„A 12 éves fiamnál 1-es típusú diabéteszt diagnosztizáltak. Natív cukormentes diétát írtak elő. Az én értelmezésében ez azt jelenti, hogy nem ehet mézet, kristálycukrot. Közben találkoztam több szülővel, akik elmondták, hogy a kezdeti szigorúság után, ha már rutinosak leszünk, azért nem kell lemondania a fiamnak mindenről, és teljes életet élhet a kortársaival. Nagyon aggódom, nem szeretném, ha emiatt problémái lennének a barátai, iskolatársai között” – írta egy kedves olvasónk. A cukorbeteg gyerekek étkezésével kapcsolatban Kovács Judit dietetikus ad néhány jó tanácsot.
Játékos számolási „vetélkedő” a cukorbeteg gyerekek számára
Amíg gyermekkórházban dolgoztam, én tanítottam a kezdeti lépéseket a szülőknek, amit nagyon szerettem. Remélem, hogy most is tudok segíteni. Megnyugtatom: az idő haladtával valóban könnyebb lesz! Már olyan korban van a gyermeke, amikor majd ő is sokat tud segíteni önnek, például a számolásban. Érdemes az ételek szénhidráttartalmát együtt is kiszámolni, ami után játszhatnak olyat, hogy egy kitálalt, ön által kiszámolt étel szénhidráttartalmát a fia megpróbálja megtippelni. Ha közel jár, akkor jutalmat kap. Ezt érdemes legalább hetente egy-két alkalommal eljátszani, és ennek köszönhetően idővel a gyerek már számolás nélkül is meg fogja tudni ítélni egy-egy étel szénhidráttartalmát. Ez azért is nagyon fontos, hiszen így nem lesz lehetetlennek tűnő feladat egy nem otthon elfogyasztott étel szénhidráttartalmának megítélése. Ráadásul ezen gyakorlatok után ön is megbizonyosodhat arról, hogy a gyermeke az otthonán kívül is tudja majd tartani a diétát.
Ez is érdekelhet: Mit kell tudni a cukorbetegek táplálkozásáról?
Szabályok a cukorbeteg gyerekek étkezésében
Bizonyos szabályok betartására mindig is szükség lesz, de ahogy egyre nő a gyakorlatuk és magabiztosságuk, úgy lehet próbálgatni az ételeket. Uzsonnára például egyszer-egyszer beilleszthetőek akár a gyorsabban felszívódó szénhidrátok is, természetesen a szénhidráttartalmat figyelembe véve! Amikor majd lehetőség lesz rá, érdemes rész venni speciális táborokban, amit kifejezetten cukorbeteg gyerekek számára tartanak, hiszen itt is nagyon sokat tanulhat, ráadásul találkozik a sorstársaival is, akikkel megoszthatja a kérdéseit, tapasztalatait.
Fontos, hogy a szülő megértse: azzal tehet, segíthet a legtöbbet, ha bevonja a gyermeket is feladatokba, teendőkbe, így ő is elsajátíthat minden tudnivalót. Ezt sajnos sok szülő elrontja, és megpróbál mindent megtenni, hogy a gyermekre minél kevesebb teher nehezedjen. Ez persze természetes, de így a gyermek nem vagy lassabban tanulja meg az alapvető dolgokat, amik szükségesek ahhoz, hogy idővel szabadabban étkezhessen.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- 4 étel, amit jobb, ha nem eszik meg a gyermek! Ezeket adja neki helyette!
- 7 egészséges szokás, amit érdemes megtanítani a gyermekünknek