A különböző fogyókúrák megszámlálhatatlan buktatót rejtenek. Azok, akik rendszeresen alulmaradnak a kilókkal folytatott harcban, gyakran panaszkodnak arra, hogy a kezdeti látványos eredmények után „megáll” a fogyás. Ha nem mozdul a mérleg nyelve, a lelkesedés is alábbhagy. Ahhoz, hogy a fogyókúra sikeres legyen, fontosak a célok, és az, hogy ragaszkodjon a terveihez. Irányelvek az egészséges és sikeres fogyókúrához.

Harc a kilók ellen

1. Gondolkozzon, mielőtt cselekszik!

A dietetikusok azt javasolják, hogy soha ne hirtelen felindulásból kezdjen el fogyókúrázni. Készítsen egy komoly súlycsökkentő tervet, amiben nemcsak az étkezés, hanem a mozgás is fontos szerepet kap. Így esélyt ad magának, hogy a változást szelídebb, fenntarthatóbb módon indítsa el, és mivel pontosan tudja, mit szeretne, könnyebb követni az étrendet és az edzéstervet is – biztosítva a hosszú távú sikereket.

2. Legyen célorientált!

A legfontosabb az, hogy lassan és egyenletesen haladjon a célja felé! Mindegy, hogy 5 vagy 20 kilót akar fogyni, fogalmazzon úgy, hogy heti 0,5-1 kilótól szeretne megszabadulni. Ne gondolja, hogy ez kevés! Ha gyorsan mennek le a kilók, a szervezet főleg vizet és izmot veszít, nem pedig zsírt. Fontos az is, hogy a kitűzött célok reálisak legyenek. A diétára gondoljon úgy, mint életmódváltásra, hiszen ahhoz, hogy az optimális testsúlyát meg is tudja őrizni, az életmódján is változtatnia kell. Mindegy, hogy milyen fogyókúrát választ, szinte biztosan eljön az a pillanat, amikor elkeseredik és frusztrált lesz. Ekkor gondoljon arra, hogy milyen előnyökkel jár majd a fogyás – például milyen csinos lesz, és fel tudja venni azt a ruháját, amely évek óta a szekrény mélyén hever.

3. Egyen lassan!

A lassú, kényelmes étkezés fontos, mert a gyors evés becsapja a szervezetet. A jóllakottságérzés kialakulásához ugyanis időre van szüksége az agynak. Ha gyorsan eszik, mire megérkeznek a jelek, akár a kétszeresét is befalhatja annak a mennyiségnek, amelyre valójában szüksége van. Egy-egy falatot alaposan rágjon meg, ez is segít, hogy elkerülje a mértéktelen habzsolást.

4. Használja a modern technikát!

A fogyókúrát ma már olyan alkalmazásokkal teheti könnyebbé, amelyek segítségével nyomon követheti a haladást. Az okostelefonokra letölthető ingyenes alkalmazások segítségével kiszámíthatja a bevitt kalória mennyiségét, edzéstervet készíthet, mérheti a pulzusát, vérnyomását, de akár még virtuális személyi edzőt is fogadhat. Az ilyen alkalmazások növelik a tudatosságot, segítenek motiváltnak maradni.

5. Aludjon eleget!

Az alvás mennyisége és minősége nagyon fontos a fogyókúra sikeressége szempontjából. Egy nemrégiben készült tanulmány ugyanis kimutatta, hogy azoknak, akik naponta 6-8 órát alszanak, mindennap ugyanabban az időben fekszenek és kelnek, alacsonyabb a testzsírszázalékuk.

6. Gondoljon a glikémiás indexre!

Az étrend összeállításánál nem szabad megfeledkezni az élelmiszerek glikémiás indexéről. A GI megmutatja egy tápanyag vércukorszintet emelő hatását a glükózhoz képest. A cukor emeli legjobban és leggyorsabban a vércukorszintet, így a glikémiás indexe 100. Minden mást ehhez viszonyítanak. Az 50 feletti glikémiás indexű élelmiszerek, az emelkedő értéknek megfelelően, egyre erőteljesebben és gyorsabban emelik a vércukorszintet. Fogyasszon alacsony (0–55) glikémiás indexű élelmiszereket, például almát, teljes kiőrlésű gabonákat, bogyós gyümölcsöket, édesburgonyát és hüvelyeseket.

7. Fokozatosan terhelje a szervezetét!

A fogyókúra egyik legfontosabb eleme a mozgás, ezért nem kell várni az edzésekkel, amíg lemegy pár kiló. Szépen lassan, fokozatosan kell elkezdeni a testedzést, erősítve az izmokat és ízületeket. Így elkerülheti a sérüléseket, amelyek egyébként komolyan akadályozzák a súlycsökkenést. Az egészségi állapotát és testsúlyát figyelembe vevő edzésterv kialakításához kérje szakember segítségét.

Ezek is érdekelhetnek

Honnan tudod, hogy nem eszel elég szénhidrátot? Ezek az egyértelmű jelek!
A szénhidrátok nem ellenségek, de nem mindegy, milyeneket fogyasztunk! Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon fogyáshoz vezethet, de hosszú távon egészségügyi problémákat, például fáradtságot, emésztési gondokat és rosszkedvet okozhat. Az egyensúly és a megfelelő források megválasztása a kulcs!
Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.

Ajánlataink