Az alvás nem csak abban segít, hogy kipihenje magát és száműzze a szeme alatti karikákat. A megfelelő alvás az egyik legfontosabb eleme az egészséges életmódnak: jót tesz a szívnek, segít az optimális súly megtartásában és karbantartja a memóriát. Az éjszakai alvás meglepő egészségügyi előnyei.

Aludjon! Megéri!

Javítja a memóriát

Pontos oka ugyan nem ismert, de az biztos, hogy egy pihentető, frissítő alvás jó hatással van az agyműködésre. A tanulás utáni alvási időszak megerősíti a tanulás során szerzett tapasztalatokat. Nemcsak az új tudásanyag rögzül, hanem változás figyelhető meg az adott területek agyi aktivitásában is.

Meghosszabbítja az életet

Az okok ebben az esetben sem egyértelműek. Az biztos, hogy a tartós kialvatlanság felborítja az anyagcsere és a hormonháztartás működését, súlyosbítva a már meglévő betegségeket. Az éjszakánként legalább 6-8 órát alvók tovább élnek, mint azok, akik csak 4 órát alszanak – derül ki felmérésekből. Mint ahogy az is bebizonyosodott, hogy azok az idős emberek, akik napközben is lepihennek és alszanak, gyakrabban halnak meg szív- és érrendszeri betegségekben, mint azok, akik csak éjszaka alszanak.

Befolyásolja az életminőséget

Ha az alvás mennyisége, minősége kedvezőtlenül változik, és ez az állapot huzamosabb
ideig – több mint egy hónapig – fennáll, a mindennapok során egyre több kellemetlenséggel kell szembenézni. A kialvatlanság hátráltat a tanulásban, a munkában, rombolja a szociális kapcsolatokat. Ha viszont valaki „jól” alszik, akkor jobban is érzi magát.

Csökkenti a gyulladást

Különböző gyulladásos folyamatok felelősek egyes szívbetegségek, a stroke, a magas vérnyomás, a cukorbetegség kialakulásáért. A kevés és rossz minőségű alvás megnöveli a vérben lévő gyulladásos fehérjék szintjét. Ez ellen azonban lehet tenni: az alvászavarok kezelésével csökkenthető annak kockázata, hogy a gyulladások negatív hatásai érvényesüljenek.

Kreatívabbá tesz

Egy pihentető alvás után jelentősen megnő a kreatív ötletek száma. Azoknak, akik legalább 6-8 órát alszanak naponta, jobb ötleteik támadnak, hatékonyabban oldják meg a problémákat, mint azok, akik kevesebbet pihennek éjszaka. A kreativitásra a délutáni – legfeljebb 30 perces – szieszta is ilyen jótékony hatással van.

Javítja a teljesítményt

Napi 10 óra alvás hét-nyolc héten keresztül növeli az állóképességet, csökkenti a nappali fáradtságérzetet. Az alvás így kulcsszerepet játszik az élsportban a kimagasló eredmények elérésében: több és pihentető alvással komoly teljesítménynövekedés érhető el, és biztosítható a maximális teljesítmény eléréséhez szükséges energiatöbblet.

Segíti az ideális testsúly megőrzését

Az alváshiány megnöveli az éhségérzetért felelős grelin hormon szintjét, miközben a jóllakottságot jelző leptin szintjét csökkenti. Elegendő alvás esetén a grelinszint változatlan marad. Mivel a grelin a zsírvisszatartást is serkenti, az alváshiány magyarázza azt is, hogy a kevesebbet alvók miért súlyosabbak. Ez a hormon ugyanis csökkenti az elégetett kalóriák számát és növeli a glükóztermelést.

Csökkenti a stresszt

Nem véletlen, hogy a napi minimum alvásidőt 8 órában állapították meg a szakemberek. Ennél kevesebb alvás esetén a szervezet ingerküszöbe csökken és érzékenyebbé válik az őt ért környezeti hatásokra. Emelkedik a vérnyomás és beindul a stresszhormon termelődése, megnövelve a szívinfarktus és az agyvérzés kialakulásának kockázatát.

Elűzi a depressziót

Az alvás számos, a szervezetben lejátszódó kémiai folyamatot befolyásol, köztük a szerotonin termelődését is. A „boldogsághormon” alacsony szintje segíti a depreszszió kialakulását. Elegendő alvás esetén a szerotonin emelkedett szintje kiegyensúlyozottá, aktívabbá tesz.

Segíti a rák megelőzését

Az alvásproblémák a hormonháztartás zavarához vezethetnek, egyebek mellett megváltoztatják a szervezet melatoninszintjének alakulását. A melatonint a tobozmirigy alvás közben termeli. Ez a hormon csak sötétben termelődik, ezért fontos, hogy a pihenés mindig teljes sötétben történjen. A melatonin semlegesíti a káros szabad gyököket.

Ezek is érdekelhetnek

Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb
Ez a tavaszi turmix segít legyőzni az édesség utáni vágyat
Friss zöld alma, spenót, kivi és egy csipet lime adja meg a tökéletes lendületet a napodhoz, mindezt természetes, finom és frissítő formában.
Puha, szaftos, diétás: így készül a banános répatorta
Szeretnél valami igazán finomat, de nem akarod felrúgni a diétádat? Ez a banános répatorta tökéletes választás, ha édességre vágysz, de egészségesebb alapanyagokkal dolgoznál.
3 recept a húsvéti ünnepre, ha kerülni akarod a szénhidrátot
A legszebb tavaszi ünnep elképzelhetetlen főtt sonka, tojás, torma nélkül. De a megrakott asztalon főszerephez jutnak a friss tavaszi zöldek is.
Életmódváltás: "Volt, hogy csak az XL-es nadrágok jöttek rám"
Az életmódváltás akkor lépett be Rafael Szonja életében, amikor minden szempontból mélyponton volt, egészségügyi problémák jelentkeztek nála és az akkori kapcsolata is tönkrement. A sokadik nekifutásra sikerült kialakítania egy olyan rendszert, amivel fokozatosan leadta a plusz kilókat…

Ajánlataink