Akkor ülünk helyesen, ha a törzsünk és a combunk, valamint a combunk és a lábszárunk 90 fokos szöget zár be egymással. Fontos, hogy a térdhajlatunkat ne nyomja a szék, valamint, hogy a talpunk kényelmesen a talajra érjen.
Az első és legfontosabb dolog, hogy ülőmunkánkat ergonomikusan kialakított széken végezzük. Ha számítógépen dolgozunk, a monitor lehetőleg szemmagasságban helyezkedjen el, pont velünk szemben.
A helyes ülő testtartás kialakításának alappillére a medence megfelelő állása. Húzzuk ki magunkat, billentsük egészen hátra, majd előre a medencénket. Ezt végezzük el néhányszor, és épp középen állítsuk meg a mozgást, ez lesz a medence ideális állása.
A hagyományos irodai székek helyett használhatunk térdeplőszékeket vagy ülőlabdákat is. A térdeplőszékek a gerinc fiziológiás görbületét segítik kialakítani, míg az ülőlabdákon észrevétlenül, de folyamatosan egyensúlyoznunk kell, így a törzsstabilizáló izmaink folyamatosan aktiválva vannak.
Gyógyászati segédeszközboltokban beszerezhetünk olyan párnákat, melyek segítik a helyes ülést. Ilyen lehet a dinamikus ülőpárna (dynair), az ékpárna vagy a hengerpárna.
A karunkat akkor tartjuk helyesen, ha gépeléskor az alsó karunk párhuzamos a talajjal, a könyökünk az alkarral derékszöget zár be.
Iktassunk be óránként legalább öt perc szünetet, amikor felállunk, mozgunk. Bizonyos teendőket eleve végezhetünk sétálva, például a telefonálást.
A fájós testrészt – a derekat, a vállat, a nyakat – érdemes naponta többször is átmasszírozni. Ha a hátunk fáj, derékfájás kínoz, próbáljunk egy teniszlabdát a fal és a hátunk közé szorítani, és különböző irányokban azzal masszírozni magunkat.
Tanuljunk a gyógytornásztól! A szakember nem csak olyan speciális gyakorlatokat tud tanítani, amelyek azonnal enyhítenek a feszültségen, de néhány alkalom során komplexen képes az ülőmunkában felvett kényszertartás, a rosszul terhelt gerinc, a feszült nyak és váll kimozgatására, a derékfájás és a későbbi komolyabb betegségek megelőzésére.