A fogbeültetés a fogpótlás legkorszerűbb módszere, ami tartós megoldást jelent a foghiányra. Mivel egy hosszú távú döntésről van szó, a páciensek többségében felvetődik néhány alapvető kérdés, mielőtt belevágnak az implantációba. Dr. Németh Bálint szájsebész szakorvos válaszol a fogászati implantáció kapcsán felmerülő sarkalatos kérdésekre.
1. Milyen feltételei vannak az implantációs kezelésnek?
A fogbeültetés feltétele a megfelelő szájhigiénia. Ez azt jelenti, hogy a hiányzó fog területén, illetve környékén csak hibátlan, egészséges szövetek lehetnek. Ebből a szempontból a fogágybetegség például kizáró ok, a fogászati implantáció előtt ezt teljesen ki kell kezelni.
Ha a szájüreg egészsége megfelelő, még egy feltételt kell ellenőrizni: van-e elegendő csontállomány a beavatkozás elvégzéséhez? Az implantáció lényege ugyanis, hogy a páciens állkapocscsontjába beültetnek egy titáncsavart – ez pótolja a hiányzó fog gyökerét. A sikeres beültetés után a csavart körbenövi a csont, majd a csavarra rákerül egy felépítmény.
A sikeres fogbeültetésnek és főleg annak, hogy az implantátum pontosan olyan stabil legyen, mint a természetes fogak, feltétele a megfelelő mennyiségű és minőségű csontállomány. Azt, hogy ez rendelkezésre áll-e, a kezelés előtt egy 3 dimenziós CT-felvétellel ellenőrizzük. Amennyiben pedig szükséges, a megfelelő sebészeti beavatkozással pótoljuk a hiányzó csontállományt.
2. Van olyan eset, amikor nem javasolt a fogbeültetés?
A páciensek nagy többségénél elvégezhető az implantáció, azonban vannak olyan esetek, amikor ellenjavalt. Az egyik kizáró ok az erős dohányzás, ami lehetetlenné teszi a fogbeültetést. Ezen túl a beültetett implantátum tartóssága is csak úgy garantálható, ha a páciens mellőzi a dohányzást.
A másik jelentős tényező, ami kizárja a fogászati implantációt, a kezeletlen cukorbetegség. Ez ugyanis nagy mértékben hajlamosít a gyulladásokra. Márpedig, ha a titáncsavart tartó szövetek gyulladásba jönnek, az implantátum instabillá válik, és előbb-utóbb kiesik.
További olyan tényezők, amelyek fennállásakor nem javasolt az implantációs kezelés:
- véralvadási zavarok,
- súlyos csontritkulás,
- egyes daganatos betegségek,
- bizonyos gyógyszerek szedése (csontritkulásra szedett gyógyszerek, rákellenes szerek, szteroidok),
- korábbi sugárterápia.
3. Mekkora az esélye, hogy a beültetett implantátum kilökődik?
– A mai korszerű implantációs anyagok és technikák mellett a kilökődés valószínűsége elhanyagolható – hangsúlyozza Dr. Németh Bálint. – Az általunk is használt prémium kategóriás Straumann implantátumok minősége például kimagasló. Ezt alátámasztja, hogy 5 év gyártói garancia érvényes a kerámia-alkatrészekre, 10 év a fémalkatrészekre és örök garancia magukra a fogimplantátumokra. A tudományos publikációk szerint a Straumann-implantátumok bennmaradási aránya 98,8%-os. Ezt a saját tapasztalataink is alátámasztják.
A szájsebész szakorvos hozzátette, hogy hasonlóan magas a korszerű implantátumok bennmaradási aránya, ha a páciens betartja a kezelőorvos utasításait, és rendszeresen tisztítja az implantátumot, ügyelve a megfelelő szájhigiénia fenntartására. Ebben az esetben a fogászati implantátum egyértelműen a fogpótlás legmegbízhatóbb módszere, amely minden másnál tartósabb és komfortosabb megoldást jelent.