1. MŰTÉT UTÁNI FÁJDALOM
Kutatásokból kiderül, hogy a legtöbb beteg nem is a műtéttől fél, hanem a műtétet követő fájdalmaktól, amely lehet akut vagy krónikus. Az előbbit szöveti károsodás okozza, általában könnyű csillapítani, az utóbbi viszont már az idegi eredetű neuropátiás fájdalmak közé tartozik.
A műtét utáni fájdalomról mindig tájékoztatni kell a kezelőorvost. A fájdalmat lehet csillapítani vény nélkül kapható szerekkel, de erősebb fájdalmakra az orvos ír fel gyulladáscsökkentőt. A nem gyógyszeres fájdalomcsillapításnak, mint például a kognitív terápiának, a fizioterápiának vagy a relaxációnak is fontos szerepe van.
2. VESEKŐ OKOZTA FÁJDALOM
A vesekövek a vizelet bizonyos alkotóelemeiből képződnek. A kő elhelyezkedésétől függően előfordulhat szúró, görcsös, hullámokban jelentkező derék- vagy alhasi fájdalom. Ha a vesekő eléri az alsó húgyutakat, akkor a nemi szervek környékére is sugározhat a fájdalom. A legtöbb esetben a nagy mennyiségű folyadékfogyasztás mellett adott görcsoldók segítenek. Ahogy a kövek távoznak, a fájdalom is megszűnik.
3. KRÓNIKUS DERÉKFÁJDALOM
A derékfájdalmak az első hat hétben javulnak, de a legtöbb betegnél ezután a javulás mértéke jelentősen csökken, és akár évekig is fennmaradhatnak. A krónikussá váló derékfájdalom leggyakoribb oka – a közvélekedéssel ellentétben – nem a gerincsérv, hanem a meghúzódott hátizmok és gerincízületi szalagok, a túlterhelt porckorongok és a görcsös gerinctáji izmok. A fájdalomcsillapítás mellett fontos a stresszkezelés, mert a feszültség, a szorongás nemcsak fájdalomforrás lehet, de ronthat is a már kialakult problémákon.
4. PERIFÉRIÁS NEUROPÁTIA OKOZTA FÁJDALOM
A perifériás neuropátia az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek betegségét jelenti. A neuropátia érinthet egy ideget vagy többet is. Leggyakrabban cukorbetegeknél alakul ki, de okozhatja például bakteriális vagy vírusos fertőzés, alkoholizmus, toxikus anyagok vagy más betegségek. Tünetei lehetnek a bizsergés, „hangyamászás” érzés, de ennél sokkal fájdalmasabb az extrém érzékenység különböző tapintások iránt, a normálisan nem fájdalmas ingerek fájdalmassá válása, külső ingerektől független fájdalom, éles, szúró fájdalom. A legfontosabb a kiváltó okok megszüntetése, a károsodás helyreállítása, a tünetek enyhítése gyógyszerekkel vagy gyógyszermentes terápiákkal, technikákkal.
5. RÁKOS MEGBETEGEDÉSEK OKOZTA FÁJDALOM
Mindegy, hogy maga a betegség vagy a kezelések, esetleg ezek együttesen okozzák a fájdalmat, de a rákbetegek fájdalma nagyon erős. Szakemberek szerint különösen a hasnyálmirigyrák, az agydaganatok és a szarkóma okoz nagy fájdalmat. Az orvosok mindig személyre szabottan állítják össze a fájdalomcsillapító terápiát.
6. HERPESZVÍRUSOK ÁLTAL OKOZOTT FÁJDALOM
A herpesz legtöbbször csak bőrtüneteket (viszkető hólyagocskákat) okoz az érintett területeken, de a legyengült szervezetben, az idegrendszer dúcaiban tovább él, és neurológiai betegségeket okoz. Leggyakoribb idegrendszeri szövődménye az övsömör. Jellemzően a bordaközi idegek mentén lép fel, övszerűen sugárzik ki a fájdalom, amely nagyon-nagyon erős, gyakran elviselhetetlen. A kiütés elmúlta után az égő idegfájdalom még hetekig tarthat.