A megfelelő válaszreakcióval ugyanis sokat tehetünk a gyógyulás érdekében. Ahhoz, hogy pontosan megértsük, mi történik bokasérülés esetén, először a bokaszalagok felépítésével kell megismerkednünk. A boka külső oldalán 3 szalag található, amelyek a szárkapocscsont végét, a külbokát kötik össze lábtőcsontokkal:
- elülső bokaszalag
- középső bokaszalag
- hátsó bokaszalag
Ezek közül az elülső szalag a leggyengébb, így ficam esetén ez sérül, szakad a legkönnyebben. A bokaízület felépítésében nagy szerepe van a mély fasciarendszernek is. A bokaízületen sok ín, izom halad keresztül, melyeknek összehangolt működése révén vagyunk képesek járni. E működésért felel az ún. retinaculum, a mély fascia spirális lefutású megvastagodása, amely, mint egy zokni, szorosan körbe fogja a bokát. Ez proprioceptorokkal (kis szenzorok, amelyek a testünk érzékelését és izmaink helyzetét azonosítják) sűrűn ellátott.
Bokaszalag húzódás vagy szakadás?
A ficamok jelentős – 80-85% – részében a külső bokaszalag sérül, amelyet kísérheti éles, nyilalló fájdalom, duzzanat, véraláfutás, de az is előfordulhat, hogy a lábra állás is nehézkes, vagy egyáltalán nem is megy.
Ahhoz, hogy könnyebben azonosítani tudjuk, milyen mértékű sérülésről van szó, három kategóriát állítottunk fel:
- A bokaszalagok nem szakadnak, csak megnyúlnak, kis duzzanat, feszülés jelentkezik, enyhe funkcióvesztés tapasztalható az ízületben.
- Részleges bokaszalag szakadás, duzzanat és fájdalom, bokamozgás csökkenése, enyhe instabilitás érzet jellemzi.
- Teljes bokaszalag szakadás, melynek során duzzanat, vérömleny, fájdalom és teljes funkcióvesztés tapasztalható.
A szalagokat kétharmad részben víz, egyharmad részben pedig kollagén rostok, sejtek alkotják. A kollagén rostok hullámosan helyezkednek el, ez teszi lehetővé, hogy a szalag rugalmas legyen, különféle irányú erőkkel szemben ellenálló. A terhelés növekedésével ezek a hullámos rostok elkezdenek kiegyenesedni. Ha elérték a maximális nyújthatóságot, az erő azonban tovább nő, egy vagy több rost elszakad. Ezért beszélhetünk a fent felsorolt három típusú sérülésről.
Mit tegyünk bokasérülés, szalagszakadás esetén? Ezért fontos a mozgás!
A kezelés módját tekintve mindegy, hogy a sérülés járt-e szalagszakadással. A trauma első fázisa egy akut, gyulladásos fázis, ami 48-72 óráig tart. Ilyenkor a terület duzzadt és meleg, a vérlemezek vérrögképződése és az immunsejtek aktiválódása történik. A bokaficam utáni első napokban a legfontosabb, hogy ne essünk pánikba, sőt annál inkább kövessük a PEACE szabályt!
- Protect (védd)
- Elevate (polcold föl)
- Avoid anti-inflammatory modalities (kerüld a gyulladáscsökkentőket)
- Compress (használj kompressziót)
- Educate (tanuld meg újra használni)
A sérülés utáni napokban mindenképp ajánlott elkezdni a boka mozgatását – eleinte tehermentesen, hogy megelőzzük a szövetek merevségét és az izomzat gyengülését.
Bokaficam kezelése manuálterápia segítségével
Annak érdekében, hogy a bokasérülés gyógyulása ne húzódjon túlságosan el, illetve megelőzzük az újrasérülést, a boka stabilitásának és mobilitásának helyreállítása szükséges. Ebben a manuálterápia nagy segítségünkre van. A terápia során az alábbiak kerülnek a kezelés fókuszába:
- bokaízületek manuális mobilizációja,
- boka körüli fascia manuális kezelése,
- boka körüli izomzat megerősítése,
- propriocepció növelése instabil eszközön végzett gyakorlatokkal,
- statikus és dinamikus egyensúlyfejlesztés,
- sportágspecifikus mozgások gyakorlása.
Kerüljük el a bokarögzítőket!
Szabó Réka külön kiemeli, hogy a bokarögzítőket a ficam kezelése során jobb, ha elfelejtjük. Ahogy a szakember fogalmaz: „A bokaficam kezelésére sem a gipszrögzítés, sem pedig a különböző tépőzáras, gumis rögzítők nem megfelelőek. Nemhogy segítenék a gyógyulást, kifejezetten lassítják azt, és a rögzítés utóhatásaival is számolnunk kell. Több hét immobilizáció hatására csökken a boka mozgásterjedelme, merevvé és rugalmatlanná válnak a szövetek, e merevség miatt a propriocepció is zavart szenved, és erősödik a betegségtudatunk.”
Mennyi idő alatt gyógyul a bokaficam?
A gyógyulás üteme függ az egyén edzettségi és szöveti állapotától, és attól is, hogy a gyógyulás után milyen tevékenységhez, mozgásformához, sporthoz szeretne a páciens visszatérni. A szakirodalom 3-12 hetes gyógyulási szakaszt jelöl, ám ez egyénenként nagyon eltérő lehet; egyesek napok, mások hónapok alatt épülnek fel.
A cél azonban minden esetben a teljes gyógyulás, nem pedig a gyorsaság. A túlságosan elhúzódó javulási idő ellen azonban tehetünk, a manuálterápia és a mozgásterapeuta segítségével megtámogathatjuk bokánk gyógyulását, egyúttal jelentős lépést teszünk a teljes felépülés felé.
Forrás: sherlockrehab.hu
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Aktív élet sérülésmentesen, avagy ezért fontos az ízületek védelme!
- 11 tipp, hogy elkerüld a sportsérüléseket
- Sportsérülések: ezek a gyógyulás legfontosabb lépései