„Annyira fáj a fejem, hogy alig bírom nyitva tartani a szemem.” „Az semmi, nekem a múltkor annyira fájt a hátam, hogy napokig nem aludtam semmit.” Ismerős beszélgetés, ugye? A fájdalom a szervezet önvédelmi reakciója, azt jelzi, hogy figyelni kell a bennünket ért káros hatásokra. Fájdalmai mindenkinek lehetnek, de a fájdalom tudatosítása mindig egyedi. Mivel a fájdalomtűrésünk igen eltérő, felesleges összehasonlítani azt, kinek mi fáj a legjobban, mégis imádunk felvágni a fájdalmunkkal. Összegyűjtöttük, milyen fájdalmak gyűrnek le minket leginkább.

Amikor legyűr a fájdalom

1. MŰTÉT UTÁNI FÁJDALOM

Kutatásokból kiderül, hogy a legtöbb beteg nem is a műtéttől fél, hanem a műtétet követő fájdalmaktól, amely lehet akut vagy krónikus. Az előbbit szöveti károsodás okozza, általában könnyű csillapítani, az utóbbi viszont már az idegi eredetű neuropátiás fájdalmak közé tartozik.

A műtét utáni fájdalomról mindig tájékoztatni kell a kezelőorvost. A fájdalmat lehet csillapítani vény nélkül kapható szerekkel, de erősebb fájdalmakra az orvos ír fel gyulladáscsökkentőt. A nem gyógyszeres fájdalomcsillapításnak, mint például a kognitív terápiának, a fizioterápiának vagy a relaxációnak is fontos szerepe van.

2. VESEKŐ OKOZTA FÁJDALOM

A vesekövek a vizelet bizonyos alkotóelemeiből képződnek. A kő elhelyezkedésétől függően előfordulhat szúró, görcsös, hullámokban jelentkező derék- vagy alhasi fájdalom. Ha a vesekő eléri az alsó húgyutakat, akkor a nemi szervek környékére is sugározhat a fájdalom. A legtöbb esetben a nagy mennyiségű folyadékfogyasztás mellett adott görcsoldók segítenek. Ahogy a kövek távoznak, a fájdalom is megszűnik.

3. KRÓNIKUS DERÉKFÁJDALOM

A derékfájdalmak az első hat hétben javulnak, de a legtöbb betegnél ezután a javulás mértéke jelentősen csökken, és akár évekig is fennmaradhatnak. A krónikussá váló derékfájdalom leggyakoribb oka – a közvélekedéssel ellentétben – nem a gerincsérv, hanem a meghúzódott hátizmok és gerincízületi szalagok, a túlterhelt porckorongok és a görcsös gerinctáji izmok. A fájdalomcsillapítás mellett fontos a stresszkezelés, mert a feszültség, a szorongás nemcsak fájdalomforrás lehet, de ronthat is a már kialakult problémákon.

4. PERIFÉRIÁS NEUROPÁTIA OKOZTA FÁJDALOM

A perifériás neuropátia az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek betegségét jelenti. A neuropátia érinthet egy ideget vagy többet is. Leggyakrabban cukorbetegeknél alakul ki, de okozhatja például bakteriális vagy vírusos fertőzés, alkoholizmus, toxikus anyagok vagy más betegségek. Tünetei lehetnek a bizsergés, „hangyamászás” érzés, de ennél sokkal fájdalmasabb az extrém érzékenység különböző tapintások iránt, a normálisan nem fájdalmas ingerek fájdalmassá válása, külső ingerektől független fájdalom, éles, szúró fájdalom. A legfontosabb a kiváltó okok megszüntetése, a károsodás helyreállítása, a tünetek enyhítése gyógyszerekkel vagy gyógyszermentes terápiákkal, technikákkal.

5. RÁKOS MEGBETEGEDÉSEK OKOZTA FÁJDALOM

Mindegy, hogy maga a betegség vagy a kezelések, esetleg ezek együttesen okozzák a fájdalmat, de a rákbetegek fájdalma nagyon erős. Szakemberek szerint különösen a hasnyálmirigyrák, az agydaganatok és a szarkóma okoz nagy fájdalmat. Az orvosok mindig személyre szabottan állítják össze a fájdalomcsillapító terápiát.

6. HERPESZVÍRUSOK ÁLTAL OKOZOTT FÁJDALOM

A herpesz legtöbbször csak bőrtüneteket (viszkető hólyagocskákat) okoz az érintett területeken, de a legyengült szervezetben, az idegrendszer dúcaiban tovább él, és neurológiai betegségeket okoz. Leggyakoribb idegrendszeri szövődménye az övsömör. Jellemzően a bordaközi idegek mentén lép fel, övszerűen sugárzik ki a fájdalom, amely nagyon-nagyon erős, gyakran elviselhetetlen. A kiütés elmúlta után az égő idegfájdalom még hetekig tarthat.

Ezek is érdekelhetnek

Ne csak fogadkozz: Így tartsd be a diétát 2025-ben, hogy sikerüljön
Íme néhány praktikus tanács, amivel valóban elérheted diétás céljaidat.
Megújult a szilveszteri lencse, ezt a recepted imádni fogod
Egy kis újítás sosem árt!
Táplálkozási tanácsadók, dietetikusok, sportedzők: a tudatos élet hivatásos támogatói!
Az egészségtudatos életmódra való törekvés alighanem napjaink egyik legnépszerűbb – pozitív – trendje. Egyre többen keresik a hasznos útmutatást, hogyan lehetnek jobban táplálkozni, aktívabban élni, mozogni, sportolni, és hogyan érhető el az afféle mentális egészség és jóllét.
Diétás lett a dubai csoki, készítsd el te is otthon
Varázslatos édesség bűntudat nélkül! Készítsd el a diétás Dubai csokit, amely cukormentes, egészséges alapanyagokból áll, és tökéletesen illik az ünnepek utáni könnyed életmódhoz
Három vadiúj diéta, ami 2025-ben segít végre lefogyni
Fedezd fel a 2025-ös év legújabb diétáit! Innovatív megközelítések, amelyek az egészségedet és életmódodat is forradalmasítják. Ismerd meg a jövő trendjeit és jövőre könnyebb lesz megszabadulni a feleslegtől!
A mai kor új „betegsége” – szexuális anorexia
Most nincs kedvem hozzá! De már hónapok, esetleg évek óta? Van, hogy a vágy hiányát nem a fejfájás, a stressz vagy a fáradtság okozza, hanem valami más, ami ráadásul mindenféle fizikai ok nélkül jelentkezik.
5 alakkímélő desszert karácsonyra
Az ünnepi fogások koronája a desszert, amit akkor sem érdemes elfelejteni, ha éppen diétázunk.
Így alakítsd át a karácsonyi kedvenc ételeket, hogy ne hizlaljanak
Szeretnéd élvezni a nagyi kedvenc receptjeit anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? Tippek és trükkök, hogyan alakítsd át a klasszikus fogásokat diétás, de ízletes verziókra!

Ajánlataink