Alig van olyan nő, aki életében legalább egyszer ne szembesülne a Candida-fertőzés tüneteivel. Sokan megijednek, halogatják, hogy orvoshoz forduljanak, pedig a fertőzés megelőzhető, illetve a kezelésre is létezik hatékony megoldás. Erre Dr. Demjén László hívja fel a figyelmet.

Candida-fertőzés – tegyen ellene!

„Természetes” fertőzés?

A Candida albicans olyan élesztőgomba, mely természetes módon jelen van a szervezetben. megtalálható a nemi traktusban, a bélben, a szájban, a nyelőcsőben és a torokban is. Normál esetben nem okoz problémát. elszaporodását candidiasis néven ismerhetjük. Annak ellenére, hogy a Candida-fertőzés okozta, jellegzetes nőgyógyászati panaszokat a legtöbb nő életében legalább egyszer tapasztalja, a nyugati orvoslás nem ismeri el komplex betegségként a candidiasist.

Ennek az az oka, hogy a Candida a normál flóra része, és az általa létrehozott tünetek is meglehetősen általánosak, mint például a fáradtságérzés, a súlynövekedés vagy a hajhullás. Az egyes szervek Candida-fertőzése tehát csak az érintett szakrendelésen vizsgáltatható ki, például a szájüregi fertőzés a fogászaton, a bőrpanaszok a bőrgyógyászaton, a nemi szervek fertőzése pedig a nőgyógyászaton vagy az urológián.

Jellemző tünetek

A Candida-fertőzés megtámadhatja a bőrrel vagy nyálkahártyával fedett testrészeket is. Leggyakrabban a testhajlatokban, a végbél környékén és a hüvelybemenetnél jelentkezik. Jellemzően viszketést, kivörösödést, égő érzést okoz, de fehéres nedvezést is tapasztalhatnak az érintettek. A candidiasis jellegzetes panasza továbbá a viszketés és a sűrűbb folyás. Hajlamosító tényezők közt tartják számon a túlsúlyt (elsősorban a fokozott izzadás miatt), a várandósságot, a cukorbetegséget, és bizonyos antibiotikumok szedését.

Aki erre hajlamos, egyszer-kétszer megpróbálkozhat a recept nélkül kapható készítményekkel is, de ha többször visszatérnek a panaszok, azt már szakorvosnak, célzottan kell kezelni. A tünetek enyhíthetők, ha a bőrfelületeket szárazon és lehetőleg fedetlenül tartjuk, a szükségesnél tovább ne alkalmazzuk az antibiotikumokat, illetve szakorvosi javaslatra alkalmazhatók antimikotikus (gombaellenes) készítmények is.

Csökkenthető a hajlam?

A Candida-gomba természetellenes elszaporodását kivétel nélkül az immunrendszer meggyengülése okozza. A legáltalánosabb eset, amikor a test természetes védekezőrendszere antibiotikumos kezelések hatására veszít ellenálló képességéből. Az antibiotikumok elpusztítják a test egyéb, jótékony baktériumait, így azok nem tudják a továbbiakban megakadályozni a Candida szaporodását. A fertőzésre számos életmódbeli tényező hajlamosíthat, melyek közül több is befolyásolható.

Ha a fertőzés gyakran visszatér, érdemes a hormonális fogamzásgátló helyett más védekezési módszert keresni.

Ajánlott a szénhidrátbevitel csökkentése. A cukor különösen veszélyes: felborítja a szervezet pH egyensúlyát, és kiváló táptalajt biztosít a Candida-gombának a szaporodáshoz.

A stresszkezelés nagyon fontos a candidiasis elleni harcban. A szervezetet ért fizikai vagy érzelmi stressz során a szervezet kortizol hormont termel, amely elnyomja az immunrendszer helyes működését és megemeli a vércukorszintet, extra cukorhoz juttatva a sejteket. A tartós stressz legyengíti a mellékveséket is, amelyek – egyebek között – a „küzdj vagy menekülj” reakcióért felelős adrenalin termelődését is befolyásolják. Ha a mellékvesék kimerülnek, akkor tartóssá válik a fáradtságérzet. Az immunrendszer legyengül, és nem tudja meggátolni a kórokozók túlszaporodását.

Érdemes kerülni a túl szűk, műszálas ruhadarabokat, melyek nem teszik lehetővé a bőr szellőzését.

Az izzadság is táptalajt jelent a gombáknak, ezért nagyon fontos a megfelelő higiénés szabályok betartása.   

Mosakodás után mindig alaposan meg kell szárítani a bőrt, hiszen a meleg, nyirkos közeg elősegíti a gombák szaporodását. A család minden tagja használjon külön törülközőt, amelyet pár naponta magas hőfokon ajánlott kimosni
 

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink