Egy kemény edzés után vagy egy forró nyári napon teljesen természetes, hogy többet iszik, mint egyébként, Ám előfordulhat, hogy akkor is folyton szomjas, ha elegendő folyadékot visz be. Ha így is rendszeresen dehidratáltnak érzi magát, érdemes utánajárni a problémának, az állandó szomjúság mögött számos komoly ok állhat!

Az állandó szomjúság komoly betegséget is jelezhet!

Cukorbetegség

A diabétesz egyik korai jele a fokozott mennyiségű vizeletürítés. A vese feladata a glükóz „visszaszűrése” a véráramba, de ha túl sok a glükóz, akkor a vesék erre nem képesek, és a felesleg a vizeletbe kerül. A glükóz távozásával a szervezetből a folyadék is távozik, így csökken a hidratáció, ennek következménye a kínzó, állandó szomjúság. (Ugyanakkor a megnövekedett vércukorszint okozta szomjúságérzetet a folyadékbevitel nem képes kielégíteni.) Ha a szomjúságérzet mellett sokat pisil, lefogyott és fáradékony, érdemes minél hamarabb vércukorszint-vizsgálatot végeztetnie.

állandó szomjúság, víz

Fotó: Shutterstock

 

Szájszárazság (xerostomia)

A száraz száj, vagyis a xerostomia gyakori betegség, melyet általában a nyál összetételének megváltozása vagy a nyáltermelődés zavara okoz. A száraz száj jellegzetes tünete a fokozott szomjúságon kívül a nyálkahártya kiszáradása, a nyál besűrűsödése, kellemetlen lehelet, az ajkak kicserepedése. A nyáltermelődés zavarát okozhatja szorongás, depresszió, stressz, öregedés, dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, kevés folyadékfogyasztás, de gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhat, és különböző betegségek tünete is lehet.

 

Menstruáció

A menstruáció alatt megnövekedett folyadékigény teljesen normális! Az ösztrogén- és progeszteronszintek változása az ok, illetve ezen túl még a fellépő vérveszteség miatt is folyadékot veszít a szervezet. Ebben az időszakban érdemes még jobban figyelni a rendszeres folyadékfogyasztásra.

 

Pajzsmirigyproblémák

A pajzsmirigyhormonok a szervezet valamennyi sejtjének aktivitását szabályozzák, legyen szó az emésztésről, az energiaszintről, a testhőmérsékletről és létfontosságú szervek működéséről. Ha a pajzsmirigy túl sok vagy túl kevés hormont termel, számos nemspecifikus tünet jelentkezhet, mint például rendellenes menstruációs ciklus, szorongás, verejtékezés, szájszárazság – mindezek pedig növelhetik a szomjúságérzetet. Ráadásul pajzsmirigy-alulműködés esetén nagyobb a valószínűsége annak, hogy a beteg más szomjúságot okozó betegségben szenved, például 1-es típusú diabéteszben, Sjörgren-szindrómában, B12-hiány miatt kialakuló anémiában.

 

Krónikus stressz

A krónikus stressz okozhat alacsony vérnyomást, ami szédüléssel, depresszióval, szorongással és extrém szomjúságérzéssel járhat. Ez a szervezet védekező funkciója, hogy folyadék hozzáadásával megpróbálja növelni a vérnyomást. Hosszú távú megoldást a stressz kezelése jelenthet.

 

Élelmiszerek vízhajtó hatása

Nagyobb mennyiségű vízhajtó hatású zöldség és gyümölcs fogyasztása után a vizelet mennyisége is megnő, ennek következménye az állandó szomjúság. Ilyen élelmiszer egyebek között a zeller, a spárga, a cékla, a citrom, a dinnye, a gyömbér és a petrezselyem. Törekedjen az egyensúly fenntartására, és fogyasszon olyan élelmiszereket is, mint a zabpehely vagy a barna rizs, melyek a főzési folyamat során vizet vesznek fel.

 

Diabetes insipidus

A diabetes insipidus ritka betegség, amely csak részben kötődik az 1-es vagy a 2-es típusú cukorbetegséghez, de a tünetek nagyon hasonlóak: ilyen például a kiszáradás és a megterhelt vese.

Ez vagy a vesékben a víz visszaszívásáért felelős hormon hiánya, vagy a vesék csökkent reakciókészsége miatt alakul ki. Mivel a szervezet sok vizet veszít a vizelettel, a test megpróbálja kompenzálni ezt valahogy, és ilyenkor alakul ki a szomjúság. Többféle diabetes insipidus létezik, úgyhogy mindenféleképpen szakorvoshoz kell fordulni a leghatékonyabb kezelés érdekében.

 

Terhesség

A várandósság során a vér mennyisége a másfélszeresére nő. Emiatt, valamint a hormonális változások és a méh húgyutakra gyakorolt nyomása miatt kell olyan sokszor pisilnie a kismamának. A gyakori vizelés miatt a szomjúság is gyakrabban jelentkezik. Ráadásul a terhességgel gyakran együtt járó hányinger és hányás sokszor dehidratációhoz vezet, ami szintén felelős lehet az állandó szomjúság kialakulásáért.

 

Vérszegénység

A folyamatos vagy hirtelen vérveszteség – erősebb menstruáció, vérző fekélyek – az anémia, azaz a vérszegénység egyik leggyakoribb oka. A test ilyenkor gyorsabban veszít vörösvérsejteket, mint hogy azok újratermelődnének, ezt pedig úgy kompenzálja, hogy „bekapcsolja” a szomjúságérzetet. Az anémia egyszerű vérvizsgálattal diagnosztizálható.

EZ IS ÉRDEKELHETI:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…

Ajánlataink