RÉGI ÉRVELÉS „Ha most megfosztom magam ettől a falattól, később többet ehetek.”
ÚJ MANTRA „Döntést hoztam, nem pedig áldozatot.”
Jellemző, hogy mindig az után vágyakozunk, amit nem kaphatunk meg. Ha pedig az ételek iránti sóvárgásról van szó, minél inkább megfosztjuk magunkat valamitől, annál rosszabb lesz idővel. A leszokás nem megy egyik napról a másikra. Helyettesítse az egészségtelen rágcsálnivalókat egészséges változattal. Ha például sós ropogtatnivalóra vágyik sajtszósszal, rágcsáljon zöldséget, répát, karalábét. Készítsen hozzá egészséges szószt, például sovány tejfölből vagy túróból. Az édesség utáni sóvárgást próbálja legyőzni gyümölccsel. Ha megszokja az új ízeket, egy idő után már azt fogja kívánni. Addig pedig ismételgesse a fenti mantrát: Ez nem áldozat, a saját egészségem érdekében hoztam döntést.
RÉGI ÉRVELÉS „Egy ilyen nap után megérdemlek ennyi jutalmat.”
ÚJ MANTRA „Kedvességet érdemlek, nem üres kalóriát.”
Természetesen a vágyak gyors kielégítése okozhat örömet, de amilyen gyorsan jön, olyan gyorsan el is múlik az édesség által felszabadított boldogságérzet. Kutatások szerint mindössze 3 perc – ennyi ideig okoz örömet például az elfogyasztott csoki. Nem marad utána más, mint a rossz kedv (a gyorsan „feldobott”, majd le is eső vércukorszint okozta levertségről már nem is beszélve), kiegészülve némi bűntudattal. Megoldás: fogalmazza meg, mi az, ami bántja. Az érzelmi alapon történő vagy stresszevés csak a ruhaméretet növeli, de ha szembenézünk a problémáinkkal, közelebb jutunk a megoldáshoz. A csoki felbontása helyett pedig sétáljon egy nagyot, végezzen valamilyen fizikai tevékenységet, hívja fel a legjobb barátnőjét, vagy csak tegyen be egy jó filmet.
RÉGI ÉRVELÉS „Ez egy különleges alkalom.”
ÚJ MANTRA „A különleges nem egyenlő a mértéktelenséggel.”
Természetesen nem azt mondjuk, hogy egy szeletet se egyen a szülinapi tortájából, hogy kerülje a finom falatokat a barátai esküvőjén, hogy utasítsa vissza a párját, ha vacsorázni hívja egy jó étterembe, vagy, hogy ne igyon egy pohár finom bort a családi ünnepségen, koccintáskor. De azt már semmiképpen nem javasoljuk, hogy hatalmas szelete(ke)t kanyarítson a tortából, vagy, hogy többpohárnyi hizlaló alkoholos italt dobjon be. Próbáljon kisebb adagokat fogyasztani az egészségtelen ételekből, italokból. Ha például vendégségben sütivel kínálják, ne utasítsa vissza, vegyen el egyet, de csak egyet. Ne egyen addig, amíg tele lesz, próbálja elkerülni a kajakómát.
RÉGI ÉRVELÉS „Hallgatnom kell a testemre, a testem pedig fagyit kíván.”
ÚJ MANTRA „Nem az a fontos, amit kívánok, hanem az, amire a szervezetemnek szüksége van.”
Gondoljon úgy a testére, mint a babafigyelőre: nagyon fontos, hogy folyamatosan figyelemmel kísérje, mi történik, de nem kötelező minden egyes alkalommal megszakítania a tevékenységet, amit éppen végez, ha apró neszt hall. Míg az éhség arra figyelmeztet, hogy ennie kell, addig a sóvárgás egy bizonyos étel fogyasztására szuggerál. Próbálja meghatározni, valóban éhes-e. Ha csak egy bizonyos ételt kíván, az nem jelent feltétlenül éhséget. (Ne keverje össze a szomjúságot sem az éhséggel: ha jelez a gyomra, először igyon egy nagy pohár vizet, majd várjon egy kicsit.) Próbálja elűzni a sóvárgást egy nagyobb almával, kortyoljon jázmin- vagy zöld teát.