Alig van olyan nő, aki életében legalább egyszer ne szembesülne a Candida-fertőzés tüneteivel. Sokan megijednek, halogatják, hogy orvoshoz forduljanak, pedig a fertőzés megelőzhető, illetve a kezelésre is létezik hatékony megoldás. Erre Dr. Demjén László hívja fel a figyelmet.

Candida-fertőzés – tegyen ellene!

„Természetes” fertőzés?

A Candida albicans olyan élesztőgomba, mely természetes módon jelen van a szervezetben. megtalálható a nemi traktusban, a bélben, a szájban, a nyelőcsőben és a torokban is. Normál esetben nem okoz problémát. elszaporodását candidiasis néven ismerhetjük. Annak ellenére, hogy a Candida-fertőzés okozta, jellegzetes nőgyógyászati panaszokat a legtöbb nő életében legalább egyszer tapasztalja, a nyugati orvoslás nem ismeri el komplex betegségként a candidiasist.

Ennek az az oka, hogy a Candida a normál flóra része, és az általa létrehozott tünetek is meglehetősen általánosak, mint például a fáradtságérzés, a súlynövekedés vagy a hajhullás. Az egyes szervek Candida-fertőzése tehát csak az érintett szakrendelésen vizsgáltatható ki, például a szájüregi fertőzés a fogászaton, a bőrpanaszok a bőrgyógyászaton, a nemi szervek fertőzése pedig a nőgyógyászaton vagy az urológián.

Jellemző tünetek

A Candida-fertőzés megtámadhatja a bőrrel vagy nyálkahártyával fedett testrészeket is. Leggyakrabban a testhajlatokban, a végbél környékén és a hüvelybemenetnél jelentkezik. Jellemzően viszketést, kivörösödést, égő érzést okoz, de fehéres nedvezést is tapasztalhatnak az érintettek. A candidiasis jellegzetes panasza továbbá a viszketés és a sűrűbb folyás. Hajlamosító tényezők közt tartják számon a túlsúlyt (elsősorban a fokozott izzadás miatt), a várandósságot, a cukorbetegséget, és bizonyos antibiotikumok szedését.

Aki erre hajlamos, egyszer-kétszer megpróbálkozhat a recept nélkül kapható készítményekkel is, de ha többször visszatérnek a panaszok, azt már szakorvosnak, célzottan kell kezelni. A tünetek enyhíthetők, ha a bőrfelületeket szárazon és lehetőleg fedetlenül tartjuk, a szükségesnél tovább ne alkalmazzuk az antibiotikumokat, illetve szakorvosi javaslatra alkalmazhatók antimikotikus (gombaellenes) készítmények is.

Csökkenthető a hajlam?

A Candida-gomba természetellenes elszaporodását kivétel nélkül az immunrendszer meggyengülése okozza. A legáltalánosabb eset, amikor a test természetes védekezőrendszere antibiotikumos kezelések hatására veszít ellenálló képességéből. Az antibiotikumok elpusztítják a test egyéb, jótékony baktériumait, így azok nem tudják a továbbiakban megakadályozni a Candida szaporodását. A fertőzésre számos életmódbeli tényező hajlamosíthat, melyek közül több is befolyásolható.

Ha a fertőzés gyakran visszatér, érdemes a hormonális fogamzásgátló helyett más védekezési módszert keresni.

Ajánlott a szénhidrátbevitel csökkentése. A cukor különösen veszélyes: felborítja a szervezet pH egyensúlyát, és kiváló táptalajt biztosít a Candida-gombának a szaporodáshoz.

A stresszkezelés nagyon fontos a candidiasis elleni harcban. A szervezetet ért fizikai vagy érzelmi stressz során a szervezet kortizol hormont termel, amely elnyomja az immunrendszer helyes működését és megemeli a vércukorszintet, extra cukorhoz juttatva a sejteket. A tartós stressz legyengíti a mellékveséket is, amelyek – egyebek között – a „küzdj vagy menekülj” reakcióért felelős adrenalin termelődését is befolyásolják. Ha a mellékvesék kimerülnek, akkor tartóssá válik a fáradtságérzet. Az immunrendszer legyengül, és nem tudja meggátolni a kórokozók túlszaporodását.

Érdemes kerülni a túl szűk, műszálas ruhadarabokat, melyek nem teszik lehetővé a bőr szellőzését.

Az izzadság is táptalajt jelent a gombáknak, ezért nagyon fontos a megfelelő higiénés szabályok betartása.   

Mosakodás után mindig alaposan meg kell szárítani a bőrt, hiszen a meleg, nyirkos közeg elősegíti a gombák szaporodását. A család minden tagja használjon külön törülközőt, amelyet pár naponta magas hőfokon ajánlott kimosni
 

Ezek is érdekelhetnek

Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.

Ajánlataink