„Annyira fáj a fejem, hogy alig bírom nyitva tartani a szemem.” „Az semmi, nekem a múltkor annyira fájt a hátam, hogy napokig nem aludtam semmit.” Ismerős beszélgetés, ugye? A fájdalom a szervezet önvédelmi reakciója, azt jelzi, hogy figyelni kell a bennünket ért káros hatásokra. Fájdalmai mindenkinek lehetnek, de a fájdalom tudatosítása mindig egyedi. Mivel a fájdalomtűrésünk igen eltérő, felesleges összehasonlítani azt, kinek mi fáj a legjobban, mégis imádunk felvágni a fájdalmunkkal. Összegyűjtöttük, milyen fájdalmak gyűrnek le minket leginkább.

Amikor legyűr a fájdalom

1. MŰTÉT UTÁNI FÁJDALOM

Kutatásokból kiderül, hogy a legtöbb beteg nem is a műtéttől fél, hanem a műtétet követő fájdalmaktól, amely lehet akut vagy krónikus. Az előbbit szöveti károsodás okozza, általában könnyű csillapítani, az utóbbi viszont már az idegi eredetű neuropátiás fájdalmak közé tartozik.

A műtét utáni fájdalomról mindig tájékoztatni kell a kezelőorvost. A fájdalmat lehet csillapítani vény nélkül kapható szerekkel, de erősebb fájdalmakra az orvos ír fel gyulladáscsökkentőt. A nem gyógyszeres fájdalomcsillapításnak, mint például a kognitív terápiának, a fizioterápiának vagy a relaxációnak is fontos szerepe van.

2. VESEKŐ OKOZTA FÁJDALOM

A vesekövek a vizelet bizonyos alkotóelemeiből képződnek. A kő elhelyezkedésétől függően előfordulhat szúró, görcsös, hullámokban jelentkező derék- vagy alhasi fájdalom. Ha a vesekő eléri az alsó húgyutakat, akkor a nemi szervek környékére is sugározhat a fájdalom. A legtöbb esetben a nagy mennyiségű folyadékfogyasztás mellett adott görcsoldók segítenek. Ahogy a kövek távoznak, a fájdalom is megszűnik.

3. KRÓNIKUS DERÉKFÁJDALOM

A derékfájdalmak az első hat hétben javulnak, de a legtöbb betegnél ezután a javulás mértéke jelentősen csökken, és akár évekig is fennmaradhatnak. A krónikussá váló derékfájdalom leggyakoribb oka – a közvélekedéssel ellentétben – nem a gerincsérv, hanem a meghúzódott hátizmok és gerincízületi szalagok, a túlterhelt porckorongok és a görcsös gerinctáji izmok. A fájdalomcsillapítás mellett fontos a stresszkezelés, mert a feszültség, a szorongás nemcsak fájdalomforrás lehet, de ronthat is a már kialakult problémákon.

4. PERIFÉRIÁS NEUROPÁTIA OKOZTA FÁJDALOM

A perifériás neuropátia az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek betegségét jelenti. A neuropátia érinthet egy ideget vagy többet is. Leggyakrabban cukorbetegeknél alakul ki, de okozhatja például bakteriális vagy vírusos fertőzés, alkoholizmus, toxikus anyagok vagy más betegségek. Tünetei lehetnek a bizsergés, „hangyamászás” érzés, de ennél sokkal fájdalmasabb az extrém érzékenység különböző tapintások iránt, a normálisan nem fájdalmas ingerek fájdalmassá válása, külső ingerektől független fájdalom, éles, szúró fájdalom. A legfontosabb a kiváltó okok megszüntetése, a károsodás helyreállítása, a tünetek enyhítése gyógyszerekkel vagy gyógyszermentes terápiákkal, technikákkal.

5. RÁKOS MEGBETEGEDÉSEK OKOZTA FÁJDALOM

Mindegy, hogy maga a betegség vagy a kezelések, esetleg ezek együttesen okozzák a fájdalmat, de a rákbetegek fájdalma nagyon erős. Szakemberek szerint különösen a hasnyálmirigyrák, az agydaganatok és a szarkóma okoz nagy fájdalmat. Az orvosok mindig személyre szabottan állítják össze a fájdalomcsillapító terápiát.

6. HERPESZVÍRUSOK ÁLTAL OKOZOTT FÁJDALOM

A herpesz legtöbbször csak bőrtüneteket (viszkető hólyagocskákat) okoz az érintett területeken, de a legyengült szervezetben, az idegrendszer dúcaiban tovább él, és neurológiai betegségeket okoz. Leggyakoribb idegrendszeri szövődménye az övsömör. Jellemzően a bordaközi idegek mentén lép fel, övszerűen sugárzik ki a fájdalom, amely nagyon-nagyon erős, gyakran elviselhetetlen. A kiütés elmúlta után az égő idegfájdalom még hetekig tarthat.

Ezek is érdekelhetnek

Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.
Zsírégető saláta? Csak a megfelelő öntet kell hozzá, mutatjuk a receptet
Könnyű, természetes, és pár perc alatt elkészül – próbáld ki, és szeretni fogod!

Ajánlataink