Az alvás nem csak abban segít, hogy kipihenje magát és száműzze a szeme alatti karikákat. A megfelelő alvás az egyik legfontosabb eleme az egészséges életmódnak: jót tesz a szívnek, segít az optimális súly megtartásában és karbantartja a memóriát. Az éjszakai alvás meglepő egészségügyi előnyei.

Aludjon! Megéri!

Javítja a memóriát

Pontos oka ugyan nem ismert, de az biztos, hogy egy pihentető, frissítő alvás jó hatással van az agyműködésre. A tanulás utáni alvási időszak megerősíti a tanulás során szerzett tapasztalatokat. Nemcsak az új tudásanyag rögzül, hanem változás figyelhető meg az adott területek agyi aktivitásában is.

Meghosszabbítja az életet

Az okok ebben az esetben sem egyértelműek. Az biztos, hogy a tartós kialvatlanság felborítja az anyagcsere és a hormonháztartás működését, súlyosbítva a már meglévő betegségeket. Az éjszakánként legalább 6-8 órát alvók tovább élnek, mint azok, akik csak 4 órát alszanak – derül ki felmérésekből. Mint ahogy az is bebizonyosodott, hogy azok az idős emberek, akik napközben is lepihennek és alszanak, gyakrabban halnak meg szív- és érrendszeri betegségekben, mint azok, akik csak éjszaka alszanak.

Befolyásolja az életminőséget

Ha az alvás mennyisége, minősége kedvezőtlenül változik, és ez az állapot huzamosabb
ideig – több mint egy hónapig – fennáll, a mindennapok során egyre több kellemetlenséggel kell szembenézni. A kialvatlanság hátráltat a tanulásban, a munkában, rombolja a szociális kapcsolatokat. Ha viszont valaki „jól” alszik, akkor jobban is érzi magát.

Csökkenti a gyulladást

Különböző gyulladásos folyamatok felelősek egyes szívbetegségek, a stroke, a magas vérnyomás, a cukorbetegség kialakulásáért. A kevés és rossz minőségű alvás megnöveli a vérben lévő gyulladásos fehérjék szintjét. Ez ellen azonban lehet tenni: az alvászavarok kezelésével csökkenthető annak kockázata, hogy a gyulladások negatív hatásai érvényesüljenek.

Kreatívabbá tesz

Egy pihentető alvás után jelentősen megnő a kreatív ötletek száma. Azoknak, akik legalább 6-8 órát alszanak naponta, jobb ötleteik támadnak, hatékonyabban oldják meg a problémákat, mint azok, akik kevesebbet pihennek éjszaka. A kreativitásra a délutáni – legfeljebb 30 perces – szieszta is ilyen jótékony hatással van.

Javítja a teljesítményt

Napi 10 óra alvás hét-nyolc héten keresztül növeli az állóképességet, csökkenti a nappali fáradtságérzetet. Az alvás így kulcsszerepet játszik az élsportban a kimagasló eredmények elérésében: több és pihentető alvással komoly teljesítménynövekedés érhető el, és biztosítható a maximális teljesítmény eléréséhez szükséges energiatöbblet.

Segíti az ideális testsúly megőrzését

Az alváshiány megnöveli az éhségérzetért felelős grelin hormon szintjét, miközben a jóllakottságot jelző leptin szintjét csökkenti. Elegendő alvás esetén a grelinszint változatlan marad. Mivel a grelin a zsírvisszatartást is serkenti, az alváshiány magyarázza azt is, hogy a kevesebbet alvók miért súlyosabbak. Ez a hormon ugyanis csökkenti az elégetett kalóriák számát és növeli a glükóztermelést.

Csökkenti a stresszt

Nem véletlen, hogy a napi minimum alvásidőt 8 órában állapították meg a szakemberek. Ennél kevesebb alvás esetén a szervezet ingerküszöbe csökken és érzékenyebbé válik az őt ért környezeti hatásokra. Emelkedik a vérnyomás és beindul a stresszhormon termelődése, megnövelve a szívinfarktus és az agyvérzés kialakulásának kockázatát.

Elűzi a depressziót

Az alvás számos, a szervezetben lejátszódó kémiai folyamatot befolyásol, köztük a szerotonin termelődését is. A „boldogsághormon” alacsony szintje segíti a depreszszió kialakulását. Elegendő alvás esetén a szerotonin emelkedett szintje kiegyensúlyozottá, aktívabbá tesz.

Segíti a rák megelőzését

Az alvásproblémák a hormonháztartás zavarához vezethetnek, egyebek mellett megváltoztatják a szervezet melatoninszintjének alakulását. A melatonint a tobozmirigy alvás közben termeli. Ez a hormon csak sötétben termelődik, ezért fontos, hogy a pihenés mindig teljes sötétben történjen. A melatonin semlegesíti a káros szabad gyököket.

Ezek is érdekelhetnek

Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.

Ajánlataink