Csupán napi 30 percnyi fizikai aktivitás már elegendő ahhoz, hogy jelentős egészségügyi előnyökre tegyünk szert. Bizonyos mozgások pedig segítenek abban is, hogy jobban aludjunk éjszaka. Lássuk ezeket!
Aerob edzés
Ha álmatlansággal küzd, akkor az aerob mozgásforma, például az úszás, kerékpározás, kocogás, vagy a gyaloglás, segíthet elaludni. Ráadásul az alvási apnoe tüneteiben is jelentős javulás érhető el vele. A mérsékelt intenzitású tréning, más néven állóképességi edzéseket érdemes hetente 2–4 alkalommal, napi 20–30 perces időtartamban végezni.
Kardió gyakorlatok
A kardió edzés az egyik legjobb kiegészítője a diétának, növeli a pulzusszámot, az oxigénellátást és az állóképességet. De nemcsak a szervezetre, hanem az alvásra is pozitív hatást gyakorol. A jó időben végzett kardió testmozgás gyorsabb elalvási időhöz, valamint mélyebb alvásoz vezethet. A mély alvás a legpihentetőbb az agy és az egész test számára.
Jóga
A kíméletes és rendszeres jógagyakorlatok jelentősen javíthatják az alvás minőségét, időtartamát és hatékonyságát, különösen a 60 év feletti felnőttek, az alvásproblémákkal küzdő nők és a 2–es típusú cukorbetegségben szenvedők esetében. A jóga ellazít, oldja a feszültséget, ezért egy esti jógaóra után mindig hamarabb álomba szenderülünk.
Légzőgyakorlatok
Ha minden este szánunk néhány percet a tudatos, lelassított mély légzésre, az csökkenti a vérnyomást, a mindennapi stresszt, javítja az emésztést, oldja a hasi fájdalmakat, ellazítja a testet, lecsendesíti az elmét, valamint elősegíti a befelé figyelést, ami jelentősen segíti a jobb alvást.