Tudtad, hogy az olajos magvak az emésztőrendszered testőrei? Persze csak ha okosan bánsz velük. Kóstolj meg a jól ismert dió, mandula, tökmag vagy szezámmag mellett néhány egzotikus különlegességet is!

Mennyi és milyen magot ehetsz, ha diétázol?

Egy magocska egészség

Igaz, hogy az olajos magvakkal magas zsírtartalmuk miatt nem árt az óvatosság, de azért nem kell őket egy mozdulattal kitörölnöd az étrendedből. A bennük található zsírok nagy része ugyanis telítetlen zsír, ami a szív- és érrendszeri betegségek kitűnő ellenszere. Hatékony fegyverként vetheted be csontritkulás ellen, csökkentik a magas vérnyomást, sőt a lankadó szexuális kedv visszaállítására is kipróbálhatod őket.

A salátától a lisztig

Bár leginkább rágcsálnivalóként, sós és pörkölt változatban vagy süteménybe sütve ismerheted őket, jobb, ha az olajos magvakat nyersen eszed. Megbolondíthatod vele a salátát, a müzlit, apróra törve levesek vagy tésztaételek tetejére szórhatod. Zsemlemorzsa helyett vagy azzal összekeverve húsok, zöldségek panírozásához is kitűnőek, és a búzalisztet is helyettesítheted velük, ha elég finomra őrlöd. Vízzel összeturmixolva remek növényi tejet, pürére krémesítve pedig vajat készíthetsz belőlük. Ez utóbbiakat joghurthoz vagy pirítóshoz is eheted, olívaolajjal és ecettel összekeverve pedig salátaöntetként használhatod.

Fontos az időzítés és a mennyiség!

Ahelyett, hogy rögtön pucolás után bekapnád, nem árt az olajos magvakat fogyasztás előtt 5-12 órára beáztatni. Így a gyomor könnyebben meg tudja őket emészteni. 5-10 szemnél azonban naponta kalóriatartalmuk miatt soha ne egyél többet!

Pekándió

Indián testvér

Ez a különlegesség nagyon hasonlít a mi diónkra, csak nyúlánkabb, édesebb. Rengeteg fontos vitamin és ásványi anyag lakik benne. Csökkenti a koleszterint és az epekő kialakulásának veszélyét, magas folsavtartalma miatt pedig kismamáknak ajánlják különösen.

Paradió

Brazília kincse

Itthon elég nehezen és drágán lehet hozzájutni, mert csak vadon terem meg, ennek ellenére érdemes megkóstolni. Édeskés íze leginkább a manduláéra hasonlít. Bár a 70 százalékát zsírok teszik ki, kis mértékben mindenképp jótékony. Szeléntartalma például akkora, hogy egy-két szem egy felnőtt egész napi szelénszükségletét fedezi. Fokozza a szellemi teljesítményt, és segít a mellrák megelőzésében is.

Mustármag

Ősi erő

Ázsiában több ezer éve használják, mint gyógynövényt. A benne lévő szelénnek és magnéziumnak köszönhetően csökkenti a rák kockázatát és a gyulladásos betegségek tüneteit. Mindenképpen érdemes belecsempészned az étrendedbe, ha migrének gyötörnek, de segít a magas vérnyomás és az érelmeszesedés megelőzésében is.

Chia mag

Azték csoda

Az aztékzsályaként is ismert növény a natúrkonyha legfrissebb újdonsága. Az icipici magnak nem kevesebb, mint 34 százaléka tiszta omega-3 zsírsav. Szívbetegeknek, cukorbetegeknek, és depresszióban szenvedőknek is ajánlják. Ráadásul a fogyásban is segít. Íze egy kicsit a mogyoróhoz hasonlít.

Kendermag

A gabonák királynője

A búzacsírához hasonlóan magas rosttartalma biztosítja az emésztőrendszered hibátlan működését. Tökéletesen kiegyensúlyozott benne az omega-6 és az omega-3 zsírsavak aránya, ez teszi az egészséges haj és bőr titkos forrásává. Frissíti a szellemet, segíti a megfelelő koleszterinszint fenntartását.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egészségesen finomat – Így készült a diétás répás cupcake
A répás sütemények régóta kedvencei az egészségtudatos sütögetőknek, hiszen a sárgarépa természetes édessége, nedvessége és tápanyagtartalma kiváló alapot ad egy puha, szaftos muffinhoz. De mi történik, ha a klasszikus receptet egy kicsit újragondoljuk?
Szabadulj meg a hasi zsírtól - 7 napos egyszerű mintaétrend
Eleged van a makacs hasi zsírból, ami nemcsak esztétikailag zavar, de az egészségedre is veszélyt jelenthet?
Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!

Ajánlataink