Milyen feltételei vannak a fogbeültetésnek? Valójában mennyire tartós egy fogimplantátum? Vannak kizáró okai ennek a kezelésnek? Lássuk, mit válaszol erre a szakértő!

3 megkerülhetetlen kérdés fogászati implantáció előtt

A fogbeültetés a fogpótlás legkorszerűbb módszere, ami tartós megoldást jelent a foghiányra. Mivel egy hosszú távú döntésről van szó, a páciensek többségében felvetődik néhány alapvető kérdés, mielőtt belevágnak az implantációba. Dr. Németh Bálint szájsebész szakorvos válaszol a fogászati implantáció kapcsán felmerülő sarkalatos kérdésekre.

1. Milyen feltételei vannak az implantációs kezelésnek?

A fogbeültetés feltétele a megfelelő szájhigiénia. Ez azt jelenti, hogy a hiányzó fog területén, illetve környékén csak hibátlan, egészséges szövetek lehetnek. Ebből a szempontból a fogágybetegség például kizáró ok, a fogászati implantáció előtt ezt teljesen ki kell kezelni.

Ha a szájüreg egészsége megfelelő, még egy feltételt kell ellenőrizni: van-e elegendő csontállomány a beavatkozás elvégzéséhez? Az implantáció lényege ugyanis, hogy a páciens állkapocscsontjába beültetnek egy titáncsavart – ez pótolja a hiányzó fog gyökerét. A sikeres beültetés után a csavart körbenövi a csont, majd a csavarra rákerül egy felépítmény.

A sikeres fogbeültetésnek és főleg annak, hogy az implantátum pontosan olyan stabil legyen, mint a természetes fogak, feltétele a megfelelő mennyiségű és minőségű csontállomány. Azt, hogy ez rendelkezésre áll-e, a kezelés előtt egy 3 dimenziós CT-felvétellel ellenőrizzük. Amennyiben pedig szükséges, a megfelelő sebészeti beavatkozással pótoljuk a hiányzó csontállományt.

 

2. Van olyan eset, amikor nem javasolt a fogbeültetés?

A páciensek nagy többségénél elvégezhető az implantáció, azonban vannak olyan esetek, amikor ellenjavalt. Az egyik kizáró ok az erős dohányzás, ami lehetetlenné teszi a fogbeültetést. Ezen túl a beültetett implantátum tartóssága is csak úgy garantálható, ha a páciens mellőzi a dohányzást.

A másik jelentős tényező, ami kizárja a fogászati implantációt, a kezeletlen cukorbetegség. Ez ugyanis nagy mértékben hajlamosít a gyulladásokra. Márpedig, ha a titáncsavart tartó szövetek gyulladásba jönnek, az implantátum instabillá válik, és előbb-utóbb kiesik.

fogászati implantáció fogászati híd

Fotó: Dr. Németh Bálint

További olyan tényezők, amelyek fennállásakor nem javasolt az implantációs kezelés:

  • véralvadási zavarok,
  • súlyos csontritkulás,
  • egyes daganatos betegségek,
  • bizonyos gyógyszerek szedése (csontritkulásra szedett gyógyszerek, rákellenes szerek, szteroidok),
  • korábbi sugárterápia.

 

3. Mekkora az esélye, hogy a beültetett implantátum kilökődik?

– A mai korszerű implantációs anyagok és technikák mellett a kilökődés valószínűsége elhanyagolható – hangsúlyozza Dr. Németh Bálint. – Az általunk is használt prémium kategóriás Straumann implantátumok minősége például kimagasló. Ezt alátámasztja, hogy 5 év gyártói garancia érvényes a kerámia-alkatrészekre, 10 év a fémalkatrészekre és örök garancia magukra a fogimplantátumokra. A tudományos publikációk szerint a Straumann-implantátumok bennmaradási aránya 98,8%-os. Ezt a saját tapasztalataink is alátámasztják.

A szájsebész szakorvos hozzátette, hogy hasonlóan magas a korszerű implantátumok bennmaradási aránya, ha a páciens betartja a kezelőorvos utasításait, és rendszeresen tisztítja az implantátumot, ügyelve a megfelelő szájhigiénia fenntartására. Ebben az esetben a fogászati implantátum egyértelműen a fogpótlás legmegbízhatóbb módszere, amely minden másnál tartósabb és komfortosabb megoldást jelent.

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.

Ajánlataink