1. Gondolkozzon, mielőtt cselekszik!
A dietetikusok azt javasolják, hogy soha ne hirtelen felindulásból kezdjen el fogyókúrázni. Készítsen egy komoly súlycsökkentő tervet, amiben nemcsak az étkezés, hanem a mozgás is fontos szerepet kap. Így esélyt ad magának, hogy a változást szelídebb, fenntarthatóbb módon indítsa el, és mivel pontosan tudja, mit szeretne, könnyebb követni az étrendet és az edzéstervet is – biztosítva a hosszú távú sikereket.
2. Legyen célorientált!
A legfontosabb az, hogy lassan és egyenletesen haladjon a célja felé! Mindegy, hogy 5 vagy 20 kilót akar fogyni, fogalmazzon úgy, hogy heti 0,5-1 kilótól szeretne megszabadulni. Ne gondolja, hogy ez kevés! Ha gyorsan mennek le a kilók, a szervezet főleg vizet és izmot veszít, nem pedig zsírt. Fontos az is, hogy a kitűzött célok reálisak legyenek. A diétára gondoljon úgy, mint életmódváltásra, hiszen ahhoz, hogy az optimális testsúlyát meg is tudja őrizni, az életmódján is változtatnia kell. Mindegy, hogy milyen fogyókúrát választ, szinte biztosan eljön az a pillanat, amikor elkeseredik és frusztrált lesz. Ekkor gondoljon arra, hogy milyen előnyökkel jár majd a fogyás – például milyen csinos lesz, és fel tudja venni azt a ruháját, amely évek óta a szekrény mélyén hever.
3. Egyen lassan!
A lassú, kényelmes étkezés fontos, mert a gyors evés becsapja a szervezetet. A jóllakottságérzés kialakulásához ugyanis időre van szüksége az agynak. Ha gyorsan eszik, mire megérkeznek a jelek, akár a kétszeresét is befalhatja annak a mennyiségnek, amelyre valójában szüksége van. Egy-egy falatot alaposan rágjon meg, ez is segít, hogy elkerülje a mértéktelen habzsolást.
4. Használja a modern technikát!
A fogyókúrát ma már olyan alkalmazásokkal teheti könnyebbé, amelyek segítségével nyomon követheti a haladást. Az okostelefonokra letölthető ingyenes alkalmazások segítségével kiszámíthatja a bevitt kalória mennyiségét, edzéstervet készíthet, mérheti a pulzusát, vérnyomását, de akár még virtuális személyi edzőt is fogadhat. Az ilyen alkalmazások növelik a tudatosságot, segítenek motiváltnak maradni.
5. Aludjon eleget!
Az alvás mennyisége és minősége nagyon fontos a fogyókúra sikeressége szempontjából. Egy nemrégiben készült tanulmány ugyanis kimutatta, hogy azoknak, akik naponta 6-8 órát alszanak, mindennap ugyanabban az időben fekszenek és kelnek, alacsonyabb a testzsírszázalékuk.
6. Gondoljon a glikémiás indexre!
Az étrend összeállításánál nem szabad megfeledkezni az élelmiszerek glikémiás indexéről. A GI megmutatja egy tápanyag vércukorszintet emelő hatását a glükózhoz képest. A cukor emeli legjobban és leggyorsabban a vércukorszintet, így a glikémiás indexe 100. Minden mást ehhez viszonyítanak. Az 50 feletti glikémiás indexű élelmiszerek, az emelkedő értéknek megfelelően, egyre erőteljesebben és gyorsabban emelik a vércukorszintet. Fogyasszon alacsony (0–55) glikémiás indexű élelmiszereket, például almát, teljes kiőrlésű gabonákat, bogyós gyümölcsöket, édesburgonyát és hüvelyeseket.
7. Fokozatosan terhelje a szervezetét!
A fogyókúra egyik legfontosabb eleme a mozgás, ezért nem kell várni az edzésekkel, amíg lemegy pár kiló. Szépen lassan, fokozatosan kell elkezdeni a testedzést, erősítve az izmokat és ízületeket. Így elkerülheti a sérüléseket, amelyek egyébként komolyan akadályozzák a súlycsökkenést. Az egészségi állapotát és testsúlyát figyelembe vevő edzésterv kialakításához kérje szakember segítségét.