítése ekkor történik, de a végleges csonttömeg úgy 20-25 éves korra alakul ki. A gyermekkori
helytelen táplálkozás, a hiányos kalciumbevitel az egyik legnagyobb rizikótényezője a csontritkulásnak. Az alacsony kalciumszint komoly tünetei: depresszió, zavartság, izomfájdalmak, görcsök, de súlyos esetben akár szívritmuszavar is kialakulhat. A só és az állati eredetű fehérjék túlzott mértékű fogyasztásával megnövekszik a kalcium kiválasztása a vesén keresztül. A magas kalciumszint étvágytalanságot, székrekedést, hányingert, vesekövet okoz.
Jelentősége a fogyásban
A kalcium kulcsfontosságú szerepet tölt be a csontok képződésében és állaguk megőrzésében. Számos kutatást végeztek arról, hogy van-e szerepe a kalciumnak a fogyás elősegítésében. Kiderült, hogy komoly összefüggés van a táplálkozás során bevitt kalcium mennyisége és a zsírsejtekben felhalmozódó kalcium koncentrációja között. Ha túl kevés kalcium jut a szervezetbe, felhalmozódik a zsírszövetekben és csökkenti azok mobilizálhatóságát. Így tehát az alacsony kalciumtartalmú táplálkozásnak az a rendkívül kellemetlen következménye lesz, hogy a zsír elraktározódik a zsírszövetekben, és sokkal nehezebben távozik onnan, amikor szükség lenne rá. Nem nehéz belátni, hogy ez vezet az elhízáshoz.
A kutatók azt a következtetést vonták le, hogy az agy érzékeli a kalciumhiányt, ezért túlevéssel próbálja elérni, hogy a szervezet elegendő mennyiséghez jusson ebből az ásványi anyagból. Viszont ez azt is jelenti, hogy ha elegendő kalcium kerül a szervezetbe, az csökkenti az evés utáni vágyat. Ajánlatunk egy sós és egy édes recept, mindkettő rendkívül gazdag kalciumban, hetente akár többször is iktassuk be étrendünkbe. A sajtok fogyasztását pedig érdemes a nap első felére tenni, hogy legyen időnk lemozogni a pluszkalóriákat.
A napi optimális adag 800–1000 mg kalcium. De serdülő- és időskorban, valamint a terhesség ideje alatt a szervezet igénye megnő. Ez nem kevés, ha megnézzük, hogy melyik élelmiszer mennyit is tartalmaz. Mivel a legtöbb kalcium a tejtermékekben van, leginkább ezek fogyasztása ajánlott. De a zsírosabb tejtermékeknek a kalóriatartalmuk is magas, így elengedhetetlen a napi mozgás beiktatása. Persze aki nem fogyaszthat tejtermékeket, az is talál alternatívát arra, hogy hozzájusson ehhez a fontos ásványi anyaghoz.